Ana içeriğe atla

aaa

SINIR KAPILARINDAKİ YAKIT FİYATLARI İHRACATA DARBE VURUYOR

14.09.2018 - 09:54

İHRACATI DESTEKLEMEK AMACIYLA 2006 YILINDA SINIR KAPILARINDA AKARYAKIT SATIŞI YAPACAK İSTASYONLARIN KAR MARJININ, YÜZDE 8 OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENDİĞİNİ FAKAT FİRMALARIN BUNA UYMADIĞINI SÖYLEYEN ULUSLARARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ (UND) İCRA KURULU BAŞKANI RECAİ ŞEN, “SINIR KAPILARINDAKİ FAHİŞ YAKIT FİYATLARI İHRACATA DARBE VURUYOR.” DEDİ.

Sınır kapılarında ÖTV ve KDV’den müstesna edilmiş akaryakıt satış fiyatları arasındaki farklılıklar ile ilgili konuşan UND İcra Kurulu Başkanı Recai Şen, “Sınır kapılarında ÖTV ve KDV’den müstesna edilmiş akaryakıt satışı yapan istasyonların satış fiyatları incelendiğinde ilgili kanun maddesine uyulmadığı çok net anlaşılmaktadır. UND tarafından işletilen Gürbulak Sınır Kapısı diğer sınır kapılarıyla karşılaştırıldığında, petrol dağıtım merkezlerine en uzun mesafeye sahip olması sebebiyle en yüksek lojistik maliyete sahip istasyon konumunda olmasına karşın en düşük fiyatla satış yapan kapıdır. An itibari ile 3,11 TL’den yakıt satan ve yakıt stokunun bitmesi akabinde yeni zamlar ile birlikte 3,88 TL’ye satış yapacak olan Gürbulak Sınır Kapısı ile diğer sınır kapıları arasında 1 TL’lik fark bulunmaktadır. Bu fark izahı mümkün olmayan ve kuralları hiçe sayarcasına yüzde 8’lik kar sınırının çok daha ötesinde karlar ile sektörü ve ülke ihracatını baltalayan bir anlayışın tezahürüdür. Denetimlerin yapılmaması ve yüzde 8’lik kar marjına uymayan firmaların faaliyetlerine devam edilmesi, bu sorunun giderek büyümesine neden oluyor” dedi.

İHRACATA OLAN ETKİSİ 120 MİLYON TL KAYIP
Yakıt satışlarındaki değişikliğin sektöre ve ihracatçılara olan yansımasına değinen Recai Şen, “Yakıt satışlarındaki yüzde 8’lik kar sınırına uymayan firmaların 1 Ocak ila 16 Ağustos tarihleri arasında sektörün ve dolayısı ile ihracatçılarımızın cebinden çaldıkları meblağ 120 Milyon TL. Bu değişmez ise sene sonuna kadar taşımacılarımız ve ihracatçılarımız üzerinden elde edilecek ilave ve haksız kazanç miktarı 200 Milyon TL’yi bulacak.” dedi.

SINIR KAPILARINDAKİ VERGİSİZ AKARYAKIT SATIŞ FİYATLARININ DENETLENMESİ GEREKİYOR
Sınır kapılarında yapılan vergisiz yakıtın ekonomiye olan etkilerine ve kayıplara değinen Recai Şen; “Yüksek fiyatlı satış yapan akaryakıt istasyonlarında denetim yapılması ve herhangi bir usulsüzlük tespitinin de en ağır şekilde cezalandırılması şart. Son dönemdeki ekonomimize yapılan saldırılar kapsamında devletimizin yanında olan taşımacılık sektörünü ve taşıdığı yükün sahibi ihracatçılarımız direkt olarak hedef alan bu anlayışın yıkılması için mücadelemizi var gücümüz ile sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini bitirdi.

arf

Yukarı