Ana içeriğe atla

arf

HEDEFLERE ULAŞTIK AMA İSTEDİĞİMİZ KAZANCI ELDE EDEMEDİK

09.05.2018 - 16:39

Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı: “İlk çeyrekte hedeflenen araç taşıma rakamlarına ulaştık ancak girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle arzu edilen kazancı elde edemedik.”

Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı, sektörün 2018 yılının ilk çeyreğindeki performansıyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı. 

Otomotiv ve araç lojistiği sektörü, yılın ilk çeyreğinde hedeflerine ulaşabildi mi?  
Hem otomotiv hem de araç lojistiği sektörünün ilk çeyrek performansını değerlendirebilmek için ilk önce otomobil ve ticari araçların üretim, pazar, ithalat, ihracat ve satış rakamlarına bakmamız gerekiyor. Ülkemizde araç sevkiyatının tamamına yakınının kara yoluyla yapıldığını düşündüğümüzde, bu rakamların bir anlamda sektörümüzün taşıdığı araç sayısıyla eşdeğer olduğunu görüyoruz. Üretim rakamları ise potansiyel iş hacmini gösteriyor.

Peki, üretim rakamları ne durumda?
2018 Ocak-Mart döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine paralel seyretti. Toplam üretim 425 bin 183 adet, otomobil üretimi ise 285 bin 168 adet oldu. Toplam pazar yüzde 2 arttı. Yerli otomobil satışları yüzde 16 ve ithal otomobil satışları yüzde 1 yükseldi. Hafif ticari araç satışları yüzde 10, yerli hafif ticari araç satışları yüzde 8 ve ithal hafif ticari araç satışları yüzde 12 azaldı. Toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 3, otomobil ihracatı ise yüzde 8 azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 344 bin 257 adet, otomobil ihracatı ise 234 bin 889 adet düzeyinde gerçekleşti. 

Son 10 yıllık ortalamalarla 2018’in ilk üç ayını kıyaslayabilir misiniz?
Son 10 yıllık ortalamalara göre 2018 Ocak-Mart döneminde toplam pazar yüzde 11, otomobil pazarı yüzde 22 artarken; hafif ticari araç pazarı yüzde 9 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 30 düşüş gösterdi. Geçen yıla göre ise Türkiye’de otomobil satışları ilk çeyrekte yüzde 5,47’lik artış kaydetti.

Otomotiv ve araç pazarındaki bu artışlardan sektörünüz yeterince kazanç elde edebildi mi?
Araç lojistiği sektörü, 2018’in ilk çeyreğinde hedeflenen araç taşıma rakamlarına ulaşmasına karşın, girdi maliyetlerindeki artışlar ve kâr marjının düşüklüğü göz önüne alındığında, ne yazık ki arzu edilen kazancı elde edememiştir.

Araç lojistiği sektörü olarak 2018 yılı için beklenti, endişe ve öngörülerimiz nelerdir?
Uzmanların ortaya koyduğu ekonomik veriler, cari yıl için endişelerimizi az da olsa artırıyor. Ancak olumsuz sinyallere rağmen yeni teşvik paketi ile ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar için hurda araç teşvikinin hayata geçirilmesi ve kredi faizlerinin düşürülmesi, iç pazarın ve yatırımların yeniden canlandırılmasına neden olacaktır. Ayrıca, hükümet ve sektör dinamikleri bu duruma kayıtsız kalmayıp gerekli desteği sağlayacaktır. Döviz kuru ve faiz artışları nedeniyle oluşan fiyat baskısına rağmen, ülkemizin otomotiv sektörü potansiyelinin bunun çok daha üzerinde bir marja sahip olduğu düşüncesindeyiz. Buradan hareketle, 2018 otomotiv sektörü toplam pazarının 900 ile 950 bin adet aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz.

arf

Yukarı