Ana içeriğe atla

aaa

YENİ STANDARTLAR...

15.11.2016 - 11:55

Araç imalatı ve ithalatı yapan firmalar; yayınlanan tebliğ ile araçların belgelendirilmesi faaliyetlerinde artık Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek teknik sorumlular ile çalışacaklar. 26 Ekim 2016 tarih ve 29869 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan Yetkili Teknik Sorumluların Görev, Yükümlülük ve Sertifikalandırılmasına dair Tebliğ  yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (MARTOY), Tarım veya Orman Traktörleri ve Römorkları (TORTOY), Motosikletlerin Tip Onay Yönetmeliği (MOTOY)  ile Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik (AİTMY) kapsamında araç imalatı ve ithalatı yapan firmalar araçların belgelendirilmesi faaliyetlerinde artık Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek teknik sorumlular ile çalışacaklar.
Bakanlık tarafından organize edilecek eğitim ve kurslar sonrası yetkili teknik sorumlu ünvanı almaya hak kazanmış sorumlular, firmanın bir yıl içerisinde üreteceği veya ithal edeceği araç sayısına bakılarak ya firma içinde istihdam edilecek ya da firma ile sözleşmeli olarak çalışacak.
Daha önce çeşitli kuruluşlardan alınmış yetki belgeleri veya firmanın beyan ettiği yetkililer ile çalışılmakta iken bu tebliğe göre yetkili teknik sorumlunun üniversiteden mezun olduğu program, alacağı eğitim, yetki belgesinin düzenli olarak sınavlar sonrası vizelenmesi ve belgelerin elektronik olarak imzalanması konularında bir standart tarif edilmiş oluyor. 

SAHTECİLİK ÖNLENECEK, YETKİ BELGELERİ İPTAL OLACAK
Tebliğ ile özellikle treyler sektöründe yaşanan sahtecilik olaylarının önüne geçilmesi mümkün olacak. Örneğin bir teknik sorumlunun aynı günde farklı  iki şehirde bulunan üreticiler için belge düzenlemesi ve bir günde 5 adetten fazla münferit imalat veya tadilat projesi düzenlemesi engellenecek.
Yetki ve sorumluluklarını kötüye kullanan kişiler için yetki belgelerinin iptali hatta hapis cezalarına varan yaptırımlar uygulanması sözkonusu olacak.
TREDER Başkanı Kaan Saltık, sektörün uluslararası standartlara sahip olması ve ülkemizde daha güvenilir bir taşımacılığın sağlanması yolunda yapılan düzenlenmeler için kamuya teşekkür ettiğini söyleyerek, ayrıca sektörün sorunlarını kamuoyuna aktarılmasını sağlayan basının da önemli bir görev üstlendiğini sözlerine ekledi.

arf

Yukarı