Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

ÇEVRECİ TAŞIMACILIK; “INTERMODAL SİSTEMİ”

06.09.2017 - 10:58

Çevreci yaklaşımın taşımacılık sektöründe önem kazandığı çağımızda, ticaretin dünya üzerinde yayılmasından beri çok modlu taşımacılık yapılmaktadır. Bu anlamda Intermodal taşımacılıkta çevreci bir yaklaşımla lojistik yapan bir taşıma yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. 
Intermodal taşımacılık, yük üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan birden fazla noktaya, yükün birden fazla taşıma modeliyle taşınmasıdır. Intermodal taşımacılık kapsamında, ürünlerin treylerden çıkarılmasına gerek olmadan doğrudan bir taşıma modelinden diğerine geçmesini sağlayan özel treylerler kullanılmaktadır. Yük başlangıç noktasından son noktaya kadar taşıma türlerinin kombinasyonuyla hareket eder. Bir kamyonun konteyner parçası, bir uçağın içinde taşınabilir veya bir demiryolu aracı denizyolu taşımacılığı ile taşınabilir. Bu taşıma yöntemi ile zamanında teslim, düşük maliyetli, verimli, karayoluna oranla daha az kaza riski olan, olumsuz hava koşullarından daha az etkilenen ve çevre dostu lojistik gerçekleştirilir.
Hizmetix Dergisi olarak bu ayki sayımızda “intermodal taşımacılık sistemini” ele aldık ve lojistik firmalarının intermodal taşımacılığa yönelik ne gibi hizmetler sunduğunu ve hizmet esnasında ne gibi kriterlere önem verdiğini konuştuk. Ayrıca intermodal taşımacılık sisteminin firmalara sağladığı maliyet-zaman tasarrufunun yanı sıra avantajlarını da dosya konusu kapsamında ele aldık.

yurtiçi

Yukarı