Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

YENİAY LOJİSTİK’TE HEDEF YÜZDE 25 BÜYÜME

18.12.2020 - 17:32

Yeniay Lojistik’in kurucu ortaklarından Nermin Önder, lojistik sektörünün başarılı iş kadınlarından. Mesleğinde 30 yılı geriden bırakan Önder ile Yeniay Lojistik’in hizmetleri ve hedeflerini konuştuk. 2021’de yüzde 25 büyümeyi hedeflediklerini belirten Önder, “Sadece ulusal değil uluslararası sahada da taşıma potansiyeli olan firmalar ile işbirliği çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Nermin Hanım, erkek egemen görülen bir sektörde adınızdan başarıyla söz ettiriyorsunuz. Kariyerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Sadece işinizi yapmaya odaklandığınızda, kim olduğunuz gibi konuları düşünmüyorsunuz. Erkek egemen bir sektör olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca, biz lojistikçiler dünya ile iş yaptığımızdan

değerlendirmelerimiz de bu şekilde. Ülkemizde kadınla ilgili bu tip görüşler hep var ama çok ilgilenmiyorum. 1989 yılında Barbaros Kargo'da iş hayatına adım attım. Daha sonra bir tekstil firmasında çalışmaya devam ettim. Ardından Türkspeed'de çalıştım. Amacım lojistiğin tüm bölümlerini görmek ve tecrübe etmek idi. Uluslararası taşımacılık, gümrük müşavirliği, ihracatçı vb. Son olarak EGS Nakliyat'ın İstanbul şubesinde yönetici olarak çalıştım. EGS kapandığında hizmet verdiğim firmalarım; “Nermin hanım kendi yerini aç, seninleyiz” dediler. Hiç aklımda yokken bu yönde karar aldım. 1999 yılından bu yana kendi işimi yapıyorum.

Yeniay Lojistik’in kuruluş öyküsünü sizlerden dinleyebilir miyiz?

1999'da başladığım serüven hem uluslararası taşımacılık hem de gümrük müşavirliği alanında gelişerek devam etti. Bu süreçte birçok ulusal ve uluslararası firmaya hizmet verdik. Özellikle 2015 yılından sonra daha fazla global şirketlerle iş birlikteliklerimiz başladı. Bu bağlamda yeni bir vizyon ve yeni bir marka ile yola devam etmek amacı ile şirket statüsünü anonim şirkete çevirip Yeniay Lojistik'in kuruluşunu yaptık. Taşımacılık hizmeti verdiğimiz müşterilerimize gümrük müşavirliği ve danışmanlık hizmetleri de sunabilmek adına Daimon Gümrük Müşavirlik A.Ş'yi kurduk. Son olarak kara ve hava hızlı kargo taşıma yetki belgesini aldık. Nail Önder ve Ahmet Çimer ile ortak olarak işlerimizi yürütmekteyiz.

Hangi taşıma türlerinde yoğunlaşıyorsunuz? Sizi öne çıkaran ayrıcalıklarınız nelerdir?

Ağırlıklı olarak hava kargo taşımacılığı olmak üzere deniz kargo taşımacılığı ve ekspres kurye taşımacılığı hizmetleri sunmaktayız. Ayrıca çok özel proje TIR taşıma işleri de gerçekleştiriyoruz. Helikopter, tekne vb…

Yeniay olarak pandemi sürecine nasıl ayak uydurdunuz? Bu zorlu süreçte ne gibi önlemler aldınız?

Pandemi sürecinde öncelikle personelimizin sağlığını koruyacak tedbirler aldık. Müşterilerimizin beklenti ve talepleri doğrultusunda hizmetlerimizi değiştirdik ve geliştirdik. Maalesef pandeminin etkilediği sektörler oldu. Bu nedenle sektörün beklentilerine göre medikal ekipman ve kişisel koruma eşyaları taşıma işlerine ağırlık verdik. Bölgesel olarak sürekli değişen, inişli çıkışlı grafik gösteren fiyatlardan müşterilerimizi koruma odaklı aksiyon aldık.

Dijital dönüşüm artık şirketlerin olmazsa olmazı. Teknolojik dönüşüm adına hangi adımları atıyorsunuz?

Özellikle pandemi döneminde dijital ortamda iş yapabilmenin ne kadar önemli olduğunu gördük. Biz de elektronik ortamda süreçleri takip edebileceğimiz ve müşterilerimize bilgi akışı sağlayabileceğimiz teknolojik alt yapı ve yazılım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halen üzerinde çalıştığımız online takip sistemini 2021'de devreye almayı planlıyoruz. Aynı zamanda elektronik arşivimiz ile müşterilerimizin diledikleri zaman geçmiş işlemlerine, iş akışlarına ulaşmalarını sağlıyoruz.

2021’e ilişkin büyüme hedeflerinizi ve yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Sivil havacılık sektörünün yaklaşık yüzde 28 küçüldüğü bir yılı geride bırakıyoruz. Doğal olarak 2021 yılının bu açığı kapatacak şekilde büyüme trendine gireceğini düşünüyorum. Bu bağlamda, bununla paralel olarak yüzde 25 büyüme hedefimiz var. Sadece ulusal değil uluslararası sahada da taşıma potansiyeli olan firmalar ile işbirliği çalışmalarımız devam ediyor.

TEK SES OLACAĞIZ

Sektörü daha da ileriye taşıma adına ‘Geçmişten Geleceğe’ ekibi olarak UTİKAD Olağan Genel Kurulu’na adaylığınızı açıkladınız? Bu girişim ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Geçmişten geleceğe ekibine girmemdeki en önemli etken büyük ya da küçük firma ayrımı yapılmadan ekip içiresinde bütün firmaların eşit tutulması oldu. Sektörü temsil edecek hava, deniz, kara, antrepo, yan hizmetler gibi alanlardan firmalar ekip içinde yer alıyor. Bu durum, zaten hedeflere odaklanıldığını gösteriyor. Ekibe girdiğimde muazzam bir demokratik uygulamanın varlığını gördüm. Bir kişi karar vermiyor, 40 kişi oylayarak karar veriyor. Geçmişten Geleceğe ekibi, UTİKAD'ın tüm üyeleri ile tek ses olacak. Hedeflerimiz çok fazla ve her gün bir yenisi ekleniyor. Hedeflerimizi gecmistengelecege2020.com sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan görebilirsiniz.

GALATA

Yukarı