Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“Bu işten kazandığımızı bu işe harcıyoruz”

09.11.2017 - 10:03

Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, şirketin kuruluşundan bugüne sürdürdükleri büyümeyi ve gelecek yatırımlarını anlattı.

Şirketinizin kuruluş öyküsünü ve kurulduğu günden bu yana kaydettiği aşamaları kilometre taşlarıyla özetler misiniz?
Ticaret hayatına 1978 yılında küçük bir sermaye ile başladım ve henüz 16 – 17 yaşlarında lise ikinci sınıf öğrencisiyken, bugün iş dünyasındaki birçok holding ve önemli şirketin geldiği yer olan Çıkrıkçılar Yokuşu’nda ilk ofisini açtım. İlk olarak mefruşat ve dekorasyon üzerine kurduğum şirket ile ağırlıklı olarak bankaların işlerini yapıp, ardından bir müşavirlik firması kurdum. O dönemin büyük yabancı firmalarına danışmanlık yapıp, bunun yanı sıra inşaata da adım atmıştım. Türkiye’nin birçok kentinde inşaatlar yapıp, ayrıca çelik konstrüksiyondan fabrika gibi çeşitli sanayi tesisleri de inşa ettim.
Otomotiv bayiliği yaparken kendi araçlarımı İstanbul’dan Ankara’ya taşımak için başladığım lojistik işini bugün büyük bir yapıya dönüştürdüm. 
1990 yılında araç taşımacılığı ile başladığım lojistik sektöründe kısa zamanda büyüyüp araç taşımacılığı, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık, uluslararası ve yurtiçi demiryolu taşımacılığı, otel işletmeciliği, taşıt muayene istasyonu işletmeciliği ve depolama hizmetleri ile ek servisler vermeye başladım.
Reysas bugüne geldiğimizde bin 750 özmal tır, 3 bin kiralık tır, kendisine ait ikisi aktif 7 demiryolu istasyonu, bin vagon, bin tren konteyneri, 36 depo, 900 bin metrekare kapalı depolama alanı, 5 il ve 3 ilçede toplam 8 sabit 5 mobil olmak üzere 13 TUV Türk Muayene istasyonları işletmesi, 600 adet istif makinası, GES Tesisleri, Türkiye’nin en büyük endüstriyel yem bitki alanları, besi üretim çiftliği ve 2 adet Hilton Oteline sahip büyük bir yatırım ve organizasyon şirketi olmuştur.

Şirket olarak ilk yarıyılı nasıl geçirdiniz, faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde büyüme oranınızı paylaşır mısınız? 
Ciro olarak 2016 yılını yaklaşık yüzde 15 büyüme ile kapattık. Özellikle son 10 yıldır devam eden depo yatırımlarımız son 5 yılda artarak devam etti. Bunlara ilave olarak demiryolunda üstyapı ekipmanları, vagon, istasyon ve özellikle de yeşil lojistik kapsamında karbon salınımını azaltan depolarımızın çatılarımızda güneş enerjisinden elektrik üretimi ve doğalgazın ağır ticari vasıtalarda  kullanımı ile ilgili  yatırımlarımız devam etti. 2017 yılında, daha önceden anlaşmaları yapılmış Esenyurt, Orhanlı 6, Çayırova 12 ve 13, Lüleburgaz projelerini bitirmeyi planlıyoruz. Bu projeler bittiğinde kapalı depo alanımızı 310 bin metrekare daha artırıp, yaklaşık 2 milyon dolar ilave nakit girişi sağlanmış olacağız. 2018 yılı hedefimiz kapalı alanda 1 milyon 500 bin metrekare. 
Depo çatısında   güneş  panelleri ile   elektrik üretimi  yapan  Türkiye de çatı  üzerinde kurulmuş  ilk ve  en büyük  GES tesisini  hizmete alan  firmasıyız. Depo sayımızın fazlalığı ve depo yatırımlarımızın devam etmesi sebebi ile  2017 ve takip eden yıllarda da güneş enerjisi  yatırımlarımız devam edecek. Bu şekilde katkı değeri   yaratan, verimlilik artışı sağlayan, karbon salınımını azaltan uygulamalarda  yatırımlarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz.  
Tren, depo ve lojistiğe limitsiz para yatırıyoruz. Bu işten kazandığımızı bu işe harcıyoruz.  2017 yılı için büyüme hedefimiz yaklaşık yüzde 15. Proje lojistiği yapan bir firma olmamız sebebi ile her zaman proje büyüklüğüne göre yapılan yatırımlarımız değişebilmektedir. Yaklaşık değerler vermek gerekirsek 2017 yılı için depolama alanında hedefimiz 1 milyon 200 bin metrekare, demiryolu tarafında 500 tren vagon/konteyner yatırımı, lojistik için ise 100 adet tır ve 150 adet ticari vasıta yatırımı yapmak.

