Ana içeriğe atla

FFF

LOJİSTİK FİRMALARI ‘OPTİMUS’ İLE TEK KİŞİLİK DEV OLACAK

08.10.2018 - 16:14

ÇEYREK ASRA YAKIN GEÇMİŞE SAHİP YAZILIM FİRMASI SELECT, KASIMDA PİYASAYA SÜRECEĞİ OPTIMUS ADLI ÜRÜNÜN HEYECANINI YAŞIYOR. SELECT GENEL MÜDÜRÜ GÖKHAN GİRGİN, “OPTIMUS, TEK KİŞİLİK DEV LOJİSTİK FİRMASI YARATABİLECEK FONKSİYONLARA SAHİP.” DİYOR. 

Select; konusuna hakim, hizmet verdiği lojistik sektörünü en az lojistikçiler kadar iyi bilen ve en uygun çözümleri üreten 24 yıllık bir yazılım firması. Bunun yanında dinamik yapısı ile son teknolojileri kullanarak en hızlı ve istenen çözümü üretebilmesi de ana karakteristikleri arasında. Ayrıca kendine olan güveniyle her türlü işin altından kalkabilecek güce ve finansa da sahip.
Select, önümüzdeki kasımda piyasaya süreceği Optimus adlı ürününün heyecanını yaşıyor şu an. Bu ürünün bir öncekilere göre en önemli farkı, bunun global pazar için üretilmesi. Select Genel Müdürü Gökhan Girgin, şu anda “Globalde ilk beş arasına girecek ürünü ürettik.” diyor ama asıl planları öncelikle en iyi program olmak. Son derece iddialı olan Select, ürünün yanı sıra görselde ve kurumsallıkta da zirveye oynayabilmek için tüm gerekenleri yapmaya çalışıyor.

SEKTÖRDEKİ TÜM TARAFLARI BİR PLATFORMDA BULUŞTURACAK
Genel Müdür Gökhan Girgin, Optimus programının şu anda dünyada bu alandaki programlarda olmayan birçok yeniliğe sahip olduğunu belirtiyor: “En büyük farkı sektör içindeki tüm tarafları bir platform üzerinde buluşturabilmesi. Yani müşteri, lojistikçi, tedarikçi ve tedarikçinin de tedarikçileri bu platformda buluşabiliyor ve bu partiler online olarak entegre çalışabiliyor. Yani bilgi bir kere birisi tarafından girilirse tüm ilgili partiye otomatik gidebiliyor. Linkedin’vari bir bağla taraflar birbirlerini ekleyince bu bilgi akışı akıp gidiyor. Dolayısıyla bir bilginin bu kadar çok kişiye online ve hızlı paylaşılabildiği ilk platform. Ayrıca nesnelerin interneti, blockchain gibi tüm teknolojik yapılar ile entegre çalışıyor ki yine piyasadaki birçok programda bu özellikler yok. Program, bilgi girişi programından çok gerçekten bilgiyi yönetme, şirketi yönetme programı haline gelmiş durumda. Yapılan entegrasyonlarla firmada kişi sayısını azaltacağı gibi tek kişilik dev kadro misali tek kişilik dev lojistik firması yaratabilecek fonksiyonlara sahip. 2019’da yapay zeka entegrasyonu ile otomatik karar verebilecek program şu anda bile Microsoft kortana ile sesli şekilde kullanılabiliyor. Whatsapp/Messanger entegrasyonuyla sohbet eder gibi müşteriler programdan bilgi alabiliyor.” 
Optimus’un bu özellikleriyle son derece teknolojik, kullanıcı dostu, kolay kullanımlı bir program olduğunu ifade eden Girgin, sözlerine şöyle devam ediyor: “Mottomuz ‘We are changing the way of doing logistics (Lojistiğin yapılma şeklini değiştiriyoruz)’ olacak gibi gözüküyor. Ya da ‘Dünyayı entegre edip yolunuzu kısaltıyoruz’ da olabilir. Bu arada Amerika’da dijitalleşmeyi çok kullanan birkaç lojistik firması çıktı ve değerleri milyar dolar olarak konuşuluyor. Bu tür firmalara ‘digital forwarder’ diyorlar. Aslında bizim çıktığımız yol da lojistik firmalarını dijitalleştirmekti. Dolayısı bu firmalardan yola çıkarsak bizim bu program ‘digital forwarder platformu’ veya digital forwarder olmak isteyenlerin kullanması gereken sistem olmuş oluyor.”

arf

Yukarı