Ana içeriğe atla

aaa

MERCEDES-BENZ TÜRK’TEN AKSARAY’A AR-GE MERKEZİ

14.11.2018 - 11:49

MERCEDES-BENZ TÜRK’ÜN AKSARAY’DAKİ YENİ AR-GE MERKEZİ, DAİMLER’İN TÜM DÜNYAYA KAMYON YOL TESTİ VE MÜHENDİSLİK HİZMETİ SUNAN TEK MERKEZ OLDU. MERCEDES-BENZ TÜRK İCRA KURULU BAŞKANI SÜER SÜLÜN, “AKSARAY’DA KURDUĞUMUZ VAHA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.” DEDİ.

Aksaray’da 2017’de temeli atılan ve 8.4 milyon Euro yatırımla kurulan Mercedes-Benz Türk’ün yeni AR-GE Merkezi, Daimler’in tüm dünyaya kamyon yol testi ve mühendislik hizmeti sunan tek merkez oldu. Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindeki yeni AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan AR-GE merkezleriyle birlikte küresel ‘Yetkinlik Merkezleri’nden biri kabul ediliyor.
Yeni AR-GE Merkezi ile Türkiye’nin yerel potansiyeline katkıda bulunulurken aynı zamanda Türkiye’den tüm dünyaya mühendislik ihraç edilecek. Mercedes-Benz Türk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan “Mercedes-Benz Türk Aksaray AR-GE Merkezi” unvanının resmi hakediş belgesini de teslim aldı.

215 TÜRK MÜHENDİS ÇALIŞACAK
Türkiye’deki faaliyetlerinde yarım asrı geride bırakarak toplamda 1 milyar Euro’yu aşan yatırımıyla ülkemizin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden olan Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası, 2 bin kişiyi aşkın istihdamı ve yan sanayisiyle bölgenin en büyük istihdam kaynağı olma unvanını taşıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde 1986’dan bu yana yatırımı, üretimi, ihracatı ve istihdamı ile Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan Mercedes-Benz Türk, Aksaray’daki yeni AR-GE Merkezi ile tüm dünyaya test ve mühendislik hizmeti sunacak. Aksaray AR-GE Merkezi’nde 215 Türk mühendis, kamyon ürün grubu özelindeki çalışmalarına devam edecek.
Yeni AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz yıldızı taşıyan tüm kamyonların testlerinin başlangıç ve bitiş noktası olacak. Her bir test kamyonu tüm hava ve yol koşulları göz önünde bulundurularak belirlenen 6 kategoride, toplamda 32 farklı güzergâh üzerinde; şehir içi ortalama 100 bin, şehirlerarası ise ortalama 250 bin km teste tabi tutulacak. AR-GE Merkezi’nin toplam 40 bin metrekarelik alanının 8 bini kapalı, 32 bini ise açık kullanıma ayrılmış durumda.

AKSARAY’DAN TÜM DÜNYAYA MÜHENDİSLİK HİZMETİ
Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Aksaray’da faaliyete geçen yeni AR-GE Merkezi ile ilgili şunları söyledi: “Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 30. yılını kutladığımız 2016’da Mercedes-Benz Türk olarak üretim ve istihdam kapasitemizi artırmaya yönelik 113 milyon Euro’luk yatırım planımızı açıklamıştık. Mercedes-Benz Türk olarak Aksaray’a yatırımımızı tam gaz sürdürüyoruz. Aksaray’da kurduğumuz vaha büyümeye devam ediyor. Ana şirketimiz Daimler AG’nin küresel AR-GE ağı içerisinde ‘yetkinlik merkezleri’ oluşturma stratejisine bağlı olarak üstlendiğimiz sorumluluklardan en yenisine imza atmış bulunuyoruz. Bu yeni merkezde AR-GE mühendislerimiz, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunacaklar. Anadolu’nun bağrından, Aksaray’dan tüm dünyaya mühendislik hizmeti sunacağımız için gurur duyuyoruz.”

arf

Yukarı