Ana içeriğe atla

tansa

KORONAVİRÜS, HİJYEN İÇİN TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİN ÖNEMİNİ HATIRLATTI

11.08.2020 - 17:12

YAVUZ EROĞLU      

   YAVUZ EROĞLU

  TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı

   PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı

 

Koronavirüs etkisini gündelik yaşamdan iş yapış şekillerine kadar her yerde görüyoruz. Tüm dünya ‘yeni normal’in formülünü arıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde plastik sektörü hükümetlerce ‘hayati öneme sahip’ olarak tanımlandı.

 

Covid-19 salgını başta hijyen ve medikal olmak üzere gıdadan ambalaja kadar pek çok alanda plastiklerin hayati öneme sahip olduğu gerçeğini teyit etti. Bu süreçte Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da tek kullanımlık plastikler ve gıda ambalajlarının kullanımı önemli oranda artış gösterdi. Firma yemekhanelerinde tek kullanımlık plastiklere geçildi. Karantina bölgeleri ve toplu yaşam alanlarının yanı sıra insanlar evlerinde bile tek kullanımlık ürünleri tercih eder hale geldi. Gıda, temizlik ve hijyen ürünlerine olan talepteki artış da ambalaj üretimine olumlu yansıdı.

Korona ile birlikte hijyen sağlamak için hammaddesi plastik olan maske, eldiven, siperlik, tanı kitleri, dezenfektan, kolonya şişeleri, gıda ambalajları ve tek kullanımlık ürünlerde artış oldu. Covid-19 sürecinde çatal, kaşık, bıçak ve bardak gibi tek kullanımlık plastik tüketimi yüzde 25 arttı.

Koronavirüs salgınının önlenmesinde tek kullanımlık ürünler büyük bir rol oynuyor. İnsanların beslenme ihtiyacı ve gıdaya olan talebin hijyenik koşullarda sağlanması için ambalaj ve tek kullanımlık ürünler hayati önem taşıyor. Koronavirüs salgını ile mücadelemizin sürdüğü şu günlerde hiç kimse, bir diğerinin kullandığı kaşığı, çatalı, bardağı kullanmak istemiyor. Salgın riskinin azaltılması için Bakanlıklardan da iş yerlerinde mutlaka tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesine yönelik uyarılar geliyor. Sağlık Bakanlığı işe dönüş sürecinde hazırladığı Güvenli İşe Dönüş Kılavuzlarında tek kullanımlık ürünlerin kullanılması gerekliliğinin altını çizdi. PAGEV olarak sürecin başından beri üretimin devam ettiği sektörümüzde çalışanlarımızı virüsten korumaya yönelik Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’mızın önerilerini dikkate alıyoruz. PAGEV olarak herkesin anlayabileceği bir dilde Pandemi Bilgilendirme Kılavuzu hazırlayarak sektörümüzün hizmetine sunduk.

Covid-19 sürecinde yeni çıkan düzenlemelerle pazar yerleri ve marketlerde artık sebze ve meyveler açıkta elle seçilemeyerek ve plastik poşetlerde sunulmaya başlandı. Ekmek de ambalajsız satılmıyor. Ticaret Bakanlığı’nın bu kararı halk sağlığı için atılmış önemli bir adımdır. Bu salgınla ile birlikte yeniden gündeme gelse de uzun yıllardır araştırmacılar defalarca kullanılan bez torba ve filelerin viral ve bakteriyel hastalıkların yayılımını artırabileceğini söylüyor. Tek kullanımlık plastikler gıdayla bulaşan hastalıkları önlemenin en ucuz, en kolay ve en güvenli yoludur.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da fabrikadaki yemeklerin tek kullanımlıklarla sunulması gerektiğini duyurdu. Böylece eskiden fabrikalardaki yemekhanelerde kullanılan metal tabldot ve porselen tabak yerine artık tek kullanımlık plastik kaplara geçildi. İnsan sağlığını korumak ve gıdayı hijyenik olarak tüketmek için tek kullanımlık plastikler bir ihtiyaç olarak önem kazanıyor. PAGEV olarak tek kullanımlık ürünlere yönelik artan ihtiyacın karşılanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile anlamlı bir iş birliği yaptık. Bu kapsamda PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ve PAGEV Küçükçekmece Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise’mizin gönüllü öğretmenleri ülkemizin ihtiyacı olan tek kullanımlık plastik kaşık, çatal, bıçak üretimini gerçekleştiriyor. “Çorbada kaşığımız olsun” dediğimiz bu projenin yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı’mızın belirleyeceği plastik meslek liselerinde aylık 300 bin siperlik üretilmesini ve ihtiyaç duyulan yerlere gönderilmesini destekleyerek bu mücadeleye katkı sağlıyoruz.

 

tansa

Yukarı