Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

‘ÖZEL KARGO UÇAĞI’ İLE EN HIZLI ÇÖZÜMÜ ÜRETİYORUZ

16.07.2020 - 11:23

MertAir Genel Müdürü Erdinç Ertemel, pandemi sürecinde talep patlaması yaşandığını söyledi. Bu dönemde müşterilerin kendi kargoları için özel kargo uçağı tahsis ettiklerini belirterek, en hızlı biçimde kargoların sevkiyatlarını gerçekleştirdiklerini anlattı. Ertemel’in sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

- Erdinç Bey, MertAir’in kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Şirketimiz 2019 yılında temelleri atılan henüz çok genç bir kuruluş ve şirketimizin kuruluş öyküsü de insanlığın doğasında bulunan yenilik ve değişim gereksinimlerinden kaynaklanıyor. Projelerimizi yeni bir oluşum içerisinde gerçekleştirmenin farkındalığı ile yola çıktık ve kuruluşumuzun henüz ilk yılında doğru kararlarımızın meyvelerini almaya başladık. Global network gücümüzü arttırmaya yönelik olarak ticaret hacmimizin en yoğun olduğu Avrupa ülkelerinde güçlenmemiz gerekliliğine inanarak; Almanya’nın en güçlü lokal Air Charter Grubu olan ‘NEO Air Grup GmbH’ ile ortaklık yaptık. 

 

- Koronavirüs, uluslararası taşımacılığı nasıl etkiledi?

Koronavirüs havayolu taşımacılığının zirve yaptığı ve hatta dünyadaki kargo havayolu uçak filolarının taleplere yetersiz kaldığı bir dönem oldu. Kargo uçaklarının yetersizliği nedeni ile yolcu uçakları içerisinde kargo taşıma metodu ile ihtiyaçlar giderilmeye çalışıldı. Havayolu taşımacılığının en yoğun olduğu dönemleri maalesef doğal afetler, savaşlar ve düzensizliklerin olduğu dönemlerde yaşarız. Fakat koronavirüs nedeni ile yaşadığımız büyüklükteki talep yoğunluğunu ilk defa tecrübe ediyoruz.

 

- Bu süreçte firmanızı öne çıkaran özellikler ne oldu?

Havayolu taşımacılığı, taşımacılık sektörünün en hızlı fakat en pahalı metodudur. Fakat kara, deniz veya demiryolu seçeneklerinin çözümsüz kaldığı durumlarda, gerek termin sürelerinin yetersizliği, gerekse taşınacak olan ürünün özelliklerinden kaynaklanan zorunluluklarda maliyet koşulları ikinci plana düşmekte ve havayolu taşıması tercih edilmekte. Bizler de havayolu taşımacılığının en üst ve kişiye özel seçeneği olan Charter kiralama metodu ile müşterilerimizin gönderilerinin özelliklerine ve uçuş destinasyonlarının koşullarına haiz olarak kendilerine, özel kargo uçak seçenekleri oluşturarak çözüm üretiyoruz.

 

- Sunduğunuz hizmetler ve sevkiyat yaptığınız ülkeler nelerdir?

İştigal alanımız sadece mütehassıs olduğumuz ‘Özel Kargo ve Jet Uçak Kiralaması’dır. Öncelikle yerli firmalarımızın uçaklarını tercih ederek global ağımızda bulunan uçak filosuna uygun olarak kargonun muhteviyatı ve özelliklerine uygun olarak uçuşlar icra ediyoruz. Sunduğumuz hizmetin kişiye özel olması nedeni ile coğrafi bir sınırlama olmaksızın dünyanın tüm ülkelerine uçuşlar planlayabiliyoruz.

 

- Kısa ve uzun vadeli planlarınız ve hedeflediğiniz pazarlar hakkında bilgi verir misiniz?

Pandeminin tüm sektörlerde yarattığı ekonomik ve sosyal durağanlığın yıl son çeyreğine kadar süreceğini fakat ardından tüm dünyada uçuşların normal seyrine dönmesi ile taşımacılık sektöründe taleplerin hızla artacağını öngörüyoruz. Hayatımızda yeni bir dönem başlayacağı kesin olmakla birlikte oluşacak yeni koşullara hazırlıklı davranacağız.

 

GALATA

Yukarı