28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

LİMAN VE MARİNALARA DIŞARIDAN SIZMALARI ENGELLİYORUZ

SENTINEL Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri Genel Koordinatörü Fırat Köseömür’ü ağırladığımız Mart sayımızda Köseömür, liman ve marinalarda uyguladıkları fiziki ve teknolojik güvenlik çözümlerini okurlarımız için aktardı.

SENTINEL Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri’ni tanıyabilir miyiz, iş birliğinde içerisinde olduğunuz firmalara hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

SENTINEL Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri LTD. ŞTİ.; ARDESAV (Araştırma Destek Savunma) Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri LTD. ŞTİ. unvanı ile 02.12.2015 tarihinde şirket kuruluşunu yaparak özel güvenlik sektöründe faaliyet gösteren şirketler arasında yerini almıştır. Zamanla ARDESAV’ın akılda kalıcılığının az olduğunun fark edilmesi ile isim unvanını SENTINEL olarak değiştirerek günümüzde faaliyetlerine bu isimle devam etmektedir. SENTINEL’de hukukun üstünlüğü ilkesi ile şirket yönetimi kurumsal bir yapıyla görevlendirilmeler yaparken, yönetim kurulu mali ve organizasyon kararı hukuk departmanı ile finans departmanı onayı ile kararlar uygulanır. Bu nedenle marka değeri, görev sorumluluğu ile kurumsalın yapının gerektirdiği şirket profili net olarak ortaya çıkmaktadır. SENTINEL Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri, ayrıca Türkiye genelinde SENTINEL Tesis Yönetimi ve Destek Hizmetleri faaliyetleri ile müşterilerine tesis yönetimi, tesis yönetim şirketlerine destek faaliyetleri kapsamında personel temini, güvenlik hizmetlerinin yanı sıra, teknik bakım onarım, temizlik, bahçe peyzaj ve vale hizmetleri ile destek vermektedir. Ayrıca SENTINEL Plus bünyesinde bulunan Plus Büfe, Plus Market, Plus Bistro Cafe ile hizmetlerine kaliteli fast food ve lezzetli yemeklerle Türkiye genelinde hizmet vermektedir. Son olarak SENTINEL Plus Büfe ile Ankara İncek TBMM TOKİ konutlarında Mart ayı içerisinde faaliyete başlayacağız.

Liman ve marinalarda uyguladığınız güvenlik prosedürleri nedir, SENTINEL Koruma ve Özel Güvenlik Hizmetleri olarak diğer tesislerde uyguladığınız güvenlik sistemlerinden farkları mevcut mu?

Konusunda uzman ve eğitimli yönetim kadrolarımız ile birlikte liman ve marinalara dışarıdan sızmaların engellenmesi, sızmaların yaşandığı varsayılarak hassas öncelikli kontrol noktalarının oluşturulması, oluşturulan noktaların periyodik olarak kontrolleri sağlanarak raporlamaların anlık görülerek zamanında müdahale edilmesi amaçlanır. Özellikle sızmalara karşı alınacak önlemler; liman ve marinalar aracılığı ile irtica faaliyetlerinin, meydana gelebilecek hırsızlık olaylarının önlenmesi amaçlanmaktadır. Tabii ki sızma önlemlerinin yanı sıra, liman giriş çıkışlarında araç ve araç içindeki şahısların sorgulanması, giriş-çıkış saatleri ve tarihlerinin kayıtlarının zamanında yapılması amaçlı kimlik ve araç ruhsatlarının alınması, şüpheli araçların kontrollü geçişlerinin sağlanması önceliklerimiz arasındadır.

Fiziki güvenlik hizmetinizin yanında sunduğunuz teknolojik güvenlik hizmetlerinizin detaylarından da bahseder misiniz, nasıl bir teknolojik altyapıyla liman ve marinalarda güvenliği sağlıyorsunuz?

SENTINEL Saha Koruma ve Özel Güvenlik faaliyetlerinde inovasyonu itici güç olarak kullanarak saha çalışmalarında teknolojinin üstünlüğüne inanır. Bu nedenle SENTINEL ve IDENFIT firması arasında yapılan teknolojik destek sözleşmesi ile sahada kontrol ve raporlama sistemi olarak Guardware kullanılmaktadır. Yapılan nokta kontrolleri görevleri anlık olarak mail yoluyla bildirildiği gibi, bulut üzerinden de görülebilmektedir. Ayrıca personelimizin yazmış olduğu raporlar 4 fotoğraf, video ve ses kaydı ile nitelikli delillerle desteklendiği için, yazılan raporlar bulut sistemi üzerinden yıllarca saklanabiliyor. Bunun yanında limanlardaki telsizlerimizde ve kontrol, raporlama, denetim faaliyetlerimizde IP uygulamaları kullanıyoruz. Sahada denetim ve operasyon sorumlularımız denetim ve kontrolleri sırasında AUDİT denetim uygulamasını kullanarak, hangi noktada hangi konular üzerinde denetim yapacağını liste ve soruları ile uygulama üzerinden kontrolünü sağlarken; gördüğü aksaklıkları ve raporlamaları da bu uygulama üzerinden bildirim yapmaktadır. Personelimiz de kendi çalışma programını, hak edişini, maaş bordrosunu, özlük dosyalarını, özlük haklarını ve hak ettiği izin günlerinin yanı sıra; eğitim faaliyetlerine katılımı, servis güzergah ve duraklarını görebildiği IDENFIT-TIME HR uygulaması ile şeffaf bir şekilde çalışmalarını takip etmektedir. Diğer taraftan görev noktalarında kullanılan telsizlerimiz IP destekli olduğundan Türkiye genelindeki bütün projelerimizde merkez üzerinden kontrol ve denetim imkanı oluşturmaktadır. Telsizlerimizin görüşme kayıtları alındığı gibi, geçmişe yönelik ve anlık olarak görevli personelimizin GPS kayıtları görülmektedir. Saat başı alınan telsiz çevrimleri ile tek bir kişinin görev yaptığı noktalarımızda personelin sağlık durumu ve görev devamlılığı da kontrol edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir