Ana içeriğe atla


BANNER

LOJİSTİK, KADINLARIN DOĞASINA ÇOK UYGUN BİR MESLEK

10.05.2019 - 11:46

TGL Transtaş Global Logistics Genel Müdürü Berna Akyıldız: “Lojistik; zekâ, iletişim becerisi, detaycılık, değişime hızlı uyum sağlama ve aynı anda birden fazla işi yapabilme becerisiyle kadınların doğasına çok uygun bir meslek.”

Lojistik sektöründeki kadın patronlardan biri de TGL Transtaş Global Logistics Genel Müdürü Berna Akyıldız. Akyıldız, kariyeri ve sektörle ilgili sorularımızı cevapladı. 

İş hayatına nasıl atıldınız?
Transtaş, 1977’de kurulan bir aile şirketi. Ben 1984’te üniversiteden mezun olduğumda ailemin master eğitiminden önce bir süre destek vermemi istemesiyle başladım. Aslında planlarım arasında lojistik yoktu. Aileden kulak dolgunluğu dışında sektöre dair hiçbir tecrübeye sahip değildim. Başlar başlamaz hem işi hızlıca öğrenmek hem de geliştirmek için yoğun bir çalışma temposu içinde buldum kendimi. O yıllarda lojistik eğitimi veren okullar yoktu. Hepimiz gece gündüz çalışarak öğrendik bu mesleği. Bu nedenle üniversitelerde gönüllü dersler vermek ve tecrübemi gençlere aktarmaktan çok mutlu oluyorum. Başladığım günden bu yana lojistik benim için bir meslek değil, hep öğrettiğim ve öğrendiğim bir yaşam biçimi oldu.

Uzun yıllar çalışıp bir şirkette söz sahibi olacağınızı düşünüyor muydunuz? 
Elbette. İş hayatına atılan herkes gibi benim de hayal ve hedeflerim vardı. Tüm iş hayatım boyunca işimi tutkuyla yaptım ve yapıyorum.

Kadın bir patron olarak sektör sizi nasıl karşılıyor?
Erkek egemen bir sektörün ilk kadın temsilcilerinden biriyim. Kendi adıma zor işlerin üstesinden gelirken saygı gördüm, destek gördüm diyebilirim. Sektörde özellikle sahada kadınların aktif olması, ezber bozan bir durum oluyor. Önce şaşırıyorlar. Sonra kendi ailelerinden, eşlerinden ve kızlarından bahsetmeye başlıyorlar. Bu yalnızca Türkiye’de değil, Ortadoğu ülkelerinde de böyle. 

KADINLARIN ÜRETİME KATILMASI İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL 
Ev ve iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Ben kendi adıma bu konuda şanslıyım. Ailemin tam desteğini alarak ilerledim. Ancak sektördeki kadın sayısının azlığının ana sebeplerinden biri, iş ve aile dengesinin sağlanması. Seyahatlerin sıklığı ve yoğun çalışma temposuyla bu dengeyi sağlamak kolay olmuyor. Ancak günümüzde iş hayatında aktif rol alan kadınlar hangi sektörde olursa olsun aynı şeyleri yaşıyor. Bu durumu yalnızca lojistik sektörüne has bir durum olarak düşünmemek gerekir. 

Tüm sektörlerde kadın yöneticilerin ve çalışanların sayısının artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kadının üretime katılması konusunda sayılar halen istenilen seviyede değil ama lojistikte ve tüm sektörlerde giderek artması memnuniyet verici. Lojistik; zekâ, iletişim becerisi, detaycılık, değişime hızlı uyum sağlama ve aynı anda birden fazla işi yapabilme becerisiyle kadınların doğasına çok uygun bir meslek.

Bundan sonraki hedefleriniz neler? 
Hedefler her zaman yenilenerek devam eder. Sağlam altyapısı ve güçlü bir duruşu olan 42 yıllık Transtaş, bugünlerde çok iyi eğitim almış üçüncü kuşak tarafından yönetilmeye hazır hale geliyor. Özgün dokumuzu hiç bozmadan sağlam adımlarla, çağa uygun bir şekilde büyüyerek ilerlemek en büyük ortak hedefimiz.

arf

Yukarı