Ana içeriğe atla

F

Sektör hızla evrilirken…

25.06.2018 - 16:30

     Turgut Tahnal      

      TURGUT TAHNAL

 

            Merhaba.

            İş dünyası ile hizmet sektörünü buluşturduğumuz bir sayıda daha dopdolu içerikle karşınızdayız.

            Öncelikle hizmet sektöründe bir ilk olan FM Expo İstanbul Tesis Yönetim Fuarı’nı organize eden Tesis Yönetim Derneği’ni tebrik etmek istiyorum. Kurulduktan birkaç ay sonra sektörün uluslararası üst düzey isimlerinin de yer aldığı, Türkiye’nin en büyük firmalarının katıldığı böyle bir organizasyonu düzenlemek hakikaten kolay değil.

            Hizmetix Dergisi olarak bizim de stant açarak yer aldığımız fuarla ilgili görüşler hep olumluydu. Görüştüğümüz bütün yöneticiler, fuarın çok başarılı geçtiğini ve bundan sonra düzenli olarak organize edilmesi gerektiğini belirttiler.

            Evet, hizmet sektörü hızla evriliyor. Artık büyük firmalar kendilerini temizlik, güvenlik veya catering olarak değil, tesis yönetim şirketi olarak adlandırıyorlar. Hizmet alanlarda da bilinçlenme artıyor. Hizmet alınırken artık tüm hizmetleri sağlayabilen kurumsal firmalar tercih ediliyor.

            Sektörün hızla evrilip geliştiği bu süreçte kurumsallığını oluşturabilen firmalar öne çıkacak. Oluşturamayanlar ise ya geride kalacak ya da büyük firmalar tarafından satın alınacak. ATALIAN CEO’su Uğur Oktar Bey’in de dediği gibi, sektör geliştikçe konsolidasyon söz konusu olacak. Bazı firmalar kapanıp bazı firmalar birleşecek. Tesis yönetim işi daha büyük ve daha kurumsal firmaların olacak.   

            Ancak bir sıkıntı söz konusu. Bu hızlı dönüşüm ve gelişim sürecinde en önemli konulardan biri, hem beyaz yaka hem de mavi yaka olarak yetişmiş eleman eksikliği.

            Tesis Yönetim Derneği ve sektörün önde gelen firmalarının bir araya gelerek bu sorunu masaya yatırmaları ve çözüm üretmeleri gerekiyor.

            Aksi takdirde hizmet kalitesinde yaşanacak sıkıntılar, sektörü olumsuz etkileyebilir.

            11 yıldır sektörün sesi olan bir yayın organı olarak gördüğümüz en büyük problemlerden biri bu. Umarız en kısa sürede bir çözüm üretilir.

            Tesis yönetim sektörü başta olmak üzere birçok konuda dolu dolu röportajların ve dosyaların olduğu yeni sayımızla sizleri baş başa bırakırken hepinize hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum.

            Hoşça kalın.

arf

Yukarı