Ana içeriğe atla

tansa

MİKROLİNK, AVRUPA’DA 5G ORTAKLIĞI KURDU

21.08.2020 - 09:38

Mikrolink Bilişim, Avrupa’da proje ortaklığı yaptığı Almanya’nın önde gelen telekomünikasyon altyapı şirketi IGT Systemhaus AG’nin yüzde 50’sini satın aldı.

Açık Holding şirketlerinden Mikrolink Bilişim, Avrupa’da proje ortaklığı yaptığı Almanya’nın önemli telekomünikasyon altyapı şirketi IGT Systemhaus AG’nin yüzde 50’sini satın aldı. Bünyesinde beş bin çalışanı bulunan, Deutsche Telekom ve Telefonica’nın çözüm ortağı IGT, Almanya’da 20 binin üzerinde baz istasyonunun sorumluluğunu yürütüyor. Satın alma sonrası kurulan ‘IGT MIKROLINK’ şirketi, Deutsche Telekom ve Telefonica gibi büyük mobil operatörlerin çözüm ortağı oldu.

5G dönüşümünü hayata geçirecek

Mikrolink Avrupa CEO’su Selim Kuzu, IGT Systemhaus AG’nin Almanya’da telekomünikasyon ve bilişim sektöründe bugüne kadar Deutsche Telekom, Telefonica ve Mannesmann için binlerce baz istasyonu, hava limanları, stadyumlar gibi büyük alanlarda erişim çözümleri sağlayan projelere imza atan köklü bir şirket olduğunu söyledi. Kuzu, iki büyük şirket evliliğinin önemli bir adım olduğunu ortaklıkla kurulan IGT MIKROLINK’in geniş portföyle global pazarın önemli oyuncularından birisi olacağını ifade etti. Kuzu, Avrupa’da ve özellikle Almanya’da IGT MIKROLINK olarak, öncelikle eski altyapıların güncellenmesi, 5G sistemlerinin kurulumu ile fiber optik kablo altyapı projelerini hayata geçireceklerini belirtti. Selim Kuzu, “Projelendirmeden kuruluma, işletmeden bakım hizmetine ve fiber kablo uygulamasına kadar tek elden yönetimle anahtar teslim iş yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi çalıştığımız mobil operatörlerin en güvenilir çözüm ortağı olma özelliğimizi Avrupa’da da sürdüreceğiz” dedi.

Geçtiğimiz ay her iki mobil operatörüyle iş birliği anlaşması imzalayan Mikrolink, yeni şirketi ile tüm Almanya’da mevcut altyapıların 5G standartına yükseltilmesi, yeni kurulacak baz istasyonunun kurulum, bakım ve fiber kablo projelerinin uygulanması gibi işlerin yanı sıra onlarca tren garı, hava limanı ve stadyumda iletişim hizmeti verecek. Mikrolink’in Almanya operasyonundan sonra yeni kurulacaklar hariç, bugün hizmet verdiği ve sorumluluk taşıdığı baz istasyonu sayısı 40 binin üzerine çıktı.

tansa

Yukarı