26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE KADIN İŞ GÜCÜNÜN ARTMASI VERİMİ ARTIRIR

Roro Line Genel Müdürü Nuray Karaharman ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde; sektörde kadın istihdam oranını, kadın bir yönetici olarak iş dünyasında nelerle karşılaştığını ve lojistik sektöründeki kadın iş gücünün artmasıyla nasıl bir değişim rüzgarının yaşanacağını konuştuk.

L ojistik sektöründe kadın istihdamını artırmak adına Roro Line nasıl bir politika izliyor? Roro Line’daki kadın istihdamından bahseder misiniz?

Taşımacılık ve lojistik eskiden beri erkek egemen sektörler arasında yer alır. Ancak bu imaj son yıllarda kadın üst yöneticilerin sektöre girmesiyle değişmeye başladı. Lojistik sektöründe çalışan kadınların oranı yüzde 9,1 düzeyindedir. Bir kısmı aile işi olduğu için lojistik sektörüne giren, bir kısmı ise kendi şirketini kuran bu kadın yöneticiler milyon dolarlık ciroları yönetiyor. Roro Line olarak, işe alımlarda cinsiyet dağılımını dengelemeyi amaçlıyoruz. Terfi ve yedekleme süreçlerinde annelik ve cinsiyetten bağımsız şekilde, fırsat eşitliğini esas alan değerlendirmeler yapıyoruz. Üst/orta yönetim işe alım/terfi sürecinde en az bir kadın adayın listede olmasına dikkat ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla kadın yönetici sayısını artırmayı, yetkinliklerini geliştirmeyi, daha iyi ve rol model liderler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Erkek egemen olduğu düşünülen bir sektör olan lojistik sektöründe kadın bir yönetici olarak karşılaştığınız önyargıları nasıl yıktınız?

İş yerinde ve toplumda yaşanan kadın olmanızdan dolayı maruz kaldığınız zorbalık bence en büyük problemdir. İşe girmek istersiniz çocuğunuz var mı, çalışırken çocuk istersiniz nasıl bakacaksın gibi önyargılar ile kadınlar muhatap ediliyor. Ben kadın erkek ayırt etmiyorum. Bu toplumsal yaşamda ve bu ekonomik şartlarda, eşitlik sağlanması için çalışmamız gerekiyor. Ben her zaman kendi paramı kazanmayı ve harcamayı sevdim. Kuralları değiştirmemiz gerekiyor ve herkesin bu kurallara uymasını bekliyoruz. Kanun yapıcılar bunları destek vermeli, insanlar eğitilmeli ve desteklenmelidir.

Lojistik sektöründe hem personel hem yönetici pozisyonlarında kadın iş gücünün artması ne gibi değişimlere yol açar?

Lojistik sektöründe kadın iş gücünün artması; verimin ve aynı zamanda karlılığın artması anlamına gelir. Erkeklere nazaran daha detaycıdırlar. Ayrıntılarla uğraşmayı severler, uzun süre konsantrasyon sağlayabilirler, aynı anda birbirinden farklı işleri ve konuları yönetebilirler. Kadınlar erkeklere kıyasla daha farklı ve etkin bir iş yapış biçimine sahiptir. Kadın yöneticiler çalışanların sorunlarına daha çok ilgi gösterebilir ve kısa zamanda doğru çözümü sunabilirler.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Roro Line ailesi hayatı boyunca zor olandan korkmak yerine onunla mücadele etmeyi başaran tüm kadınların yanında olacak ve olmaya devam edecektir. Kadınların mutlu olduğu bir dünyada, aslında herkes mutlu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir