Ana içeriğe atla

arf

HOPAPORT’TAN RUSYA’YA MADEN İHRACATI DEVAM EDİYOR

09.03.2018 - 15:34

Erzurum’dan Hopa Limanı’na getirilen 2 bin 898 ton perlit madeni Rusya’ya ihraç edildi. Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, “Limanımıza gelen gemi sayısı her geçen gün artıyor.” diyor.  

Karadeniz’in en önemli limanlarından biri olan Hopaport’tan Rusya’ya maden ihracatı devam ediyor. Erzurum’un Pasinler ilçesindeki volkanik kayalıklardan çıkartılan ve KALEBLOKBİMS fabrikalarında işlenip paketlendikten sonra Hopa Limanı’na getirilen perlit madeninin üçüncü partisi, Rusya’ya ihraç edildi. 2 bin 898 ton ağırlığındaki perlit madeni, ATAKA Dış Ticaret tarafından M/V Bakü Pride isimli gemiye yüklendikten sonra Rusya’ya gönderildi. Perlit madeni, izolasyondan gıda, kimya ve deterjan sanayine kadar birçok alanda kullanılıyor.
Hopaport’un lojistik departmanının çok yönlü Ar-Ge çalışmaları, meyve vermeye devam ediyor. Liman üzerinden elleçlenebilecek ürün çeşitliliğini artırma çalışmaları, hem Hopaport’un iş hacmini artırıyor hem de bölge ekonomisine büyük katkı sağlıyor. 
Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özer, “Hopaport olarak tüm departmanlarımızla limandaki iş hacmini yükseltmeye çalışıyoruz. Bu anlamda birçok projeyi hayata geçirdik. Yenilerini de geçirmek üzere çalışmalara devam ediyoruz.” diyor.

HEDEFİMİZ DAHA FAZLA YÜK TAŞIMAK
Hopa Limanı’nın kendine has özellikleriyle birçok ürünü değişik rıhtımlarda aynı anda elleçleme kapasitesine sahip olduğunu belirten Meriç Burçin Özer, “Tank, tahıl ve çimento terminalimizin yanı sıra genel kargo-proje yüklerini, kömür, kireç, çimento ve benzeri ürünleri de aynı anda elleçleyebiliyoruz. Limanımıza gelen gemi sayısı her geçen gün artıyor. Sayı artarken dikkat çekici bir gelişme de gelen gemilerin tonajlarının da yükselmeye devam etmesi. Limanımıza gelen 36 bin tonluk gemi, bunun örneğidir.” şeklinde konuşuyor.
 Genel Müdür Meriç Burçin Özer, Türkiye’de son yıllarda deniz taşımacılığındaki gelişmelere paralel olarak gemilerle taşınan yük miktarında artış yaşandığını, bu artışın yansımalarını Hopa Limanı’nda gördüklerini ifade ediyor. Özer, 2018 yılı için önlerine koydukları hedeflere ulaşmak için çalışmalara devam ettiklerini ve önümüzdeki dönemde Hopaport üzerinden daha fazla yük taşınacağını belirtiyor.

İHRAÇ ÜRÜNÜ ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRILMALI
İthalat, Hopaport’un iş hacmindeki ağırlıklı yerini korurken; bölgenin en önemli sıkıntısı, ihraç ürünü çeşitliliğinin kıt olması. Otoriteler, bölgenin en kısa sürede kendi ürünlerini dünya pazarlarına sunma adına çalışmalarını yoğunlaştırması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda sanayi odalarına da ciddi sorumluluklar düştüğünün altı çiziliyor. Artvin ve bölge kaynaklarının rantabl olarak değerlendirilmesi, il dışında bulunan işadamlarının da kendi doğup büyüdükleri ata topraklarına yatırım yapmalarının önünün açılması tavsiye ediliyor.

arf

Yukarı