Ana içeriğe atla

aaa

Değişen lojistik sektörü ve kadınlar

09.05.2018 - 11:17

Gülşen Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

 

Geçmiş yıllarda lojistik dediğimizde, gözümüzün önüne taşımacılık gelirdi. Lojistiği sadece taşıma işi olarak gördüğümüz günler artık geride kaldı. Depolama hizmetlerini lojistik fonksiyonlarına ekledik; hem de tam taşımanın bittiği veya başladığı noktaya. Taşıma hizmetleri bir erkek sektörüyken yavaş yavaş kadınlar da depolama hizmetlerinin, yönetimin, planlamanın, yazılım kullanımının, satışın, müşteri ilişkilerinin içinde rol almaya başladı. Henüz TIR kullanan kadınımız yok. Depolarda forkliftçilerimiz ve depo içi elleçleme elemanlarımız da erkeklerden oluşmuş. Kamyon sürücülerimiz, kuryelerimiz de erkek çalışanlarımız. Ancak!

 

Beyaz fanilası, şortu, terliği ile araç kullanan sürücüler de yavaş yavaş piyasadan çekilmekte. Kendi aracı içinde yaşayan sürücüler azaldıkça, kurumsal firmalar taşıma hizmetlerini karşılamaya ağırlık verdiler. Yeni sürücülerimizin şirket logolu üniformaları var. Ayakkabılarının arkasına basmıyor ve terlik kullanmıyorlar. Depolarda çalışan işçilerimiz güvenlik kurallarına uyuyorlar, kask takıyorlar, üniformalarını giyiyorlar. Lojistik sektörü değişiyor ve olumlu yönde gelişiyor.

 

KADIN MÜDÜR YARDIMCISI ORANI YÜZDE 57

 

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (2013) tarafından gerçekleştirilen çalışma, bu konuda yapılan nadir araştırmalardan biri. Söz konusu çalışma kapsamında, lojistik sektöründe üst düzey kadın çalışanların oranları ortaya çıkarılmış. Bu çalışmada uluslararası taşıma işi yapan firmaların kayıtlı oldukları derneklerin üyeleri esas alınmak kaydı ile toplamda 150 işletmeye ulaşılmış. Sonuçlara göre; lojistik işletmelerinde genel müdür olarak çalışan kadın oranının yüzde 18, müdür yardımcısı olarak çalışan kadın oranının yüzde 57 olduğu belirtilerek lojistik sektöründeki gelişmelere bakıldığında kadın yönetici sayılarında artış görüldüğü tespit edilmiş. Fakat buna rağmen hâlâ erkek egemen bir sektör olduğu da belirtilmiş.

 

Türkiye ekonomisinde lojistik sektörü önemli bir rol oynamakta. Yaptığımız işlerin ölçekleri artmakta, yeni hizmetler ve ardından yeni departmanlar eklenmekte. Lojistik sektöründeki gelişmelerle, kadınların iş gücüne yönelik katılımının artması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi açısından önemli bir unsurdur.

 

Üst düzey yöneticiler, hatta patronlar, gerek kurumsallaşmanın, gerek ölçeklerin büyümesinin etkisiyle, dış kaynak kullanarak erkek işlerini dışarıya çıkarmaya yöneldikçe, yeni departmanlar kurulmakta; Muhasebe, İnsan Kaynakları, Bilgi İşlem, Finans, İdari İşler, Halkla İlişkiler, Satış, Pazarlama, Call Center, Kalite Kontrol, hatta üst yönetim çalışmaları kadınların bu sektördeki olası iş alanlarını genişletmektedir. Artık seminerlere, fuarlara, konferanslara ve zirvelere daha fazla kadın lojistikçi hem konuşmacı hem de izleyici olarak katılıyor.

 

Lojistikte kadınların daha çok söz sahibi olması için en büyük etken ise üniversitelerin lojistik bölümlerinin olmasıdır. Lojistik bölümlerinde ders alan kadınların sayısı hiç de az değil.

 

SEKTÖRDEKİ KADINLARIN BİR ŞİKÂYETİ VAR

 

Sektörde çalışan kadınların bir şikâyeti var; mesai arkadaşlarının, çalıştıkları müşterilerin, hizmet aldıkları firmaların, rakiplerinin onlara farklı davranması. Bu farklılık, bir yandan kadın olarak ciddiye alınmamaları, önemsenmemeleri yönünde gözlenirken; diğer yandan da rahatsızlık yaratan tekliflerle karşı karşıya kalmalarıdır. Kendi iş ortamlarında kadın olmalarından dolayı bilgi akışında, iş sürecinde, aktivitelerde ve sorumluluklarda dışlanan arkadaşlarımız da olmaktadır.

 

Sektörümüzde kadın-erkek birlikte çalışmayı benimsemiş saygın kuruluşlar vardır ve sayıları hızla artmaktadır.

 

Taşımacılık bir erkek işi olsa ve kol gücü gerektirse de lojistik akıl işidir, düzen işidir, kontrol işidir. Bu konularda kadınların daha başarılı oldukları unutulmamalıdır.

 

Tüm kadın arkadaşlarıma başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

arf

Yukarı