Ana içeriğe atla

F

FARKIMIZ MÜŞTERİYLE EMPATİ KURMAMIZ

11.04.2018 - 17:45

Mobilya üretimi yapan firmalara inovatif hizmetler sunan Voida’nın Genel Müdürü Sabahattin Çakır, “Müşteriyle empati kuruyor, onların ifade edemedikleri isteklerini de ortaya çıkarıp karşılıyoruz. Farkımız bu.” diyor.

Lojistik sektöründe farklı hizmetleri olan bir firma Voida. Mobilya üretimi yapan firmalara hizmet verip yılda 16 bin adrese ürün götürüyor, 12 bin adrese de kurulum yapıyorlar. Hızlı ve kusursuz teslimat anlayışıyla da sürekli büyüyorlar. İstanbul, Sakarya, Bolu, Samsun ve Trabzon’un ardından Ankara ve İzmir’de açacakları lojistik operasyon merkezleriyle daha da büyüyecekler. Voida Genel Müdürü Sabahattin Çakır’a, hizmetleri ve hedefleriyle ilgili sorular yönelttik.  

Öncelikle Voida Lojistik hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne zaman kuruldu? Şu an sektördeki yeri ne?
2010’da kuruldu. Şu an İstanbul, Sakarya, Bolu, Samsun ve Trabzon’da lojistik operasyon merkezlerimiz var. Bu ay Ankara, eylülde ise İzmir operasyon merkezimizle müşterilerimize bu bölgelerde de depolama, dağıtım, satış sonrası hizmetler, ev teslimatı ve kurulum alanında hizmet vermeye başlayacağız. Voida Lojistik, mobilya lojistiği alanında teknolojik altyapı, hızlı ve kusursuz teslimat, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesini benimsemesiyle sektörde öne çıkan firmalar arasında.

Müşterilerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Mobilya üretimi yapan firmalara depolama, ev teslimatı ve kurulum, bayi ve mağaza teslimatı ve satış sonrası hizmetler alanında inovatif hizmetler veriyoruz. Ayrıca, e-ticaret yapan firmalara da depolama, katma değerli hizmetler ve müşteri teslimatı alanında çözümler üretmekteyiz.

VOILOG İLE HER SÜRECİ UÇTAN UCA İZLİYORUZ
Ev teslimatı-kurulum ve satış sonrası hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimizin ürünleri, depolarından veya ilgili mağazalarından otomasyon sistemleri çerçevesinde teslim alınarak hatasız, hızlı, güvenli ve kaliteli bir şekilde nihai müşterilere sevk edilmektedir. Her ay yaklaşık 16 bin adrese ürün sevk edilmekte ve bu adreslerden 12 binine ürün montajı yapılmaktadır. Voida Lojistik, daha hızlı teslimat, daha iyi kalite ve daha iyi hizmet konusunda artan müşteri taleplerini karşılayabilmek ve rekabette bir adım öne geçebilmek için kendi yazılımı olan Voilog’u devreye almıştır. Voilog sayesinde ürünlerin depoya girmesinden müşteri teslimatı yapılana kadar geçen her süreci uçtan uca izleyebiliyoruz ve müşterilerimize detaylı bir infografik sunabiliyoruz. Böylece tedarik zincirinin görünürlüğünü ve izlenebilirliğini sağlayarak koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlayabiliyoruz.

Koşulsuz müşteri memnuniyetinin püf noktası ne sizce?
Empati kurmak. Müşteriyi anlayarak onunla empati kurmak ve güven hissini oluşturarak kişinin sorununa çözüm bulunacağı hissini yaratmak oldukça önemli. Ayrıca, hizmet anlayışımız, yalnızca müşterilerin bizden beklentilerini karşılamakla sınırlı kalmamalı, müşterilerin ifade edemedikleri isteklerini ortaya çıkarıp bu istekleri karşılamayı da kapsamalıdır. Voida’nın farkı burada ortaya çıkmaktadır.

ÖZEL PROJELİ İŞLERDE YÜZDE 30 KAPASİTE ARTIRIMI 
Depolama hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Voida Lojistik, depolarında iş süreçlerini yeniden tasarlayarak kaynak kullanımını azaltma çalışmaları yapmaktadır. Depo yönetim sistemimiz Voilog ile müşterilerimize mal kabul, kalite kontrol, depolama ve stok kontrol, sipariş hazırlama, iade lojistiği yönetimi, stok yönetimi, FİFO, LİFO, SKT, parti ve seri no takibi, performans ölçümü, raporlama ve katma değerli işlemler alanında hizmet vermekteyiz.

Hizmetleriniz arasında özel projeli işler de görüyoruz. Biraz bilgi verebilir misiniz?
Özel projeli işler departmanımız; uzman kadrosu ve geniş makine parkı ile ofis mobilyası, otel mobilyası, konut ve proje bazlı üretim, kişiye özel tasarım ürünlerini günümüz trendlerine uygun olarak üretmektedir. Artan talebi karşılayabilmek için 2018’de özel projeli işler departmanımızda yüzde 30 kapasite artırımına gideceğiz.

VOIDA’DAN KAPSAMLI DEPOLAMA HİZMETLERİ
Mobilya üretimi yapan firmalara yönelik hizmetler sunan Voida Lojistik,  müşterilerine depolama alanında da yardımcı oluyor. Voida, depolamada şu hizmetleri sunuyor:
Mal kabul
Kalite kontrol
Depolama ve stok kontrol
Sipariş hazırlama
İade lojistiği yönetimi (ürünlerin tedarikçi veya müşteriden geri alınması)
Stok yönetimi
FİFO, LİFO, SKT, parti ve seri no takibi
Performans ölçümü ve raporlama
Katma değerli işlemler

BU YIL DA BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ
2018 yılı ile ilgili hedefleriniz ve projeleriniz neler?

2016 ve 2017 yıllarını operasyonel anlamda büyümeyle kapattık. 2018’de Ankara ve İzmir’deki iki büyük operasyon merkezimizin de faaliyete geçmesi ve artan müşteri portföyümüzle yine büyüme öngörüyoruz. Yeni açılacak bölge depolarımızla beraber depo metrekaremizde ise yüzde 80 büyüme gerçekleştireceğiz. Artık rekabet avantajı yaratmak veya bu avantajı korumak için esnek, değişimlere kolay adapte olan, yeni hizmet ve ürünler sunabilen, verimlilik şartlarını yerine getiren işletmeler öne çıkıyor. Bu yüzden inovasyon, teknolojik altyapı ve insan gücüne yatırımlarımız artarak devam edecek. Ayrıca mobilya lojistiği alanında çözüm ortağı olduğumuz firmalara katma değer yaratacak 2 tane projemizin altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Bu iki projemizi 2018’in son çeyreğinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. 

arf

Yukarı