Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ‘KAMYONCU AİLESİ’

17.12.2020 - 17:50

1970 yılında nakliye operasyonlarına başlayan Ege Yurt Lojistik, bugün 6 bini aşkın sözleşmeli ve özmal kamyonla dev bir organizasyona dönüştü. Bu başarıda yönetimi devralan ‘ikinci kuşak’ın büyük payı var. Ege Yurt’un hizmetleri ve büyüme hedeflerini 4 kardeş adına Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Özdemir ile konuştuk. Kendilerini “Türkiye’nin En Büyük Kamyoncu Ailesi” olarak tanımlayan Özdemir, önümüzdeki yıla ilişkin iddialı konuşuyor: “2021’de sıçrama dönemi yaşayacağız.”

 

Volkan Bey, öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?

Eğitimimin şu anda yaptığım meslekle çok da ilgili olduğunu söyleyemem. Ama hem yurtiçinde hem de yurtdışında sektörle ilgili yaygın eğitim, konferans, seminer ve kongreleri ve basılı materyalleri ilgi ile takip etmekteyiz. Bu sektörle ilgili alaylı denilebilecek bir eğitime sahibim. Yaptığım mesleğin eğitimine kendimi hatırladığım çocukluk yılarından başladım. Dedemin kamyonları, dayılarım ile gittiğim seferler, çocukluk yıllarımın en güzel anılarıydı. Evin içerisinde her zaman bir sefer ve yakıt hesabı yapılırdı. Böyle bir ortamda büyüdüm. 2002 yılında ise en iyi bildiğim işi, yani nakliyeciliği yapmaya karar verdim. O günden sonra tüm ilgi ve mesaimi bu yönde harcamaya başladım.

Ata mesleğiniz olan nakliyeciliği devraldıktan sonra Ege Yurt Lojistik’i dev bir organizasyona dönüştürdünüz. Sizi sektörde lider yapan süreci kilometre taşlarıyla özetler misiniz?

Evet gayet güzel bir başlangıç yaptınız. Ege Yurt lojistik bir aile şirketidir. Dopdolu 16 yıllık nakliyecilik, şoförlük ve yöneticilik deneyimi olan dört kardeş, halen yönetim kurulu üyeleri olarak işin başındalar. Ata mesleğimiz olan nakliyeciliği hiçbir zaman bırakmadan bu meslekte büyümek ve bu mesleğin kanayan yaralarına çözümler üretmek üzere kendimize hedefler koyduk. Bu hedefleri gerçekleştirmek üzere de gece gündüz demeden çalıştık. 1970 yılından beri nakliye sektörünün içindeyiz. İlk zamanlarda şahıs şirketiyle yürütmüş olduğumuz faaliyetlerimizi sonraki yıllarda daha kurumsal bir yapıya dönüştürdük. Firmamız olan Ege Yurt Lojistik’i dev bir organizasyon yerine “Türkiye’nin En Büyük Kamyoncu Ailesi” olarak tanımlıyoruz.

Gerçekten de büyük bir kamyoncu ailesi mantığı ile hareket ediyoruz. Kamyoncu kardeşlerimizin dertleri ile dertleniyor ve onların mutluluğu ile mutlu oluyoruz. Sahip olduğumuz tüm imkanlardan onların da faydalanmasını istiyor ve ona göre çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bizi bu noktaya getiren süreçte önemli dönüm noktalarından birisi, kamyoncu kardeşlerimize danışmanlık verecek bir firma anlayışı ile harekete geçmemizdi. Daha sonra anladık ki bu ihtiyaç çok büyük ve daha geniş kitlelere ulaşmayı gerektiriyor. Bu çerçevede bütün büyük nakliye garajlarında ofisler açtık. Ofislerimiz bizleri kamyoncu kardeşlerimize daha da yakınlaştırdı ve sorunları ilk elden anlamamızı sağladı. Daha sonrasında kamyoncu kardeşlerimize yük temini, indirimli akaryakıt, lastik ve akü sağlanması, ücretsiz hukuki danışmanlık gibi pek çok eşsiz hizmetler verdik. Verdiğimiz bu hizmetler neticesinde hem kamyoncu kardeşlerimizin hem de yük veren lojistik firmaların ilk tercih ettikleri kamyoncu ailesi olduk.

