Ana içeriğe atla

aaa

SARP SINIR KAPISI YENİLEME ÇALIŞMALARI

15.11.2016 - 15:02

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Sarp Sınır Kapısı’nın yenileneceğini açıkladı.

Türkiye’nin en çok araç ve insan trafiğinin yaşandığı sınır kapılarının arasında yer alan Sarp Sınır Kapısı, artık ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Alınan kısmi tedbirlere rağmen neredeyse her gün kilometrelerce araç kuyruğunun yaşanması, insanların sınırdan geçiş yaparken yaşadığı sıkıntılar ülkemiz imajı adına olumsuz etki yapmaya başladı.
Hopa TSO ve STÖ’leri de sorunları peş peşe gündeme taşıyarak kapının yenilenmesi gerektiğini siyasilere ve ilgili birimlere sunmuştu. Tüm bu gelişmeleri değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz yıl başlattığı yenileme projesini tamamlayarak kısa bir süre sonra kapının yenilenmesi çalışmasına başlanacağını açıkladı.

“GÜNDE 30 BİN KİŞİ GEÇİYOR”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, günde 30 bin kişinin geçiş yaptığı sınır kapısında yoğun bit TIR trafiğinin yaşandığına işaret ederek şöyle konuştu: “Sarp bizim Kafkasya ya ve Orta Asya ya açılan kapılarımızdan birisi ve önemli bir kapımız. Biz bunun ihalesini de gerçekleştirdik inşallah en kısa zamanda da temelini atacağız. Gürcistan’daki görüşmelerimiz neticesinde o bölgede önemli olan Muratlı Kapımız var, onun da açılması noktasında iki ülke yetkilileri olarak karar verdik, inşallah onunda çalışmalarına başlayacağız. Bildiğiniz gibi Van Kapıköy’de zaten temelini attık, o hızlı bir şekilde yükseliyor. Özellikle bu bölgeyi ilgilendiren Kilis’teki Cilvegözü ve Habur sınır kapılarımız, Habur sınır kapımızın Kuzey Irak’la olan bölgesinde köprüler ve yol inşaatı yapıyoruz, hem Kuzey Irak’taki yolu kendimiz yapıyoruz hem de Türkiye tarafındaki köprü ve yolu bitiriyoruz. Buna uygun olarak o kapıyı hızlandırma adına tek durak projemiz var onu da inşallah o inşaatla birlikte hayata geçirmiş olacağız.”

arf

Yukarı