Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“LİMANCILIKTA 5 MİLYON EURO YATIRIM YAPTIK”

15.12.2016 - 16:05

Rizeport Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı K. Faysal Çillioğlu, işlettikleri Rize Limanı’nda 2016 yılında yüzde 20 büyüme sağladıklarını söyleyerek, “2016’da limancılıkta kapasitemizi artırdık. Ticarette olduğunuz yerde sayarsanız kaybedersiniz. 5 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Kriz var ama yine yatırım yapmak zorundayız” dedi. 

Rizeport Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı K. Faysal Çillioğlu, Ri Şirketler Grubu olarak Riport ve Rizeport Lojistik olmak üzere iki şirketle faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, “Riport olarak Rize Limanı’nın işletmeciliğini yapıyoruz. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını ağabeyim Asım Çillioğlu yürütüyor. Rizeport Lojistik olarak da uluslararası kara taşımacılığı yapıyoruz. İki şirketimizle hem limancılık hem de lojistik sektörlerinde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Rize Limanı’nda 2016 yılında yüzde 20 büyüme sağladık, kapasitemizi artırdık ve 5 milyon Euro yatırım yaptık. Mevcut krize rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

“RİZEPORT LOJİSTİK OLARAK İÇ NAKLİYEYE YÖNELDİK”
Rizeport Lojistik olarak Türkiye’nin komşuları olan Suriye, Irak ve İran’daki iç karışıklıklar ve sorunlardan olumsuz etkilendiklerini kaydeden Çillioğlu, “Bu anlamda karayolu ve lojistik proje taşımacılığında bir düşüş ivmesiyle karşı karşıyayız. Bundan dolayı şirket politikası gereği iç nakliyeye ve liman çevresinde limana taşınacak olan malların taşınmasına yöneldik. 2017 yılı için ümitliyiz. Ekonomik veriler kötü gözükse de Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın denizcilik sektöründen gelmesi ve üç söyleminden birisinin lojistik olması bizleri ümitlendiriyor” diye konuştu.  

“EKONOMİYE YILDA 1 MİLYAR DOLARLIK KATKI HEDEFLİYORUZ”
Rize Limanı’nın genişleme sahasında futbol sahası kurulmaya çalışıldığından yakınan Çillioğlu, “Bunu düşünenler ufku geniş, akıllı ve mantıklı düşünmüyor. Bu projeye karşı bölge idari mahkemesinde dava açtık. Limana 8 km uzaklıkta bulunan Rize Serbest Bölgesi’nin Rize Limanı’nın yanına taşınması burada en uygun karar olacaktır. Eğer bu karar alınırsa bölge ve ülke ekonomisine yılda 1 milyar dolarlık katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Rize’ye organik hububat entegre deposu kurmak istiyoruz. Bu proje Rize ve bölgesini hareketlendirip, atağa kaldıracak bir proje” şeklinde konuştu. 

“YANLIŞ ÇOKTUR AMA DOĞRU BİRDİR”
Çillioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Denizcilikte 3. kuşağız. Bu yüzden denizcilik sektöründe herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Gerek Riport gerekse Rizeport Lojistik olarak sektörde bir farklılık yaratıyoruz. Ne iş yaparsak yapalım, dürüst olmak gerekiyor. Babamın meşhur bir lafı var: Doğru birdir, yanlış çoktur. Marka değerimizi koruyoruz. Bizden sonraki nesillere iyi marka bırakabilirsek bizim için büyük bir başarı olacak.” 
C2 belgesine sahip olduklarını ve daha çok Gürcistan ve Azerbaycan’a çalıştıklarını ifade eden Çillioğlu, 18 adet Özmal aracın yanında 30’a yakın da dorselerinin olduğunu ayrıca Rize ve bölgesinde iş makinesi kiralaması da yaptıklarını kaydetti. 
Çillioğlu, şu anda yapımı devam eden Ovit Tüneli’nin bitmesiyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin hinterlandının değişeceğini söyleyerek, “Bugün Rize’den Erzurum’a veya doğuya gitmek istediğinizde ya Hopa ya da Trabzon üzerinden gitmek zorundasınız. Rize olarak Ovit dağının kapalı olmasıyla biz 6 ay Erzurum’a hiçbir şekilde ulaşım sağlayamıyorduk. 2017’de Ovit Tüneli açıldığında bölge epeyce hareketlenecek” değerlendirmesini yaptı.

GALATA

Yukarı