Ana içeriğe atla

aaa

YENİ DÖNEM YENİ OLUŞUMLAR YENİ BEKLENTİLER...

16.08.2018 - 14:02

95 yıllık Parlamenter Sistem sona erdi. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı. Yönetim açısından birçok yenilik ve değişim gündemde. Bu yeni sistemin ülkemize, barış, huzur ve refah getirecek projeleri hayata geçirmesini dileyerek hayırlı olmasını diliyorum.
Her seçim sonrası yeni dönem ve yeni beklentilerden söz ederiz. Bu kez buna yeni yönetim biçimini içeren yeni oluşum da eklendi. Cumhuriyet döneminin başından bu yana 95 yıl süreyle içinde yaşadığımız Parlamenter Sistem sona ererken, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi dönemi başladı. Doğaldır ki, bu yeni dönem de yeni beklentilere neden olacak.
Önemli sorunlarımız var. Ekonomik açıdan yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek kur, yüksek işsizlik bunlar arasında yer alıyor. Bunlara bağlı olarak piyasalarda ödeme sıkıntısı, yatırım yetersizliği, üretim eksikliği gibi sorunlar yaşandığı da belirtiliyor.
Dış politika ve terör sorunlarının da ülkemizin gelişmesine fren olduğu için, çatışmadan uzak, uzlaşmacı bir dış politika ve kararlı bir terörle mücadelenin gündeme alınması gerekiyor. 
Sanayi oda başkanlarıyla bir süre önce yeni dönem beklentileri konusunda söyleşiler yapmıştım.
Toplumsal beraberlik, birlikteliğin sağlanması için kutuplaşmaların sona erdiği yeni bir dönemin başlatılmasını beklediklerini belirttiler. Bu beklentilerinin ilk adımı olarak OHAL döneminin sona erdirilmesiyle, normalleşmenin başlaması gerektiğinin altını çizdiler. Yeni döneme ait ilk demeçlerde de başta Cumhurbaşkanı’nın ve AK Parti yöneticilerinin OHAL’in bir kez daha uzatılmayacağı, sona ereceği açıklamaları yer aldı. Bu da sanayicilerce olumlu bir beklentiye yol açtı.
Sanayiciler beklentilerinden birisi de Cumhurbaşkanı’nın atayacağı yeni bakanlar kurulunun sorunlara hakim, konularında ehil, toplumsal diyalogla sorunlara çözüm arayacak, liyakatlı bireylerden oluşmasını istediklerini ifade ettiler. Yatırımların, üretimin, ihracatın artırılmasını sağlayacak projelerin hayata sokulmasıyla büyümede süreklilik sağlanabileceği ve bununla toplumsal refah 95 artırmanın mümkün olacağını dile getirdiler.
Eğitim, adalet, yatırım ve vergi reformuna ihtiyaç olduğunun atını çizerek, bu alanlardaki reformların hemen gündeme alınması gerektiğini söylediler.
Evet, yeni bir dönem, yönetimde yeni özellikler taşıyan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı. Bu dönemin ülkemiz sorunlarının çözümüne yardımcı olacak projeleri hayata geçirmesini, ülkemizin barışçıl bir ortamda yaşamını sürdürmesini beklerken, yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.

arf

Yukarı