Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Enflasyonla mücadeleye lojistik katkısı

20.07.2017 - 11:56

Türkiye’nin ilk soğuk zincir markası PolarXP, gıda taşımacılığında yaşanan kayıpların enflasyonun yükselmesindeki etkenlerden biri olduğuna dikkat çekti. 

Taze sebze ve meyvenin yanı sıra gıda ürünlerinde önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye’de, taşıma ve depolama şartlarından kaynaklanan çok büyük bir kayıp yaşanıyor. Türkiye’nin soğuk zincir lideri PolarXP’yi de içinde bulunduran Netlog Lojistik Grubu’nun Başkan Yardımcısı Gökalp Çak, “Yaş sebze ve meyve lojistiğinde, ihracat söz konusu olduğunda kurallara uyulurken yurtiçinde kaybolan milli servet milyarlarca liraya ulaşıyor” dedi. 
Enflasyonla mücadele kapsamında gıda ürünlerinde yaşanan kayıpların önlenmesi doğrultusunda girişilen çabaların önemine değinen Çak, özellikle tarım ve gıda sanayisi gelişmiş Avrupa ülkelerinin çok sıkı bir şekilde uyguladığı ATP Konvansiyonu’nun ve özel ekipmanların kullanımının bu kayıpları azaltacağını savundu. 
IFS Sertifikasını alan ilk Türk şirketi olmanın yanı sıra tamamı ATP kurallarına uygun filo ve soğuk zincire uygun depolama alanlarıyla müşterilerine dünya standartlarının üzerinde hizmet verdiklerini söyleyen Netlog Lojistik Grubu Başkan Yardımcısı Gökalp Çak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yaklaşık yüzde 30 seviyelerinde gerçekleşen bu kayıp, ülkede gıda fiyatlarının aşırı derece yükselmesine neden olurken, kamu sağlığı için de büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.  Özellikle son aylarda sürekli gündeme gelen taze sebze meyve fiyatlarındaki artış ve bunun ülke enflasyonuna olumsuz etkileri, yaşanan yüzde 30’luk kaybın sonucudur.”
2012 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen uygulaması zorunlu olmayan ‘Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı Ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma olan ATP Konvansiyonu’nu, müşterileri için çok uzun zamandan beri uygulayan Türkiye’nin ilk soğuk zincir markası PolarXP, halk sağlığına olduğu kadar ülke ekonomisine de katkıda bulunuyor.

GALATA

Yukarı