Ana içeriğe atla

arf

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK RO-RO GEMİSİ SEFERE BAŞLADI

09.03.2018 - 15:36

Alternative Transport; Paqize, Hatche, Qezban, Ayshe ve Meleq’e Fadiq’i de ekleyerek Ro-Ro filosunu genişletti. Fadiq, Meleq ile birlikte Türkiye’nin en büyük iki Ro-Ro gemisinden biri. Meleq ile Fadiq’in hikâyesi de ilginç.  

Paqize, Hatche, Qezban, Ayshe ve Meleq adlı gemileriyle Yalova ve İzmir’den Trieste (İtalya) ve Lavrio (Fransa) limanlarına haftanın belli günlerinde düzenli seferler düzenleyen Alternative Transport, Ro-Ro filosunu genişletmeye devam ediyor. Denizcilik sektörüne ve iş dünyasına önemli avantajlar sunarak ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunan Alternative Transport’un filosuna, Meleq’in ardından Fadiq de katıldı.
İlk seferini gerçekleştirmek için Yalova RO-RO Terminali’nden Trieste’ye demir alan Fadiq, Alternative Transport’un filosunda yer alan Meleq ile birlikte Türkiye’nin en büyük Ro-Ro gemisi olarak 280 treyler kapasitesiyle hizmet verecek. İki katlı konteyner yükleme imkanı sayesinde de kapasitesi istenildiğinde 340 araca kadar çıkarılabilecek. 210 metre uzunluğa ve 32 bin 770 groston yük taşıma kapasitesine sahip Fadiq, saatte 21,3 deniz mili sürat yapıyor.

‘DIŞ TİCARETE BÜYÜK KATKI SAĞLIYORUZ’
Akdeniz ve Karadeniz’de en etkin Ro-Ro oyuncusu olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Alternative Transport Genel Müdürü Hakan Yılmaz, “Intermodal taşımacılığın sektörümüz için bir kurtuluş olacağını düşünüyoruz. Ro-Ro’ların, başka bir ifadeyle deniz otobanlarının devreye girmesiyle kara güzergahlarında yaşanan birçok sorunu ortadan kaldırarak sektörümüze ve dış ticaretimize önemli bir katkı sağlıyoruz. Pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlarımıza gelecek dönemde de devam edeceğiz” diyor. 
Alternative Transport’u tercih eden nakliyecilerin karayolunu yalnızca 100 kilometre kullanarak İstanbul’dan Avrupa’nın en kuzeyine ortalama 7 günde teslimat gerçekleştirebileceklerine değinen Yılmaz, “Yalova’dan Ro-Ro gemileriyle gelen treylerler, Trieste’de İskandinavya trenine yüklenerek 27 saat sonra Kiel Limanı’na ulaşıyor. Treylerler buradan da aynı gün Ro-Ro gemilerine yüklenerek ertesi sabah Göteborg (İsveç) Limanı’na varıyor.” şeklinde konuşuyor.  
Hakan Yılmaz, filolarına yeni katılan Fadiq sayesinde yıllık sefer sayısını 600’e yükseltip 120 binden fazla araç taşıyacaklarını ifade ediyor.

MELEQ VE FADIQ’İN İLGİNÇ HİKÂYESİ
Filosundaki Hatche, Paqize, Qezban, Ayshe gibi adlarla dikkat çeken Alternative Transport, Türkiye’nin en büyük iki Ro-Ro gemisine ise Meleq ve Fadiq isimlerini verdi. Şirketin patronu Ahmet Musul, bu isimlerin hikâyesini şöyle anlatıyor: “Denizcilikte gemi ‘kadın’ anlamına gelir. Depolarımıza çiçek, gemilerimize kadın isimlerini veriyoruz. Türkiye’nin en büyükleri olan son iki geminin hikâyesi biraz farklı. Trafik kazasında kaybettiğim babama annem ismi (Bekir) ile hitap etmez, ‘melek’ derdi. Bu nedenle o iki gemiden birinin adı ‘Meleq’ oldu. Diğerine de annemin adını (Fatma) verdik. Çünkü Sivas’ın köylerinde Fatma’ya Fadik denir.” 

arf

Yukarı