Ana içeriğe atla

aaa

2019 hareketli başladı

14.02.2019 - 14:09

2018’in ortalarında dövizde yaşanan ani ve hızlı yükselişler birçok sektörü ve firmayı ciddi anlamda olumsuz etkilemişti. Yılsonuna doğru gerçekleşen dengelenmeyle birlikte ise piyasa biraz nefes almaya başladı. Devlet de gerek vergi yapılandırması gerekse düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle şirketlere nefes aldırdı. İflas edenler ya da konkordato ilan edenler olsa da birçok firma ve sektör, 2018’i, sene başında belirledikleri hedeflere yakın büyümelerle kapattı.
Ekonomi için her ne kadar 31 Mart’taki seçimler belirleyici bir unsur olarak önümüzde dursa da firmaların 2019’da da çift haneli büyüme öngördüklerini rahatlıkla görebiliyoruz. Basın sponsoru olduğumuz önemli fuarlarda firma yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde 2019’dan umutlu olduklarını söylüyorlar. Yerel seçimlerin ardından piyasanın hareketleneceğini ve 2019’u çift haneli büyümelerle kapatacaklarını belirtiyorlar.
2019’un hareketli başladığını ve hareketli devam edeceğini, arka arkaya düzenlenen fuarlarla net bir şekilde görebiliyoruz. Gerçekleşen fuarlara gerek katılımcı gerekse ziyaretçi açısından baktığımızda ilgi büyük. Yabancıların oranı da dikkat çekici. Birçok firma, iç piyasanın yanı sıra dış pazarlara da ağırlık veriyor. Firmalarımızın dış pazarlara yönelmesi, hem şirketlerin üretime ve istihdama devam etmesi hem de ülkemize sıcak para girmesi açısından çok önemli. İhracatımızın artması, sıcak para girişiyle birlikte iç piyasaya da yansıyacaktır nihayetinde.
Yazarımız Mahfi Eğilmez’in geçen sayımızda belirttiği gibi, 2019, birçok sektör ve firma için fırsatlar yılı olabilir. 
2019, sektörler ve firmalar için olduğu gibi Hizmetix Dergisi için de hareketli başladı. Hizmetix TV, ‘Yükselen Markalar’ programıyla Youtube üzerinden yayın hayatına adım attı. Yeni TV kanalımızla ilgili detaylı haberimizi dergimizin sayfaları arasında okuyabilirsiniz.
Hareketliliğimizin bir başka sebebi de basın sponsoru olduğumuz fuarlara arka arkaya katılmamız. Bunlar da içeriklerimize yansıyor. Şubat sayımızda yine sizlerin karşısına dopdolu çıkıyoruz.
Finanstan lojistiğe, turizmden bilişime, perakendeden mutfak dünyasına kadar birçok sektörün yer aldığı şubat sayımızda birbirinden güzel dosya ve röportajları doya doya okuyabilirsiniz. ‘Çaycı Hüseyin’ olarak bilinen Alparslan Özmol, medya planlama ajansı Mindshare CEO’su Bülent Yar ve SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya ile yaptığımız röportajlar, bunlardan birkaçı.
İyi okumalar dileğiyle… 

arf

Yukarı