26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

LOJİSTİK SEKTÖRÜ VE TEDARİK ZİNCİRİ, HIZLANMIŞ BİR DÖNÜŞÜM İÇERİSİNDE

WiLAT Türkiye,  sektörün önde gelen  şirketleri ve kurumlarıyla 5 Temmuz’da HanSpace’te bir araya gelerek projelerini anlattı.

WiLAT Yönetim  Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Başkanı Özlem Dalga moderatörlüğünde yapılan toplantıya Sri Lanka’dan WiLAT Global Başkanı Gayani De Alvis, İrlanda’dan CiLT International Vice President Europe&Middle East ve IBF Başkanı Finbarr Cleary, İngiltere’den CiLT Uluslararası Eğitim Başkanı Jon Harris, Hong Kong’tan Chairperson of WiLAT CapacityBuilding Center Başkanı Vicky Koo, Malezya’dan Kurucu ve Operasyonlar Direktörü Reshma Yousuf ve Orta Asya’dan Sorumlu Global Başkan Yardımcısı Marina Kuznechevskaya katıldılar. Toplantıda, WiLAT Türkiye’nin kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen yaptığı çok sayıda projenin Global’de yarattığı olumlu etkilerden övgü ile bahsedildi.

WiLAT Türkiye Kurucu Başkanı Berna Akyıldız süratle değişen ve dönüşen sektörün dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konularında gelişimine büyük ihtiyaç olduğunu ancak sektörde kadın işgücünün %9.1 gibi düşük oranda olduğunu belirterek;Lojistik sektörü ve tedarik zincirinin her noktası hızlanmış dönüşüm içerisindedir. Kovid-19 sonrası değişen dünya ticaretinde artan maliyetlerden ötürü lojistik, ticareti belirleyici faktör haline gelmiştir. Lojistik ve taşımacılık  sektörü tedarik zincirinde birçok sektörün kesişen noktasında  yer alıyor. Sektör, böylesine büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinde olmasına rağmen halen erkek egemen algısından kurtulamamış ve kadın işgücü yüzde 9,1 gibi çok düşük seviyede seyretmiştir. Bu demek oluyor ki sektör, bu önemli değişim ve dönüşüm sürecinde kadın iş gücünden ve katkılarından yeterince faydalanamamaktadır. Kadın işgücünü daha yukarılara taşımak sektörün gelişimi için son derece önemli hale gelmiştir.Çünkü değişim ve dönüşümün öncüleri kadınlardır.” ifadelerini kullandı.

WiLAT Türkiye projelerinden bahseden WiLAT Türkiye Başkan Yardımcısı Esra Kıvrak;WiLAT Türkiye olarak 8 Mart 2022 tarihinde  üç büyük projeyi hayata geçirdik. Sektörde en doğru bilgilere ulaşmak üzere  üniversiteler, özel sektör ve paydaşlar ile anket çalışmaları yaptık ve 8 Martta rapor sonuçlarını bir basın toplantısı ile paylaştık.WiLAT merkezinden yapılan sektörel araştırmalara Türkiye de eklendi. Bu araştırmalar sektörün geleceğine ışık tutan ve katkı sağlayan araştırmalar şeklinde devam edecek ve yapılacak yeni projelerde yol haritası olacak.

WiLAT Türkiye kurumsal üyeleri ve işbirliği içinde olduğu üniversiteler ile  Wilat Global’in başka ülkelerde başarı ile uyguladığı  Mentor/mentee projesi Türkiye’ye uyarlanarak ilk bölüm WiLAT Türkiye kurumsal üyelerinde DFDS Akdeniz İş Birimi ile Haziran sonunda tamamlandı.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir