Ana içeriğe atla

arf

İTT Lojistik yüzde 25 büyüdü daha da büyüyecek

13.03.2018 - 17:06

Sıvı ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan İTT Lojistik, başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Genel Müdür Didem Öztanık, 2018’de de öz sermayeleriyle büyümeye devam edeceklerini söylüyor. 

Lojistik sektöründe yeni bakış açısı ve ekibiyle birlikte müşterilerine fark yaratan bir firma dikkat çekiyor: İTT Lojistik… 2017’yi yüzde 25 büyümeyle kapatan ve 2018’de de hedefleri aynı olan firmanın başında bir bayan bulunuyor. İTT Lojistik Genel Müdürü Didem Öztanık ile başarılarını ve kadınların iş dünyasındaki yerini konuştuk.

Öncelikle iş hayatında kadınların farkı ne? 
Erkekler daha çok sonuç odaklı. Projenin sonundaki ışığı görmek istiyorlar. Kadınlar ise daha çok ilişki ve çalışma ortamı odaklı. Erkekler, konulan hedeflerin yerine getirilmesini başarı için somut kriter olarak görürken; kadınlar, o başarı sürecini ve izlenilen yolun getiri ve götürülerini daha detaylı ele alabiliyor.

Lojistik firmasında yönetici olmanız nasıl gerçekleşti?
Bu sektöre ailemin, özellikle babamın yön vermesiyle girdim. İngiltere’de bu konu üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. Türkiye’ye döndüğümde bu sektöre girdim.

Profesyonel bir yönetici misiniz, aileden gelme bir yönetici mi?
Aileden de bilgi sahibiyim. Babamdan bu konuda çok destek aldım. Ama biz diğer aile şirketlerinden farklıyız. Kendimizi ve personelimizi sürekli eğitiyoruz. Sürekli bir gelişim halindeyiz. Bu da haliyle işimize yansıyor. Profesyonellik de bitmeyen gelişim-dönüşüm demek değil mi?

2014’ten beri işin başındasınız. Neler değişti bu sürede?
Geldiğimde ben de farklı bir noktadaydım, firma da farklı bir noktadaydı. 2014 ten bu yana iş geliştirmeler, yeni yatırımlar yaptık. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını bir paket olarak sunuyoruz. Önceliğimiz çözüm odaklı olmak. 2014’te depolama, ısıtma, iç nakliye ve ithalat taşımaları yaparken; şu an bunlara ilave ihracat, tank tamiri, paletli depolama, elleçleme yapıyoruz. Lojistiğe bütünsel açıdan bakıyoruz.

Sektörde sizi öne çıkartan özellikleriniz neler?
Öncelikli özelliğimiz değerlerimiz. Daha sonrasında ise bu sektörde aynı işi yapan 7-8  tane firma var. Ancak biz bütün ihtiyaçlara cevap verebilecek bir tesise ve ekipmana sahibiz. Ayrıca 2017’de yeni ısıtma tesisimizi hizmete açtık. Bu tesis, tek seferde 30 tank ısıtabilme kapasitesine sahip. Bu alanda ülkemizde yapılmış en büyük buhar ısıtma kazanı. Böyle bir projeye imza atmış olmaktan dolayı gururluyuz.

Yurt dışı projeleriniz var mı?
Yurt dışı projelerimizle ilgili çalışmalarımız var. Her türlü teklifi değerlendiriyoruz.

İTT Lojistik açısından 2017 nasıl geçti, 2018’den beklentiler?
2017 şirketimiz için son derece başarılı ve hedeflerimizin üstüne çıktığımız bir yıl oldu. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017’de de araç ekipman yatırımları yaparak bu konudaki öncülüğümüzü devam ettirmeye çalıştık. Bununla birlikte biraz önce dediğim gibi yeni ısıtma tesisimizi hizmete açtık. 2017’yi hedefimiz olan yüzde 25’lik büyümenin üstünde bir oranla kapattık. Bu, 2018 için tüm çalışanlarımız ve yönetim kadromuz için motive edici bir ivme kazandırdı. 2018, piyasa söylemlerine bakıldığında çok olumlu görünmüyor. 2017 başında da aynı durum söz konusuydu. İTT Lojistik olarak stratejik planlarımızı 10 yıllık aralıklarla hazırlıyor ve periyodik olarak gözden geçiriyoruz. Elbette ekonomik ve siyasi gelişimleri takip ediyoruz; fakat planlarımızda ve stratejilerimizde çok köklü değişlikler olmuyor. 2018 yılı içinde teknoloji ve altyapıyla ilgili yatırımlarımız devam edecek. 2018 için de özsermayemizle yüzde 25’lik büyüme hedefliyoruz. Özellikle çalışanlarımızın eğitimi ve katılımı bizim için önemli bir unsur.

Mart ayı içerisinde Dünya Kadınlar Günü kutlanacak. Kadınların iş hayatındaki yeri açısından neler düşünüyorsunuz?
Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 30 seviyelerinde. Eşitliğin sağlanabilmesi için, kadınlarımıza hakları olan eşit fırsatların verilmesi ve desteklenmeleri gerekiyor. Bunun başında, ‘başaracaklarına dair öz güvenle yetiştirilmeleri’ ve başarıda en önemli unsurlardan biri olan ‘eğitim hakkı’ geliyor. Ben, bugünü bir kutlamanın ötesinde, yaşamın her alanını şekillendiren kadınların önemini bir kez daha hatırlamanın fırsatı olarak görüyorum. Kadınların iş hayatına katılımında elbette çok yol alındı. Ama ne yazık ki hâlâ yeterli değil.

KADINLARIN POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ 
Kadınların iş hayatında daha fazla olması için mesajınız var mı?

Her zaman söylediğimiz gibi biz ayrıcalık istemiyoruz, ‘eşitlik’ istiyoruz! Kadınların niteliklerine, becerilerine, yetkinliklerine göre eşit şekilde değerlendirilmelerini istiyoruz. Dünya Ekonomik Forumu Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre, Türkiye’de 100 kadından 13’ü üst düzey pozisyonda çalışıyor. Daha güçlü bir ekonomik ve sosyal kalkınma için bu rakamlarla asla yetinmemeliyiz. Her alanda daha iyi bir gelecek için beklediğimiz reformlar, bu alanda da en hızlı şekilde yapılmalı. Kadınların potansiyelini ortaya çıkarmalıyız.

İTT ULUSLARARASI TAŞIMACILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Balçık Mah. Elmalı Sok. No:9/11, 41400 Gebze/Kocaeli  Tel: 0262 751 00 31-32-33 Fax: 0262 751 06 17    info@itt.com.tr    www.itt.com.tr   

arf

Yukarı