Ana içeriğe atla

arf

DACHSER BÜYÜME RÜZGARINI YAKALADI

09.05.2018 - 16:28

Avrupa ihracat sahasında ve canlanan küresel ticarette büyümeden güç alan lojistik hizmet sağlayıcısı ilk defa 6 milyar Euro gelire ulaştı.

Dachser, 2017 mali yılında ilk defa 6 milyar Euro gelire ulaştı. Küresel lojistik hizmet sağlayıcısı konsolide brüt gelirini yüzde 7,2 artırarak 6,12 milyar Euro’ya ulaştı. Dachser aynı zamanda 39,8 milyon metrik ton (+ yüzde 4,3) ağırlığa varan 81,7 milyon gönderi (+yüzde 2,1) işleyerek diğer şirket rekorlarına da imza attı. Küresel seviyede Dachser, 2017’de bin 648 kişiye yeni iş imkanı sağladı. 
“Avrupa kara taşımacılığında başarılı ihracat stratejimizi sistematik olarak takip ettik ve canlanan uluslararası ticaret sayesinde yelkenimizde yeni bir rüzgar yakaladık.” diyor Dachser SE CEO’su Bernhard Simon. “Özellikle hava ve deniz taşımacılığı fiyatlarındaki artış gelirde önemli bir artış sağlamamıza yardımcı oldu.”
2017’de Dachser’in sanayi malları taşıma ve depolaması (European Logistics) ve gıda (Food Logistics) alt kollarını kapsayan Road Logistics iş kolu 4,44 milyar Euro brüt gelire ulaşmıştı (+ yüzde 3,1). Gönderiler ve tonaj sırasıyla yüzde 2,1 ve 3,6 arttı. European Logistics (EL) iş kolunda EL ağı içindeki Avrupa ihracat işlerinde sürekli şekilde odaklanılarak yine güçlü büyüme sağlandı. Bu özellikle dikkate değer şekilde yüzde 7,4 büyüme gösteren EL North Central Europe işletme birimi için geçerli olmakla birlikte, EL Fransa & Mağrip ile EL İberya birimleri de sözleşmeli lojistik işlerinde dinamik büyüme sergiledi. Simon, “Almanya faaliyetimizin bel kemiğini oluşturmaya devam ediyor, ama Fransa da sınırlar ötesi taşıma işinde ikinci bir lider olma yönünde çok yol kat etti. Son birkaç yıldır bu stratejik lojistik eksenini sistematik olarak kurmaktaydık.” diye açıklıyor.
Food Logistics iş kolunda büyüme yine ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Bu sonucu Almanya işletmelerine borçlu olsak da sınırlar ötesi taşıma alanında edindiğimiz birçok yeni müşterinin de buna katkısı oldu. “Avrupa Gıda Ağının doğuşundan beş yıl sonra artık durum değerlendirmesi yapabiliriz: sistem liderliğimiz kapsamında güçlü bir iş ortağı ağı kurma kararı doğru bir karardı.” diyor Simon.
Air & Sea Logistics (ASL) iş kolunda işlerdeki büyük canlanma taşıma fiyatlarında – özellikle de hava taşımacılığı fiyatlarında – görülen artışla bir araya gelerek brüt gelirde yüzde 15,7’ye varan bir artışla bu rakamı 1,79 milyar Euro’ ya ulaştırmıştır. Üç bölge ASL işletme birinin tümü gelirlerinde iki haneli yüzdeler oranında artış görmüş olup, Asya işletmesi yüzde 20’ nin üzerine çıkarak en büyük gelir artışını görmüştür. Bu iş kolunda işlenen gönderi sayısı genel olarak yüzde 6,7 artış gösterirken, konteyner (TEU) ve tonaj rakamları sırasıyla yüzde 8,5 ve 23,3 oranlarında artış göstermiştir.

arf

Yukarı