GÜVENLİ ARAÇ VE SÜRÜCÜ VERİTABANI OLUŞTURDUK

Taşınan ürünlerin çalınması, sektörün kanayan yarası haline gelmiş durumda. Güveni tesis etme adına firmalara ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Gerçek anlamda güvenli araç ve sürücü veritabanı oluşturduk. Sistemimize dahil olan aktif 6 binin üzerindeki araç ve sürücülerine referans oluyor ve onları güvenli araç ve sürücü olarak etiketliyoruz. Araçları, araç sahiplerini ve araçların sürücülerini, Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi (U-ETDS) çerçevesinde değerlendirmeye alıyor ve araç ve sürücüler için güvenilirlik araç yeterliliği bakımından değerlendirme raporu hazırlıyoruz. Sürücü ve araç sahipleri için geliştirmiş olduğumuz güvenli sürücü endeksine dayalı karne oluşturuyor ve bu karneyi farklı kaynaklardan aldığımız verilere göre sürekli güncelliyoruz. Bu noktada en önemli hususun ortak veritabanı olduğunu düşünüyor ve sektördeki birçok kaynaktan aldığımız bilgileri bir araya getirerek taşımacılık sektörünün hizmetine sunuyoruz. Anlaşmalı olduğumuz paydaşlarımıza bu veritabanından güncel bilgi paylaşımı yapıyoruz. Yük verenlerin kamyonculardan talep etmiş olduğu tüm evrakları karekod sistemiyle yük verenlerle elektronik ortamda kolayca paylaşıyoruz. Böylece hem kamyoncu kardeşlerimiz hem de yük verenler zahmetsiz bir şekilde evrak transferini halletmiş ve pandeminin getirebileceği olumsuzluklardan korunmuş oluyorlar.

‘Yeni nesil kamyonculuk’ olarak adlandırdığınız sisteminizin sağladığı avantajlar nelerdir?

Büyük bir kamyoncu ailesi olarak işletmemize sunulmuş tüm ayrıcalıklı imkanlardan kamyoncu kardeşlerimizi de yararlandırıyoruz. Bunun yanında kamyoncu kardeşlerimizi organize ederek onların taşıdıkları tüm yükleri geniş kapsamlı taşıyıcı sorumluluk sigortası poliçesi ile teminat altına alıyoruz. Yük veren lojistik firmaların işlerini kolaylaştırmak ve tek elden yürütmek için tüm taşımacılık evraklarını firma olarak biz temin ederek yük verenlere ulaştırıyor ve elektronik ortamda yük verenlerin ulaşımına açıyoruz. Böylece hem kamyoncu kardeşlerimize hem de yük verenlere önemli bir kolaylık sağlamış oluyoruz. Taşımacılığa ait tüm mevzuat işlemlerini (U-ETDS, Takograflardan Veri Aktarımı gibi) yerine getiriyoruz. Nakliye garajlarındaki şubelerimizde bizimle çalışan kamyoncu kardeşlerimize VIP dinlenme salonlarında ücretsiz ikram hizmeti veriyoruz.

Yetki belgelerinizde kayıtlı araç sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük araç filosuna sahipsiniz. Filonuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ankara, İzmir, Gebze, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Çorlu, Bursa ve Edremit Nakliye Garajlarındaki kendi firmamıza ait dokuz şubemizle faaliyet yürütüyoruz. 75 kişilik nakliye organizasyon ekibi ve kendi araç parkında özmal olarak 233 kamyon, 390 çekici-yarı römork, 5 römork 14 kamyonet ile sözleşmeli 2164 kamyon, 3513 çekici-yarı römork, 134 kamyonet ve 30 römork cinsi araç sahibine kamyoncu danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.

Kamyoncular bu sisteme neden katılıyorlar?

Kamyoncular bu sisteme Ege Yurt markasının sahip olduğu tüm avantajlardan yaralanabildikleri için katılıyorlar. Çünkü kardeşlerimiz şundan çok eminler: Ege Yurt bu sektörde kamyoncu lehine ne varsa araştırır ve bizleri de bu hizmetlerden yararlandırır. Ege Yurt markasını sektörde benzersiz kılan bazı hizmetlerimiz şöyle: İndirimli ve vadeli yakıt imkanları, İndirimli nakliyat sigortası imkânı, Ücretsiz hukuki destek, Yüksek kalitede mobil ve web uygulamaları ile konum tabanlı yük bulma imkanı, Hibe desteklerine yönelik ücretsiz danışmanlık, Nakliye garajlarında ücretsiz dinlenme ve ikram hizmetleri vb. birçok hizmetler.

YÜK VERENLERE 7/24 DESTEK

Müşteri memnuniyetini sağlamak adına hangi stratejileri uyguluyorsunuz?

Bizler hem çalışanlarımızı hem de bizden hizmet alanları müşteri olarak görüyor ve müşterilerimizi memnun etme adına faaliyetler yürütüyoruz. İç müşterilerimiz olan ekip arkadaşlarımızı memnun etmek adına yaptığımız çalışmalardan bazıları şunlardır:

  • Çalışanlarımızın fikirlerine değer veriyor ve işimizi geliştirmek adına onlarla sürekli değerlendirme toplantıları yapıyor ve iç girişimcilik önerileri alıyoruz. İç girişimcilik önerilerinden elde ettiğimiz gelirleri çalışanlarımızla paylaşıyoruz.
  • Çalışanlarımızı geliştirmek için ücretsiz eğitimlerden faydalandırıyoruz.
  • Ofislerimizin bulunduğu tüm nakliye garajlarında kamyoncu kardeşlerimize ücretsiz ikramlarda ve hizmetlerde bulunuyoruz.
  • Firmamızın tüm imkanlarından kamyoncu kardeşlerimizi de yararlandırıyoruz.

