Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Teknolojik dönüşüm ile rekabet üstünlüğü sağlamak mümkün

09.11.2017 - 09:36

Teknolojik dönüşüm ile birlikte lojistik sektöründe yaşanan değişimleri anlatan Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı, Türkiye’de lojistik sektörünün gelişimini değerlendirdi.

Lojistik sektöründe özellikle teknolojik dönüşümle birlikte yaşanan değişimleri bizlere kısaca anlatır mısınız? 
Bilindiği üzere lojistik sektörü, teknolojinin getirdiği yenilikleri, bilişim teknolojilerini en fazla kullanan sektörler arasında yer alıyor. Sektör, hizmet kalitesini yükseltmek, süreci hızlandırmak, müşteri memnuniyetini artırmak, işçi maliyetini azaltmak, malzeme devir hızını en üst düzeye çıkarmak ve rakip firmalarla rekabet gücünü artırmak için teknolojik yatırımlarıyla birlikte gelişimine ve ilerlemesine devam etmekte. Sektörümüz teknolojik yatırımlarıyla, nitelikli işletmecilikle, standardize edilmiş süreç yapılarıyla birlikte doğru zaman ve fayda dengesini optimal seviyeye ulaştırmaya çalışmaktadır.

Peki, bu değişime ayak uydurmak ve hizmet kalitesini artırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Bu alandaki yatırımlarınız neler?
Araç lojistiği sektörü, doğası gereği yoğun bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojik altyapı gerektiriyor. Sektörümüz dinamik yapısının yanı sıra, yaklaşık 40 yıllık  tecrübeye ve bilgi birikimine sahiptir. Ülkemizde Araç lojistiğini ana iş kolu olarak benimseyen derneğimizin üyesi kurumsal firmalar, teknolojinin sunduğu tüm yenilikleri edinme ve kullanma becerisine, ulusal ve uluslararası deneyimine, eğitimli eleman istihdamı ve profesyonel çalışanları yanı sıra verdiği hizmet kalitesi ile ülkemizde kendi alanında sürekliliği ve başarıyı yakalamış, kendini kanıtlamış ender sektörlerden biridir. Yatırım anlamında, yeşil taşıt tanımına uygun gürültü ve egzoz emisyon değerlerine haiz çekici ve kamyon araç gamımınzı sürekli yeniliyor ve firmalarımızı güncel ve günümüz teknolojisine uygun hale getiriyoruz.

Türkiye Otomotiv Pazarı Ocak-Eylül 2017 Dönemi Sonuçlarına kısaca değinir misiniz? 
Türkiye otomotiv sektörü, 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre; toplam üretim yüzde 18 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 1 milyon 224 bin adet olarak gerçekleşti ve böylece tarihsel gelişimi içinde sanayimizin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Toplam pazar ise yüzde 2 oranında daralarak 643 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 24, otomobil ihracatı ise yüzde 38 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam ihracat 984 bin adet, otomobil ihracatı ise 689 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Buna göre, ithalatın pazar payı ise yüzde 70 oldu.

Türkiye’de lojistik sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Türkiye Lojistik alanda, dünyadaki gelişmelere paralel olarak gelişimini sürdürmekte. Ancak, Türkiye’nin rekabetçi üstünlüğünü sağlayacak olan lojistik stratejilerinin geliştirilmesi Türkiye’nin teknolojik üs haline getirilmesi ile mümkün olacaktır.
Türkiye stratejik konumu ve olanaklarıyla lojistik üssü olma potansiyeline ve sahip olduğu coğrafi konum itibariyle de yakın çevresine lojistik hizmet verebilecek tek ülkedir.

GALATA

Yukarı