Şirket olarak 2023 yılına yönelik büyüme ve yatırım hedeflerinizden bahseder misiniz? Seneyi nasıl kapatmak istiyorsunuz?
Reysaş, sektörünün öncü şirketlerinden biri olarak,  bu büyüklüğün ve gelişimin içerisinde, yarattığı ve yaratacağı katma değerle, bugün olduğu gibi gelecekte de yer almaya devam edecektir.
2023 yılında Reysaş Yatırım Holding olarak bugünkü ciro ve büyüklüğümüzü minimum yüzde 50 büyütmeyi planlamaktayız. Lojistik alanında ciromuzu iki katına çıkarıp, yaklaşık 700 adet olan tır sayımızı 3 bin adette tutmak hedefimiz. Pazarda kolay olan bu hedefi tutturmaktan ziyade önceliğimiz karlı, verimli ve minimum yatırım ile bu hedefleri gerçekleştirmektir.
Depolama segmentinde depo geliştirmeye odaklanmış ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olan iştirakimiz REYSAŞ GYO ile sahip olduğumuz “Türkiye’nin Depocusu” ünvanını, gelecekte de hep lider konumda tutarak devam ettirmek depoculuk alanındaki hedefimiz. 2023 yılında net kar ve ciro olarak 100 milyon USD hedefine ulaşmış, 2 milyon metrekare kapalı alana sahip özellikle depo ve stok yönetimi alanlarında da yapacağı teknoloji ve istihdam yatırımlar ile etkinleştirmeyi ve daha verimli hale getirmeyi planlıyoruz. 
Bugün sahip olunan karayolu filomuza ek olarak, son düzenlemelerle büyüme potansiyeli giderek artan demiryolu taşımacılığında en çok yatırım yapan ilk özel sektör şirketi olduk. Ayrı bir şirket çatısı altında kurduğumuz Reysaş Demiryolları ile önümüzdeki yıllarda verimliliği artacak olan demiryolu taşımacılığı tarafında vagon sayımızı artırarak ve var olan istasyonlarımıza ek olarak stratejik noktalarda istasyon yatırımlarımızı yaparak bu segmentte REYSAŞ kalitesi ile hizmet farkımızı sunmaya devam ettik. 2023 yılına gelindiğinde de 2 bin adet vagon sayımızla, 3 kat ciro hedefine ulaşmayı hedefliyoruz.
Oto taşımada alanında ise mevcut 150 olan tır sayımızı 250 adete ulaştırarak, 200 bin adet olan taşımamızı 500 bin adete yükseltmek 2023 yılındaki öncelikli hedeflerimizdendir.

Sektörünüzde başarılı olmanın sırları nelerdir? Başarılı bir iş insanı olarak sektörünüzde faaliyet göstermek isteyen girişimcilere tavsiyeniz ne olur?
Reysaş Yatırım Holding olarak sektörümüzde birçok ilke imza atan, sektördeki ihtiyaçları ve eksikleri görerek yatırım stratejilerimizi bu doğrultuda belirleyen öncü firmalardan biriyiz. Türkiye ekonomisi geliştikçe ve buna bağlı olarak ticaret hacmi arttıkça Reysaş’a daha çok iş düşecektir. İçinde bulunduğumuz süreçte Türk demokrasisine ve iradesine sahip çıkan Türk milletine bu yolda yaptığı yatırımlarla istihdam yaratan şirketimiz, 2023 hedeflerine ulaşma yolunda çalışamaya devam edecektir.

yurtiçi

Yukarı