Ana içeriğe atla

aaa

YAŞASIN GELECEK YAŞASIN FORWARDERLAR!

14.11.2018 - 11:32

GELECEĞİN LOJİSTİĞİ ZİRVESİ’NDE SUNUM YAPAN UTİKAD GENEL MÜDÜRÜ CAVİT UĞUR, DÜNYA GENELİNDE VE TÜRKİYE ÖZELİNDE ‘FORWARDER’LİK MESLEĞİNİN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARINA IŞIK TUTACAK DETAYLARI KATILIMCILARLA PAYLAŞTI.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) tarafından düzenlenen Geleceğin Lojistiği Zirvesi, lojistik sektörünü ve iş dünyasını bir araya getirdi. Endüstri 4.0, Blockchain, Dijitalleşme, Gelecek Senaryoları gibi kavramların lojistik ekseninde ele alındığı zirvenin son oturumu UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur tarafından gerçekleştirildi.
Lojistik sektöründeki 24 yıllık kariyerinin ardından 7 yıldır UTİKAD İcra Kurulu’nun yöneticiliğini yürüten UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, sunumunda dijitalleşmenin lojistik sektörüne etkilerini keyifli bir sunum ile katılımcılarla paylaştı. 
Sunumuna dünyadaki pek çok şey gibi forwarderlik (Anahtar teslim nakliye hizmeti veren firma) mesleğinin de hızla değiştiğinin altını çizerek başlayan Uğur, “Öncelikle belirtmek isterim ki forwarder olmaktan her zaman büyük mutluluk duydum ve duyuyorum. Bir dünya insanı olarak mesleğim sayesinde dünyanın farklı yerlerini ziyaret etme ve bu yerlerde dostlar edinme şansını yakaladım. Ancak kabul etmek gerekir ki mesleğimiz hızla değişiyor. Kimileri ‘Artık forwarderlık mesleği öldü. Yeni teknolojilerle birlikte bu meslek ortadan kalkacak’ diyor. Kimileri aksi görüşte. Teknoloji gelişiyor, sarsıyor, büküyor, dönüştürüyor, eski kapıları kaparken bambaşka yeni pencereler açıyor. Ben de bu değişimin forwarderların geleceğini nasıl etkileyeceğini ve geleceğin forwarderlarının kimler olacağını kendi bakış açımla sizlere aktarmak istiyorum.” diye konuştu.

‘FORWARDER’LIĞIN GEÇMİŞİ 19. YÜZYILA DAYANIYOR
Cavit Uğur, öncelikle forwarderlık mesleğinin nasıl ortaya çıktığına değindi ve katılımcılar ile şu bilgileri paylaştı: “19. Yüzyıl’ın başlarındaki yeni icatlar sonrasında demiryolu ve buharlı gemilerle daha güvenli taşımacılığın ortaya çıkması, Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki ticaretin gelişmesine neden oldu. Buharlı gemilerle birlikte İngiltere ve Avrupa’dan pek çok insan da Amerika’ya göç etmeye başladı. İşte bu zamanlarda Amerika’ya giden gemilere binmek üzere, Londra’daki hanlarda ve otellerde konaklayan yolcuların şahsi eşyalarını depolayan, koruyan ve daha sonra da bu eşyaları Amerika’ya göçen kişinin vardığı noktaya gönderen hancıların, dünyanın ilk uluslararası freight forwarderları olduğu düşünülmektedir. Elbette zamanla sadece bu işe soyunan girişimciler çıkmaya başlamıştır. Nitekim 1836’da İngiltere’de kurulan Thomas Meadows and Company Limited of London firmasının, erken dönem freight forwarder firmalarından biri olduğu kayıtlara geçmiştir. 1850’lerin başlarında, yani yaklaşık 170 yıl önce freight forwarding firmalarının da kayıtlarını içeren ilk Lloyd’s Loading List yayınlanmıştır ve bu listeler bugün binlerce limana yük gönderen forwarder, NVOCC, gemi armatörleri ve acentelerinin listelerini yayınlamaya devam etmektedir.” 

arf

Yukarı