Ana içeriğe atla

aaa

Yanlarına kâr kalmıyor!

19.12.2018 - 14:48

3-4 milyon gariban Venezuela vatandaşı, son birkaç yılda Venezuela’daki açlık ve sefaletten kurtulmak için aileleriyle beraber Güney Amerika’daki diğer komşu ülkelere göç ederken; çok az sayıda insan da Kuzey Amerika’ya, özellikle Florida’ya göç ediyor!
Aşağıda size Alejandro Andrade adlı kişinin hayat başlangıcını ve şimdiki son durumunu, Nicholas Casey adlı medya mensubunun New York Times’e yazdığı makaleden özetleyerek aktaracağız.
Alejandro gariban bir Venezuela vatandaşı olarak hayata başlamıştı. Bay Chaves, 1992’de darbe yaparak hükümeti eline almaya çalışmıştı ama başaramamıştı.
Fakat 1998’de ülkenin başkanlığı için seçime tekrar girmiş ve de seçimi kazanarak Venezuela Devlet Başkanı olmuştu.
Devlette bodyguard olan Andrade de Chavez’in koruması olarak önemli ölçüde terfi etmiş ve 10 yıl kadar geçtikten sonra da Venezuela Kamu Hazinesi Bakanı olmuş ve sonunda alabildiği kadar rüşveti almıştı.
2012’de Chavez kanserden ölmek üzereyken, Andrade de çalabildiği kadar parayı çalmış ve alabildiği kadar rüşveti de alarak erkenden ABD’nin Florida eyaletine göç etmişti.
Venezuela, modern çağdaki en zor ekonomik krizi yaşamaktaydı. Ama Andrade, milyar dolarlık rüşvet parası toplamış, sonra da Florida’da muhteşem bir villa ve bahçe almış, bahçesini de 60 kadar atla doldurmuştu.
Andrade’nin oğlu Emanuel ise Londra ve Madrid’de krallar gibi yaşamakta ve at yarışlarına katılmaktaydı.
Andrade, bakanken aldığı rüşvetleri, Venezuela parasından yurtdışında dövize çevirmek için de, ABD’ye göçüp zengin olmuş Venezuelalılardan faydalanmıştı.
Fakat ABD mahkemelerinde, Venezuela’nın en güçlü politikacılarından biri olan Diasdedo Cabello, hükümet parasını Florida’da ABD dolarına çevirmekten tevkif edilmişti.
Şu andaki Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun çevresindeki bazı kişilerin birçokları da, Venezuela’dan servet kaçırma ortamına girişmiş ve ABD resmi memurlarınca yakalanınca da ABD mahkemelerine gönderilmişlerdi.
ABD’de mahkemelik olan kişilerin arasındaki Alexandro Andrade de geçtiğimiz günlerde Florida’da mahkemeye çıkmış. Gayrimenkulleri, uçakları, atları ve de bankalardaki paralarına el konularak en azından 10 yıllık hapse mahkûm olmak durumunda.

arf

Yukarı