Ana içeriğe atla


BANNER

AÇIK HAVA BUZ HEYKEL MÜZELERİ KURULAMAZ MI?

13.11.2019 - 13:30

Değerli Okurlar,
Kış turizmi denince aklınıza ne geliyor diye sorsam, çok büyük bir çoğunluğumuz hemen kayak cevabını verecektir. Genel algımız küçüklüğümüzden beri her nedense bu şekilde yerleşmiş. Hâlbuki artık değişen ve gelişen turizm koşulları, insanları farklı arayışlara itmektedir. Turist, gittiği tesiste standart dışı aktiviteleri görmekten hoşnut olacaktır ve bu güzel bir reklam olarak tesisinize geri dönecektir. En iyi reklamın kulaktan kulağa yapılan birebir reklam olduğunu unutmayalım. Bir arkadaşınızın size önereceği yer/tesis sizin de mutlaka dikkatinizi çekecek ve diğer alternatifler içerisinde öncelik alacaktır.
Ülkemizde birçok ülkeden daha güzel turistik işletmeler ve doğal güzellikler olmasına rağmen, maalesef her konuda olduğu gibi, burada da yeterli tanıtım yapılamamasından ötürü geri kalıyoruz. Büyük bir pastadan ise sadece çok küçük bir payla yetinmek durumundayız. Tabii ki devlet eliyle bazı girişimlerin yapılması, daha güçlü bir tanıtım olanağı sağlanması sektöre itici güç olacaktır ama, işletmeler bazında da yapılması gerekenler olduğu aşikardır.
Genel anlamda bakacak olursak, yıllardır aynı hizmet değişmeden verilmeye devam ediyor. Bir tesis kendisini yenilemezse, gelen misafirlerine her ziyaretlerinde farlılıklar sunmazsa, korkarım ki yerinde saymaya devam edecektir. Buradaki değişim sadece iç mekânda yapılan düzenlemeler demek değildir. Tesis içi ve dışında, ziyaretçilerine yenilikler sunmak şart. Sadece kiralık kayak takımı, jet-ski sunmak sizce yeterli mi? Yerel yönetimlerle de eşzamanlı çalışılarak açık hava buz heykel müzeleri kurulamaz mı? Hatta bunu uluslararası bir yarışma şeklinde düzenlemek, daha da geniş kitlelere ulaşılmasına, yurtdışında da ses getirmesine yardımcı olmaz mı? Ya da iglo şeklinde büfeler, kafeler, konaklama-bekleme ve dinlenme alanları planlanamaz mı? Karların içinde sıcak su dolu bir jakuzi kulağınıza nasıl geliyor mesela? Açık havada bir buz pateni pisti nasıl? 24 saat esasına göre güzel bir ışıklandırma, lazer gösterileri, hatta imkânlar ölçüsünde yapay kuzey ışıkları dikkat çekmez mi?
Kısacası, yerel işletmeler ve yerel yönetimlerin her alanda olması gerektiği gibi, kış turizmi tanıtım ve organizasyonlarında da yan yana olmaları, çok daha hızlı şekilde hedeflere ulaşma yolunu açacaktır. İşletmelerin de kendilerine düşenleri yerine getirmeleri, yaşayan bir organizma gibi sürekli nefes alan bir tesis olduklarının farkındalığı ile, kendilerini geliştirme-yenilemelerini zamanında yapmaları bilincine ulaşmaları gerekmektedir.
Tüm tesislerimize 2019-2020 kış turizminde artan başarılar diliyorum.

arf

Yukarı