Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KAZANCINIZI ARTTIRIN

18.12.2020 - 17:36

İşletmelerin en temel amacı topluma hizmet ve sürdürülebilirliği sağlamak amacı ile kar elde etmektir. Tüm kurumların yaşantısı işte bu iki temel amaç arasında geçer. Bu amaçlara ulaşmak için kural ve kaideleri çerçevesinde operasyonlarını oluşturur, işletme yaşantısını ayakta tutmaya çalışırlar. Bizim odaklanacağımız konu daha fazla kar nasıl elde edilir olacak.

Kar, bir mal ve hizmet üretiminde elde edilen gelirin maliyetten yüksek olma durumudur. Bu ilişkinin ters olması durumunda zarar ortaya çıkar. Peki, bu basit denklemde nasıl zengin olunur? Cevap: Harcadığından çok kazanarak veya Kazandığından az harcayarak.  Biraz vites arttıralım, kazandığımızdan az harcamaya odaklanalım

Kazandığımızdan az harcamak tam olarak harcamaları kısmak değil, harcamaları kontrol altına almaktır. Bir diğer tabirle tasarruf elde etmektir. Unutmamak gerek ki hesaplayamadığınız bir şey yönetemezsiniz.

Tasarruf kelimesini biraz daha açacak olursak; tasarruf sözlük anlamı dikkatli ve idareli harcama anlamına gelmektedir. Maalesef tasarrufum manasını kavrayamadık kurumsal olarak uygulayamadık önlemlerimizi almadık gemi su alıyor ama nede olsa yol alıyoruz dedik. Oysaki o kadar çok adım var ki atılacak. Ayrıca işletmelerde tasarruf yoksa israf vardır. Tasarruf geleceği planlamak israftan kaçınmaktır. Stratejik tasarruf planları ile işletmelerinizi daha avantajlı konuma getirmek elimizde.

İşletmelerin büyüklüğünden bağımsız o kadar çok geliştirilecek alan var ki bunları saymakla bitmez. Fakat aklımıza ilk gelen enerji tasarrufu olurken bunun ötesine de geçemiyoruz sanırım. Her bir birim için onlarca tasarruf adımı oluşturabiliriz. Bunları yapamıyorsanız dahi profesyonel destek almakta da çekinmeyin. Ağırlaşan rekabet koşullarında her zaman tasarruf odaklı olunması gerekli.

Tasarruf başlı başına kurumlar ele alınması gereken bir konudur. Bizler bunu fazlasıyla tecrübe ettik ve uyguladık. Üzerinde çalışılarak tespitler yapılır ve önlemler alınabilir. Real örnekler verecek olursak işletme bütçelerinden yüzde 5-20 ve yatırım bütçelerinden yüzde 5-10 arasında birçok farklı sektördeki işletmede bu tasarrufları gerçekleştirdik. Tasarrufa yönelmek sağlıklı büyümenin de gereğidir.

GALATA

Yukarı