Ana içeriğe atla

aaa

LİMANLAR KONTEYNER TAŞIMACILIĞINDA REKOR KIRDI

09.03.2018 - 15:52

Liman işletmeciliğinde 2017 rakamları açıklandı. Genel tablo işletmecilere umut verirken; sektörün en önemli gelir kapısı olan konteyner taşımacılığında rekor kırıldı.

Ekonominin önemli sektörlerinden liman işletmeciliğinde 2017 rakamları açıklandı. Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) tarafından açıklanan rakamlar, sektöre umut verirken; sektörün en önemli gelir kapısı olan konteyner taşımacılığı, Türkiye genelinde 10 milyon 164 bin 433 TEU (20 feet’lik konteyner) ile rekor kırdı. Son 10 yılda Avrupa’dan üç, dünyadan iki kat fazla büyüyen Türk limanları, 2017’de yüzde 14,8 artış gösteren konteyner elleçleme adediyle 2018’de de büyüyeceğinin sinyallerini verdi.
Türkiye’de özel sektörün yeni liman inşası ve özelleştirmeler yoluyla liman işletmeciliğine yaptığı yatırımlar, dış ticaretin önünü açtı. Limanlardaki kapasite yetersizliğinin giderilmesiyle ihracat ve ithalat daha rahat yapılabilir duruma geldi. Bu bağlamda son 10 yıllık rakamsal analizler, yapılan yatırımların sektöre ve ekonomiye katkısını öne çıkardı. 
Ülkemizdeki limancılık sektörünün günden güne geliştiğini ve ekonomiye ciddi katkı sağladığını aktaran Türkiye Liman İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Kenan Selçuk, “Dış ticaretimizin yüzde 89’u deniz yoluyla yapılıyor. Bu bağlamda liman işletmeciliği sektörünün ülkemiz için önemi artarak devam ediyor. Yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiği sektör 7 sene gibi kısa bir sürede yüzde 100’lük bir büyüme gösterdi. Türkiye’nin ithalat ve ihracat rakamlarının artmasının yanı sıra bölgedeki ekonomik canlılık yabancı sermayenin dikkatini çekerek Türk limanlarına yapılan yatırımları artırıyor.’’ dedi. 

AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ ÜÇE KATLADI
Selçuk, limanlarda özellikle konteyner elleçleme oranlarındaki artışın dünya ortalamalarının çok üzerinde olduğunu da belirtti. Selçuk, “Türkiye liman işletmeciliği sektörü 2006-2017 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 10’luk bir büyüme gerçekleştirdi. Yükselen bu grafik, Türkiye’de elleçlenen konteyner miktarının her yedi senede bir ikiye katlandığını gösteriyor. Avrupa Birliği’nde 2006-2016 yılları arasında limanlarda elleçlenen konteyner yüzde 3,2 artarken; dünya limanlarında bu oran yüzde 5,6 oldu. Türkiye’deki limanlar, Avrupa Birliği ortalamasından üç kat, dünya ortalamasından ise iki kat daha fazla konteyner elleçleme artış oranına sahip.” şeklinde konuştu. 

ELLEÇLEMEDE YÜZDE 14,8 ARTIŞ
Son 10 yılda ortalama her yıl yüzde 10 büyüyen Türk limanları, 2017 yılında 10 milyon 164bin 433 TEU konteyner elleçleme rakamına ulaşarak rekor kırdı. 2016 yılsonu rakamlarına göre 2017’de yüzde 14,8 büyüme gösteren elleçlenen konteyner miktarının yanı sıra, genel kargo elleçleme rakamları bir önceki yıla oranla yüzde 8, sıvı kimyasal elleçleme rakamları ise yüzde 7 büyüme gösterdi.

arf

Yukarı