Ana içeriğe atla

aaa

OTOMOTİV TAŞIMACILIĞI REYSAŞ’TAN SORULUR

09.05.2018 - 16:37

Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Egemen Döven: “Tüm Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde otomotiv ve yedek parça taşımacılığı hizmeti veriyoruz.” 

Otomotiv ve yedek parça taşımacılığı denince akla ilk gelen şirket Reysaş. Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Egemen Döven, sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle firmanız hakkında genel bilgi alabilir miyiz? 
Reysaş, 1990’da araç taşımacılığıyla başladığı lojistik sektöründe kısa sürede büyüyüp yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık, otel işletmeciliği, taşıt muayene istasyonu işletmeciliği ve depolama hizmetleri ile ek servisleri vermeye başlamıştır. 2006’da İMKB’de işlem görmeye başlayarak Türkiye’deki ilk ve tek halka açık lojistik firması unvanını almıştır. 2010’da ise Reysaş GYO, İMKB’de işlem görmeye başlamıştır. Reysaş bugün, yaklaşık 600 öz mal tırı, 7 demiryolu istasyonu, bin vagonu, bin tren konteyneri, 38 deposu, 2 milyon metrekareye yakın depolama binası, 19 TUV Türk araç muayene istasyonu, 600 istif makinası, GES Tesisleri, Türkiye’nin en büyük endüstriyel yem bitki alanları, besi üretim çiftliği ve 2 adet Hilton Oteli bulunan, 2017’yi ciro olarak yüzde 20 büyümeyle kapatan, birçok sektörde faaliyet gösteren büyük bir yatırım ve organizasyon şirketidir.

Otomotiv ve yedek parça taşımacılığı hizmetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Otomotiv taşımacılığı hizmetlerimizi, araçların, Türkiye’deki limanlardan otomotiv fabrika stok sahalarına, stok sahalarından bayilere, kilometre yapmadan hasarsız bir şekilde teslimi olarak ifade edebiliriz. Otomotiv taşımacılığı, sıradan taşımacılık koşullarının dışında birtakım şartları sağlamak zorundadır. Sektörde ilk kurulmuş şirket olarak sürücü ve personel eğitimlerimizle, iş geliştirme ve müşteri odaklı çalışmalarımızla, işimizi profesyonelce yapmaya ve kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Yedek parça taşımacılığında ise oto parçası üreticilerinden yüklenen malzemeleri tırlarımızla hem otomobil fabrikalarına hem de ihracat depolarımıza taşıyoruz. Bunun yanı sıra Avrupa’dan yüklenen otomobil parçalarını da demiryoluyla Türkiye’deki otomobil üreticilerine taşıyoruz. Avrupa-Türkiye demiryolu taşıma hacminin yüzde 70’ini biz yönetiyoruz. 

Otomotiv ve yedek parça taşımacılığı yapabilmek için bir lojistik firmasında olması gerekenler neler? 
Müşterilerimizin piyasaya çıkardığı her yeni otomobil modeli, bizim çocuğumuz gibidir. Bu sektöre en iyi hizmeti vermenin ilk şartı, otomobil sevgisine sahip deneyimli yönetici ve personelle çalışmaktır. Taşınacak ürüne uygun tır, uygun araç, nitelikli şoför, teknoloji, depolama, finansal güç, planlama ve operasyon yönetimi de olmazsa olmazlar arasındadır.

Otomotiv ve yedek parça taşımacılığı hizmetini en çok hangi bölgelerde veriyorsunuz?
Tüm Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde hizmet veriyoruz. Yedek parça taşımacılığında ise otomobil üreticileri için Marmara ve Ege bölgelerinden oto yedek parçası topluyoruz. Yurtdışında ise tüm Avrupa’dan gerçekleştirdiğimiz oto parçası toplama ve dağıtımlarını, Macaristan aktarma merkezimiz üzerinden demiryoluyla Türkiye’ye taşıyoruz. Sadece oto parçası taşıması alanında yıllık 5 bin 700 konteyner hareketimiz var ki bu miktar Türkiye-Avrupa arasındaki demiryolu toplam hacminin yüzde 60’ına denk gelmektedir. Bunun dışında Çayırova’daki tesislerimizden 12 ülkeye yılda bin 600 konteyner oto parçası ihracat yüklemeleri gerçekleştiriyoruz.

arf

Yukarı