Ana içeriğe atla


BANNER

ALIŞAN LOJİSTİK’TEKİ İŞİMİ SEVİYORUM VE DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUM

10.05.2019 - 11:32

ALIŞAN LOJİSTİK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DAMLA ALIŞAN: “1996’DAN BU YANA ŞİRKETİMİZİN TÜM DEPARTMANLARINDA GÖREV YAPTIM. 
İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMAK EN BAŞINDAN BERİ HAYALİNİ KURDUĞUM BİR ŞEYDİ. İŞ HAYATINA GİRDİĞİM GÜNDEN İTİBAREN ÇOK ÇALIŞIP YAPABİLECEĞİMİN EN İYİSİNİ YAPTIM. YAPTIĞIM İŞİ SEVİYORUM VE DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUM.”

Taşımacılık ve lojistik, erkek egemen bir sektör olarak biliniyor. Ancak bu imaj son yıllarda kadın üst yöneticilerin sektöre girmesiyle değişmeye başladı. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden lojistikte kadın yönetici sayısı hızla artıyor. Kimi aile şirketini devralarak kimi profesyonel olarak bir şirketin en tepesine çıkarak kimi de kendi işini kurarak lojistik sektöründe söz sahibi oluyor. O kadınlardan biri Damla Alışan. Aile mesleği olduğu için lojistik sektörüne giren Alışan, şu an Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak şirketin başarılarında büyük pay sahibi. Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, kariyeriyle ve kadın yöneticilerle ilgili sorularımızı yanıtladı.  

Öncelikle kariyerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?
1996’dan bu yana Alışan Lojistik bünyesinde görev yapıyorum. İlk olarak pazarlama ve satış departmanında görev aldım. Ardından operasyon bölümüne geçtim. Şirketin tüm departmanlarında görev yaptım. İlk yıllarda küçük bir kadroyla hizmet verirken daha sonra aktif sorumluluk alan profesyonellerle ekibimi destekledim. Şu an Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteyim.

İş hayatına nasıl atıldınız?
1993’te İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra profesyonel hayatı öğrenmek için 1993-1996 yılları arasında bir reklam ajansının pazarlama bölümünde çalıştım. 1996’da ise Alışan Lojistik bünyesinde göreve başladım. Sektöre girişim kendi tercihimle oldu. İş dünyasında başarılı olmanın, cinsiyetle değil ne istediğini bilmek ve bunları yeteneklerinle örtüştürmekle ilgili olduğuna inandığım için bu sektörü seçtim.

aaaa

İŞ HAYATINDA YÜKSELMEK EN BAŞINDAN BERİ HAYALİMDİ
İş hayatında uzun yıllar çalışacağınızı ve bir şirkette söz sahibi olacağınızı hayal ediyor muydunuz?

İş hayatında başarılı olmak ve yükselmek en başından beri hayalini kurduğum şeydi. Gelecek nesillerin kendi ayakları üstünde durabilen, kendine yetebilen, işini iyi yapan ve topluma değer katabilen bireyler olması için kadınların rol model olması, üretmesi ve çalışması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle iş hayatına girdiğim günden itibaren çok çalıştım ve yapabileceğimin en iyisini yaptım. Yaptığım işi seviyorum ve değer katmaya çalışıyorum.

Sektörünüzdeki iş ilişkilerinde kadın olmanın avantajları neler?
İşinizi biliyorsanız ve mütevazı bir şekilde bunu karşı tarafa hissettiriyorsanız, cinsiyetinizle ilgilenilmiyor, aksine cinsiyet farkı olmaksızın size saygı duyuluyor. Sonuç olarak çoğu zaman erkek yöneticilere göre avantajlı olduğumu bile düşünüyorum. Bu anlamda, detaycılığımızın, empati ve çok yönlü düşünebilme yeteneğimizin, biz kadın yöneticilerin işini daha da kolaylaştırdığına inanıyorum.

