Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

SGS DEMEK HIZ, TASARRUF KOLAYLIK VE GÜVEN DEMEK

18.12.2020 - 17:28

SGS TransitNet, 19 ayrı ülkede kendi teminatını kullanan ve alanında bu şekilde kapsamlı hizmet sunan ilk ve tek kuruluş konumunda bulunuyor. Hizmetlerini konuştuğumuz SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, kendilerini şöyle tanımlıyor: “SGS TransitNet’in kurumsal kimliği için en uygun kavramlar hız, ulaşılabilirlik, izlenilebilirlik, tasarruf, kolaylık ve güvendir.”

Mine Hanım, sektörün gündem maddesi pandemi. SGS TransitNet olarak pandemi sürecine nasıl ayak uydurdunuz? Bu zorlu süreçte ne gibi önlemler aldınız?

Salgın sebebiyle özellikle sürücülerimizin yurt dışından gelişlerinde veya AB girişlerinde uygulanan 14 günlük karantina süresi seferlerin azalmasına yol açtı. Diğer yandan, bazı malların ithalatı ve ihracatı durdu veya kısıtlandı. Doğal olarak da bu, taşımacılarımızın sefer sayılarının azalmasına veya durma noktasına gelmesine yol açtı. Sonuç olarak da, taşıma sayılarının düşmesi ile bizim de hizmet hacmimizde doğal bir düşüşe yol açtı. Diğer yandan, özellikle uluslararası taşımacılık sektörü ve sürücüler için sınır kapılarında geliştirilen önlemler ve yeni uygulamalar ile birlikte, bir kısım malların girişlerine de getirilen kısıtlamaların kalkması ile birlikte yavaş yavaş toparlandık. Şu an işlerimiz düzene girdi, beyan sayılarımızda artış başladı. Bundan sonraki süreç umuyoruz ki daha iyiye gidecek.

Taşımacılık faaliyetlerinize temas edecek olursak, hizmetlerinizde sizi öne çıkaran ayrıcalıklarınız nelerdir?

Gerek operasyonel ve pazarlama faaliyetleri gerekse oluşturulan beyanların takibi için ayrı ayrı hizmet veren profesyonel bir ekibimiz var. SGS TransitNet olarak, hem yurt içinde hem de yurt dışındaki ofislerde personellerimizle sürekliliği sağlama çabasındayız. Belirli bir tecrübeye sahip ekip, hizmet kalitesini arttıran en önemli etkenlerden biridir. Bu sayede sistemimizi kullanan taşımacı firmalar bilgili ve tecrübeli bir ekibin desteğini daima yanlarında hissetmekte ve bunun güveni ile taşımalarını gerçekleştirmektedirler.

Hizmet kalitemizde dikkat etmiş olduğumuz unsurlardan bir diğeri ise, kolay ulaşılabilirliktir. Daha hızlı veri girişi sağlayan yeni arayüz; mevcut veriyi Excel’den sisteme yükleyebilme imkanı sağlamaktadır. Bu arayüz aynı zamanda sisteme birden çok kullanıcı tanımlayabilme ve birden fazla gümrükte aynı anda beyan sunabilme imkanı da vermektedir. Bunun yanı sıra sisteme kabul için taşımacıdan banka teminat mektubu, senet gibi maliyet oluşturacak belgelerin istenmemesiyle ve taşınan ürünün vergilerinin tamamıyla teminat altına alınması sayesinde gümrüğe ilave teminat verilmesi veya gümrük eskortu/kolcu gibi yan hizmetlerden kurtulma imkanları sağlaması ile sunmuş olduğumuz mali faydalarla da fark yaratmaktayız. Ayrıca taşımacı firmalara yurt dışında spedisyona ihtiyaç duymadan doğrudan kendi ofislerinden beyan sunma imkanı da sağlamaktayız. SGS TransitNet’in kurumsal kimliği için en uygun kavramlar ise hız, ulaşılabilirlik, izlenilebilirlik, tasarruf, kolaylık ve güvendir.

Dijital dönüşüm artık şirketlerin olmazsa olmazı. Teknolojik dönüşüm adına hangi adımları atıyorsunuz?

Lojistik sektöründe dijital dönüşümün en güzel örneği eski konvansiyonel kağıt sistemlerinden elektronik beyannamelere  geçiştir. Uluslararası taşımaların büyük bir bölümü kağıt belgelerle yapılırken günümüzde artık eski belgeler yerini elektronik transit beyannamelere bırakmış bulunmaktadır. Bu sayede taşımacılarımız kağıt belgelerin temini, yeterli miktarda stoklarda tutulmasının ve işlemler bittikten sonra kağıt ortamda geri gönderilmesi gibi bürokratik süreçlerle uğraşmaktan kurtulmuş durumdadır. Dijitalleşmenin getirdiği tasarruf ve operasyonel kolaylıklardan büyük ölçüde yararlanır hale gelinmiştir. Bugün artık tüm veriler elektronik ortamda paylaşılmakta; beyannameler yine elektronik ortamda hazırlanmaktadır. Hem zamandan hem de kağıt maliyetinden ciddi tasarruflar elde edilmektedir.

2021’e ilişkin büyüme hedeflerinizi ve yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

2020 yılı olağan dışı durumların yaşandığı bir sene olmasına rağmen belirlenen hedeflere çok yakın bir şekilde ilerliyoruz. Pandemi sonrası 2021 yılında yine sektör ile birlikte yükseliş yaşayacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca, yine sektörümüze katma değer yaratacak projelerimiz üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında bunları da devreye alacağız.

MÜŞTERİLERE 7/24 DESTEK

SGS TransitNet, transit beyannameleri (Transit refakat belgesi/T1/T2/TR) oluşturmanızı, gümrüklere sunmanızı ve takip etmenizi sağlayan güvenli, çok lisanlı ve web tabanlı bir e-transit platformudur. (http://transitnet-tr.sgs. com) SGS TransitNet, tüm AB ve Türkiye NCTS düzenlemeleri ile tam uyumludur. SGS TransitNet, 19 ayrı ülkede kendi teminatını kullanan ve alanında bu şekilde kapsamlı hizmet sunan ilk ve tek kuruluştur. SGS TransitNet, ulusal ve uluslararası tüm taşımalar için teminat hizmeti sağlar. Sadece TransitNet hizmeti için çalışan 150’nin üzerinde uzman ile 7 gün 24 saat müşterilerine destek verir.

GALATA

Yukarı