Yük veren müşterilerimizin memnuniyeti sağlamak adına ise;

  • Yetki belgemize kayıtlı bütün üyelerimizin 81 ilden yüklediği her yüke referans oluyoruz ve üyelerimizin taşıdıkları tüm yükleri geniş kapsamlı taşıyıcı sorumluluk sigortası poliçesi ile teminat altına alıyoruz.
  • Güvenli sürücü veritabanı gibi ortak ihtiyaçların giderilmesine yönelik etkin ve profesyonel çözümler üretiyoruz.
  • Yük verenlerin lojistik ile ilgili planlama faaliyetlerine uzmanlaşmış lojistik yazılım ekiplerimizle destek veriyoruz.
  • Yük verenlere 7/24 destek veren bir hizmet anlayışı ile çalışıyoruz.

YENİ PROJEMİZ GÜVENLİ TAŞIMACILIĞA KESİN ÇÖZÜM OLACAK

Ar-Ge çalışmalarınıza değinecek olursak, yeni projeleriniz nelerdir?

Kendi bünyemizdeki araçların yük takibini yapmak ve hizmet verdiğimiz yük verenlere güvenli ve kaliteli hizmet süreci sağlamak üzere hazırlamış olduğumuz ve KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Programından da destek aldığımız bir projemizin Ar-Ge sürecini tamamladık. Bu sürecin ticarileştirilmesi ile ilgili olarak yeni bir projeyi hayata geçirmeye başlıyoruz. Bunun yanında sektörümüzdeki tüm paydaşlarımızın ortak ihtiyaçlarından biri olan güvenli taşımacılık konusunda kesin çözüm olacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki 6 ay içerisinde duyurusunu yapacağımız bu proje ile artık yük çalınması sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak ve kamyonculuk mesleğinin saygınlığı önemli ölçüde yükselecektir. 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek olan U-ETDS uygulamasına tam anlamıyla hazır durumdayız. Bu süreç için hem kendi özmal araçlarımız hem kiralık araçlarımız hem de dışarıdan hizmet almak isteyen firmalarımız için işlevsel bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım sayesinde saniyeler içerisinde yük bildirimlerinin yapılabilmesini mümkün hale getirmiş olduk. 

Son olarak, 2021’e ilişkin büyüme hedeflerinizi ve yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

2021 yılı firmamız için önemli bir milat olacak kanısındayım. Son 4 yıldır varlıklarımızı ve ciromuzu katlayarak büyüttük. 2021’de ise tam bir sıçrama dönemi yaşayacağımızı düşünüyoruz. Önümüzde yılda hem tamamladığımız kullanıcı dostu yazılımlar hem de imzalamış olduğumuz yeni anlaşmalar sayesinde gelirlerimizde 2020’ye göre en az 5 katlık bir artış bekliyoruz. Temel anlayışımız sektördeki mevcut işler için rekabet etmek yerine piyasanın talebine mazhar olacak yeni işler geliştirmek. Bu nedenle Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyoruz. Yeni yıl ile birlikte sektördeki büyük firmalardan bazıları ile sektördeki tüm paydaşlara hizmet verecek ortak projeleri hayata geçirecek ve bu konuda sektörde bir ilki başarmış olacağız.

SABAHA ERKEN BAŞLAYAN HAYATA HÜKMETMEDER

Yoğun çalışan birisi olarak güne nasıl başlıyorsunuz?

“Rızıklar erken dağıtılır” derdi annem... Ve bizi erkenden uyandırırdı... Çoğu zaman, aydınlık ve karanlık arası bir zamanda, sabahın seher vaktinde, simitçinin çağrısıyla hayata bismillah derdik... İnsan, sabaha erken başladığı zaman, hayata hükmetmeye başlıyor. Bu alışkanlık hayatımızda yer edindi. Bazen bir sabah aile kahvaltısı, bazen kardeşlerimle bir yürüyüş ile başlıyorum güne. Ama her zaman büyük bir şükür ile başlarım güne.

Bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Bizim odağımız insan. Bu nedenle belirli rutinlerimiz yok. Bazen yönetim kurulu başkanı Volkan Özdemir olarak bazen kamyoncu Volkan olarak geçiriyorum iş gününü. Kimi masada Volkan Bey, kimi masada Volkan abi olarak oturuyorum. İkisini de seviyorum.

Peki, günü kaçta bitiriyorsunuz?

Bizler asla durmayan bir sektörün temsilcileriyiz. Evde ailemiz için ayırdığımız vakitte dahi dışarıda bizim adımıza direksiyon başında arkadaşlar oluyor. Bu nedenle gün ne zaman bitiyor sorusuna yıllardır cevap veremiyorum. Bizde gün bitmez bir sonraki güne devrolur.

Zaman yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

Küçük taşlar ve büyük taşlar ayrımını artık yapabilecek olgunluğa eriştiğimi düşünüyorum. Mesela ailem büyük taştır ya da stratejik bir toplantı, önce büyük taşları koyuyorum haftalık programıma küçükler bir şekilde oturuyor zaten.

GALATA

Yukarı