29 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Turizm

KİMLİK KARTIYLA SEYAHAT POLONYALILARI CEZBEDİYOR

Polonya’nın başkenti Varşova’da 16-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen ITTF Warsaw Turizm Fuarı’nda Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş temsil etti. Fuar sonrası değerlendirmede bulunan Güneş, “Polonya’dan Türkiye’ye girişte vize ve pasaport istenmemesi bu ülke vatandaşlarının ülkemizi daha fazla tercih etmesinde önemli rol oynuyor.” dedi.

Güneş; “Alanya Turizm Tanıtma Vakfı olarak Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen turizm Fuarı’na katıldık. Polonya; Rusya, Almanya ve İngiltere’den sonra Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler arasında 2022 yılında 757 bin kişi ile 4’üncü sırada yer aldı. 38 milyon nüfusa sahip olan Polonya’da her yıl yaklaşık 5 milyon kişi tatile çıkıyor. 2022 yılında Polonya’dan Türkiye’ye gelen kişi sayısı 1 milyon 136 bin kişi olmuş. Bu sayının içerisinde 850 bin kişi acenteden paket tur satın alarak ülkemizi ziyarete gelmiş. Sayısal olarak baktığımızda aldığımız pay anlamında ülkemiz ve bölgemiz açısından çok önemli bir pazar. Girişte pasaport ve vize istenmemesi, kimlik kartı ile seyahat edebiliyor olmaları ziyaretçi sayısının artışında önemli bir etken olmuş.” ifadelerini kullandı.

Coral Travel yüzde 40 erken rezervasyon aldı

Polonya’da operasyonun yüzde 53’ünü gerçekleştiren Coral Travel’ın CEO’su Kaan Ergün, Polonya’nın 5 şehrinden uçuş planlaması yaptıklarını ve ilave uçak konusunda sorun yaşamayacaklarını söyledi. Ergün, yüzde 40 erken rezervasyon aldıklarını belirtirken, deprem nedeni ile bir duraksama yaşadıklarını ancak bir süre sonra rezervasyonların normale döneceğini tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

Nekera 100, Rainbow ise 60 bin yolcu hedefliyor

Nekera CEO’su Macıej Nykıel, Polonya’dan özellikle Türkiye ve Akdeniz bölgesine çok fazla ilgi ve talep olduğunu, geçen yıl 70 bin kişi getirdiklerini, bu yıl minimum 100 bin yolcu hedeflediklerini söyledi. Ağırlıklı Alanya bölgesine Polonyalı tatilci getiren Rainbow Tours’un sahibi Ziya Ünal ise bu yıl 60 bin yolcu sayısı planladıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir