Ana içeriğe atla

F

Ekol’ün Yalova Ro-Ro Terminali İstanbul’u rahatlatacak

09.03.2018 - 15:35

Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcılarınan Ekol, Yalova Ro-Ro Terminali’ni devreye aldı. Terminal sayesinde İstanbul Haydarpaşa’da yaşanan araç yoğunluğu ortadan kalkacak ve Anadolu yakasında rahatlama sağlanacak.

1990 yılında kurulan ve taşımacılık, kontrat lojistiği, dış ticaret, gümrük, tedarik zinciri yönetimi alanında 15 ülkede faaliyet gösteren Ekol, Yalova Ro-Ro Terminali’ni devreye aldı. 2 yıl süren inşaat ve yasal süreçlerin ardından Türkiye ekonomisine kazandırılan terminale, ilk etapta 40 milyon Euro yatırım yapıldı. 
Yalova Topçular mevkiinde 80 bin metrekare oturum alanı ve 500 treyler kapasiteli inşa edilen Yalova Ro-Ro Terminali’nde tek iskelede 2 rampa, X-Ray, gümrük binası, laboratuvar, acente ofisleri, sürücüler için sosyal tesisler, 16 bin metrekare geçici depolama alanı ve ADR deposu yer alıyor.
Öncelikle tekstil, ayakkabı, kırtasiye, oyuncak ve deri ürünlerinin ihracat ve ithalatına imkan sağlayacak kansorojen madde testleri de Yalova Ro-Ro Terminali’ndeki laboratuvarda gerçekleştirilebiliyor. Gıda ürünlerinin ihracat ve ithalat işlemleri için gerekli analizlerin yapılacağı bölüm ise önümüzdeki dönemde devreye alınacak. Terminalden ihracat çıkışı yapacak araçların faydalanacağı ÖTV’siz akaryakıt istasyonu da yine önümüzdeki günlerde hizmete girecek. 
İstanbul trafiğinden 100 binden fazla treyleri denize kaydıracak olan Yalova Ro-Ro Terminali sayesinde Haydarpaşa’da yaşanan araç yoğunluğu ortadan kalkacak ve Anadolu yakası Harem-Üsküdar hattında rahatlama sağlanacak. Aynı zamanda şehir içi trafikteki saat kısıtlamasının yarattığı operasyonel verimsizlikler sona erecek. 6 Ro-Ro gemisi, haftalık 48 sefer yapan blok trenleri ve 5 bin 500 aracıyla Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcıları arasında yer alan Ekol, bugüne kadar Haydarpaşa Limanı’ndan yürüttüğü yurt dışı operasyonları, bundan böyle Yalova Ro-Ro Terminali’nden gerçekleştirecek.

‘ÖRNEK ALINAN ŞİRKET OLMAYA TAM YOL DEVAM EDECEĞİZ’
Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en modern terminali olan Yalova Ro-Ro Terminali’nin hizmete girmesi nedeniyle Ekol Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul açıklamalarda bulundu. Musul, “Ülkemizin lojistik olarak en doğru bölgesinde yapılan bu yatırım, başta otomotiv sanayii olmak üzere ihracat süreçlerine önemli katkılar sağlayacak. Şirketimizin olduğu kadar sektörümüzün de büyümesine katkı sağlayan yatırımlarımız, yakın zamanda kalite ve kârlılık anlamında çok daha iyi sonuçlar üreten bir Ekol olmamıza yardımcı olacaktır. Böylelikle hem ülkemizde hem de bölgemizde her geçen gün rakiplerinin çok ötesinde örnek alınan lider bir şirket olmaya tam yol devam edeceğiz.” dedi.
Yalova Ro-Ro Terminali ile üretici ve taşıyıcı firmalar için zaman ve maliyet tasarrufu sağlanırken verimlilik artışı yaşanacak.  Yeni terminalin çevrenin korunmasına da önemli katkıları olacak. Karayolu yolculuk süresinin düşmesiyle bir yıl içerisinde 3.7 milyon kilogram karbondioksit, 4 milyon kilometre yol, 1.5 milyon litre dizel, 12 bin kilogram tehlikeli atık azaltımı elde edilecek.

arf

Yukarı