Ana içeriğe atla

F

İyimser olurken resesyon da geliverebilir!

26.06.2018 - 15:14

Pozitif ekonomik büyüme tahminleri, topluma iyimserlik işaretidir. Fakat diğer taraftan da aniden resesyon da geliverebilir.
Uluslararası Para Fonu (IMF), son dönemde yeni bir araştırma yayınlamış. Bu araştırma der ki ‘Bizim IMF olarak kendi yaptıklarımız da dahil olmak üzere çok aşırı ve iyimser büyüme tahminleri, aşırılık sonucu, resesyon ve de mali sektör problemleri yaratır.’
IMF tarafından yapılan araştırmanın özetine göre, pozitif ekonomik tahminler, sık sık, hem kamunun hem de özel sektörün, endişelenmeden, daha çok borç almasına yol açarak, sonunda büyük çapta borç kökenli ve büyümeyi hırpalayacak sorunlar oluşturur.
Araştırmayı hazırlayanlar tarafından yapılan incelemelere göre kısa dönemde “aşırı iyimserlik”, önümüzdeki dönemlerde kısa vadede pozitif sonuçlar gündeme getirebilir ama diğer taraftan da ekonomiyi resesyona sokabilir veya en azından resesyon ihtimalini artırabilir.
Konuyu inceleyen IMF raporu, British Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Paul Beaudry ve de çalışma ortağı IMF araştırmacısı Tim Willems tarafından üretilen bir akademik araştırma. Araştırmada 189 ülke incelenmiş.
Bu 189 ülke geleceğe dönük tahminler vermişler, 1990 ile 2016 yılları arasındaki araştırmanın sonuçları yılda iki defa çıkan IMF World Economic Outlook adlı yayında 25 yıl yayınlanmış.
Sonuçta araştırmaya göre yazarlar, gelecek yılın büyümesi için bu yıl yapılan tahminleri, gerçekte hesaplanan global verilere dayanarak sonradan incelendiğinde, büyümenin genellikle yüzde 58 oranında daha yüksek çıktığını göstermiş.
IMF çalışması resesyonları bir yıl önceden yapılan tahminlere dayanarak incelediğinde de, resesyonların sadece yüzde 24 kadarı önceden tahmin edilebilmiş.
Diğer taraftan başka kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre de benzer yanılmalar ortaya çıkıyormuş. Özellikle özel sektörde, mesela bankaları inceleyerek gündeme getirilen tahminler de, IMF çalışmasına benzer boyutta, yüksek dozda aşırılık içermekte imiş.
Finansal piyasalarda yapılan incelemede ise Standard and Poor’s 500’ün altın fiyatı incelemesinde, bir sonraki yılda altın piyasasında yüksek fiyat artışı tahmininde nedense hep yanılınmış.
Bu yılki petrol fiyatı artışı da tahmincileri şaşırtmış.

arf

Yukarı