Ana içeriğe atla

F

STANDARTLARINI SÜREKLİ YÜKSELTEN ULUSLARARASI BİR FİRMAYIZ

11.04.2018 - 18:06

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Süreçlerimizi dünya standartlarında yöneterek ve teknolojiye önem vererek uluslararası rekabette varlığımızı sürdürüyoruz.” diyor.

Sıvı ve tehlikeli madde taşımacılığının lider firmalarından Alışan Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan ile hizmetlerini ve sektörü konuştuk.  

Alışan Uluslararası Taşımacılık ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
1 Nisan 1985’te İstanbul’da kuruldu. Kısa sürede hızlı tüketim malları ve kimyevi maddelerin lojistiğinde en önde gelen hizmet sağlayıcılarından biri oldu. Uluslararası taşımacılıkla başlayan yolculuğumuzda, bünyemize farklı alanlarda çözümler üretebilen şirketleri ve hizmetleri de katarak gelişmemizi sürdürüyoruz. Tehlikeli kimyasalların elleçlenmesi, taşınması ve depolanması konusunda çok ciddi bir uzmanlığa, güçlü bir altyapıya ve başarılı bir çalışma modeline sahibiz. Ulaştığımız 450 adet öz mal araç filomuzu, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenli olarak büyütüp gençleştiriyoruz.

Öne çıkan hizmetleriniz ve sevkiyat yaptığınız ülkelerle ilgili bilgi alabilir miyiz?
20 araçlık filoyla kurulan firmamız, bugün 33 yıllık tecrübesiyle bünyesinde lojistik, inşaat, sigorta ve kimyasal yıkama sektörlerinde şirketler barındıran bir topluluk halini aldı. Bu şirketlerden biri, Alışan Den Hartogh. 2005’te Hollandalı ortağımızla kurduğumuz Alışan Den Hartogh, modern ve çevreci tesisiyle Türkiye‘de kimyasal taşıyan ekipmanları Avrupa standartlarında yıkıyor ve çıkan atıkları özel arıtma sistemleriyle bertaraf ediyor. Lokomotif şirketimiz olan Alışan Lojistik ise özellikle tehlikeli madde taşımacılığında öncü ve lider. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da çalışmalarımız bulunuyor. Avrupa’da daha çok Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu’ya yönelik lojistik hizmetler de sunuyoruz. Ayrıca Avrupa‘da geniş bir acente ağımız bulunuyor.

Sektörün potansiyeli ve geleceği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Son yıllarda hızlı geliştiği ve birçok kişiye istihdam sağladığı görülüyor. Türkiye’nin jeopolitik konumu ve karayollarını sürekli iyileştirme çabaları, taşımacılığın gelişmesini ve uluslararası arenaya yayılmasını kolaylaştırıyor. Sürekli gelişen ve kendini yenileyen lojistik sektörü, ciddi anlamda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Sektörümüz, rekabet gücünü artırabilmek için AB uyum yasaları çerçevesinde süreçlerini yenileyerek standartlarını yükseltmeli. Biz firma olarak tüm uluslararası standartlar ve yasal mevzuatlar düzeyinde süreçlerimizi yöneterek, yatırımlarımızı bu bazda planlayarak ve teknolojiye de önem vererek uluslararası rekabette varlığımızı sürdürüyoruz.

2018 ile ilgili yatırım planlarınız var mı?
2016’dan itibaren depo ve yeni operasyon merkezleri yatırımları gerçekleştiriyoruz. Bugün toplam 265 bin palet depolama kapasitemizle Marmara, Trakya, Ege ve Çukurova Bölgesi’nden sonra, tüm İç Anadolu Bölgesi’ne hizmet vermeye başladık. Son yıllardaki büyüme trendimizi sürdürüp yatırımlarımıza 2018’de de hız kesmeden devam edeceğiz. 2018’de Ar-Ge ile ilgili de çalışmalarımız olacak. ‘Endüstri 5,0’a giden yolda Ar-Ge ve inovasyon kavramlarını tüm şirket çalışanlarına benimsetmek istiyoruz.

Yılsonundaki büyüme hedefiniz ne? 
Son yıllarda en az yüzde 20 seviyelerinde büyüdük. Bu yıl ise yüzde 40’lık bir büyüme hedefliyoruz.

arf

Yukarı