Ana içeriğe atla

aaa

BÜYÜK GÖÇÜN LOJİSTİK MÜHENDİSİ ARKAS

14.11.2018 - 11:51

İSTANBUL’UN YENİ HAVALİMANINA TAŞINMA HAZIRLIKLARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.  TÜRK HAVA YOLLARI BÜYÜK YER EKİPMANLARININ TAŞIMASI İÇİN YOL ARKADAŞI OLARAK ARKAS LOJİSTİK’İ SEÇTİ.

31 Ekim’de ilk ticari uçuşun gerçekleştiği İstanbul Havalimanı’na taşınma planları, rotalar ve diğer çalışmalar tüm hızıyla hazırlanıyor. Arkasında çok ciddi bir “lojistik mühendisliği” olan projede Arkas Lojistik, Türk Hava Yolları’nın yeni evine taşınması konusunda 6 aydan fazla süredir aşama aşama planlama yapıyor.
Atatürk Havalimanı’ndan 45 kilometre uzaklıktaki İstanbul Havalimanı’na taşınmanın dünya havacılık tarihinin en büyük taşınma olayı olduğu belirtiliyor. Tarihe geçecek bu operasyonu, özellikle ağır taşımaları üstlenen Arkas Lojistik, birbirinden farklı lojistik araçları ve ekipmanlarıyla gerçekleştiriyor. FTL Kapaklı, FTL Tenteli ve Lowbed yanı sıra konteyner iş makinesi ile gerçekleştirdiği taşımada Arkas Lojistik, lashing ile stuffing hizmeti de veriyor. Büyük taşınmanın toplamda 5 binden fazla TIR ile tamamlanması hedefleniyor.
aa

BU PROJEDE YER ALMAK BİZİ HEYECANLANDIRDI
Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, bu projeyi şekillendirmek için tüm ekiplerin 6 ay boyunca aralıksız ve incelikle çalıştığını belirterek işin matematiğinin önemini vurguladı ve bu taşımanın “lojistik mühendisliği” olarak tanımlanabileceğini belirtti. Deneme taşımalarıyla sürekli kendilerini geliştirdiklerini ve farklı çözümler uyguladıklarını belirten Göçmez, taşıma sürecinin sorunsuz şekilde ilerlemesi adına gerekli teknolojik yatırımların da yapıldığını açıkladı. Geliştirilen özel bir yazılımla barkodlama yapılarak taşınacak her ekipmanın stoklarını, sisteme aktarımını, hangi araca yüklendiğini, takibini ve performans değerlendirmelerini yapabileceklerini belirten Göçmez, ayrıca tüm taşıma araçlarının GPRS sistemiyle takip edileceğini, araçların nerede ne kadar süre boyunca durduğuna kadar, taşıma boyunca katettiği yolun ve zamanın an be an kontrol edileceğine dikkat çekti ve bu projede yer almaktan heyecan duyduklarını belirtti.

YOL ARKADAŞI OLARAK ARKAS’I SEÇTİK
Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Bolat da bayrak taşıyıcının yeni evine taşınma sürecinde Arkas Holding ile iş birliğine değindiği konuşmasında “Bu operasyon bizi bir havalimanından diğerine ulaştırmakla kalmayacak aynı zamanda ülkemizi dünya sivil havacılığın merkezi konumuna taşıyacak bir başlangıç olacak.  44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar 5 bin tırın taşıyacağı kadar yükümüz var. Bu 5 bin tır peş peşe geldiğinde yaklaşık 100 kilometrelik bir uzunluk oluşuyor. Tüm dünyanın bizi izleyeceği bu devasa yolculukta kendimize güvenilir bir yol arkadaşı seçmemiz gerekiyordu. Bu nedenle Türkiye’nin en büyük lojistik firmalarından olan Arkas Lojistik ile çalışmayı tercih ettik.” dedi.

arf

Yukarı