AİLE KONUSUNDAKİ DUYGUSALLIKLARI TERFİLERİNİ ETKİLEYEBİLİYOR
Peki, dezavantajları var mı?

Aile, kadınlar için iş hayatını etkileyen önemli bir unsur. Onlar, aile içinde erkeklerden daha fazla sorumluk alıyor ve aile konusundaki duygusallıkları, kariyerlerine ara vermelerine sebep olabiliyor. Kadınların bu tutumu, iş hayatında bazı önyargıları da ortaya çıkarıyor. Her an kariyerlerine ara verme ya da bitirme olasılıkları olduğu düşünülüyor ve bu düşünce terfilerinde de etkili oluyor. Yakın gelecekte kadınların önemli ölçüde sanayiye yön vereceği kanaatindeyim. İnsan, ancak hayal gücüyle farklı düşünerek yeni ürünler ve fikirler üretebilir. Yaradılışımızda var olan bu özelliklerimizi, üretimdeki otomasyon geliştikçe faydalı bir şekilde kullanacağımız inancındayım. Çünkü güçlü, dengeli, çok yönlü ve hassas bir yapımız var.

Tüm sektörlerde kadın yöneticilerin ve çalışanların sayısı artıyor. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Kadınların iş hayatında aktif şekilde yer alması, üretken olması ve ekonomiye katkı sunması oldukça önemli. Kadınların ekonomiye daha çok katıldığı ülkeler, sosyal ve ekonomik olarak da ön plana çıkıyor. Tüm kadınlar yapabileceklerinin farkına vararak hedef belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda hareket etmeli. 

KADINLAR, İŞ DÜNYASINDA AVANTAJ SAĞLIYOR
Lojistik sektöründeki durum nedir peki?

Taşımacılık ve lojistiğin erkek egemen sektörler arasında yer aldığı düşünülüyor. Ancak bu imaj son yıllarda kadın üst yöneticilerin sektörde çoğalmasıyla değişim göstermeye başladı. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden lojistikte kadın yönetici sayısı hızla artıyor. Lojistik sektörü, iş dünyasındaki en dinamik sektörlerden biri aynı zamanda... Belirli kuralları olsa da yaşayan, canlı bir sektör olduğunu düşünüyorum. Bu durum da ciddi takip, koordinasyon ve organizasyon gerektiriyor. Bu noktada kadın yöneticiler ön plana çıkıyor. Büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu sektörde başarının yolu, uyum ve iş arkadaşları ile doğru iletişimden geçiyor. İşini sahiplenebilecek olan kadınlar için bu sektörde yer almanın kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğu düşüncesindeyim. Kadınlar, güçlü önsezileri, sorumluluk duyguları, kolay iletişim kurmaları ve sabırlarıyla iş dünyasında avantaj sağlıyor.

ffff

YAŞLANMADAN ‘YAŞ ALMAK’ ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMDEN BİRİ
Kadın bir patron olarak bundan sonraki hedefleriniz neler?

Daima daha iyi olanı aramak, daha kalitelisini üretmek, şartlar ne olursa olsun iş ahlâkı ve dürüstlüğü hiçbir zaman unutmamak ve yaşlanmadan ‘yaş almak’ öncelikli hedeflerimi oluşturuyor. Temsil ettiğim Alışan Lojistik açısından bakarsak, firmamızın çatısı altında elimden gelenin en iyisini yapmak ve başarı yolculuğumuzda aktif rol oynamak istiyorum. 

ALIŞAN LOJİSTİK, BİRÇOK ALANDA HİZMET VERİYOR
Damla Alışan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Alışan Lojistik, birçok alanda hizmet veriyor. Bu hizmetleri şöyle sıralamak mümkün: Uluslararası taşımacılık, intermodal taşımacılık, yurt içi taşımacılık, likit taşımacılık, enerji taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, depolama ve antrepo hizmetleri, katma değerli hizmetler, kimyasal tanker yıkama, sigorta ve aracılık hizmetleri, inşaat ve taahhüt. 

arf

Yukarı