23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

Odin Safety’de tüm kurum ve kuruluşlara anahtar teslim hizmet

Odin Safety PMO’su Kübra Sarımsak ile bir araya geldiğimiz yılın son sayısında yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı ve ankrajlarla tüm kurum ve kuruluşlara iş sağlığı ve güvenliği alanında anahtar teslim hizmet sunan Odin Safety’nin çalışmalarını konuştuk.

Okurlarımız için Odin Safety’den bahseder misiniz, üretimini gerçekleştirdiğiniz hangi ürün grupları ve hizmetlerinizle hangi sektörlerin iş süreçlerini kolaylaştırıyorsunuz, müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Odin Safety, yüksekte çalışma sistemleri yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı ve ankraj üreticisidir. İnsan yaşamına doğrudan dokunduğunu her an hatırlamak ve hatırlatmak adına mottosunu “Hatta Bağlan. Hayata Bağlan.” olarak belirlemiştir. Bu düşünce ile yaşam hattı sistemleri başta olmak üzere sunduğu tüm ürünlerin sertifikasyonunda uluslararası akredite kurumlar ile çalışmaktadır.

Odin Safety, yüksekte çalışma alanında on beş yıllık deneyim ve uzmanlığıyla yerli üretim gücü ve dinamik ekibiyle birlikte, montaj, periyodik bakım ve yüksekte çalışma eğitimleriyle, her an ulaşabilecekleri, sorularına hızlı dönüş alabilecekleri çalışma prensibiyle; demir-çelik, savunma sanayii, endüstriyel, itfaiye, arama-kurtarma, güneş enerji panel kurulumu, enerji, akaryakıt, inşaat, telekomünikasyon başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara çatı, pencere, cephe, köprü, vinç üzeri, makine üzeri, araç üzeri gibi uygulama alanlarına yönelik düşüş durdurma sistemleri (yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı, ankrajlar) ile anahtar teslim hizmet vermektedir.

Ülkemizde güneş enerji santrallerinin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte bu santrallerde doğru ve güvenilir bir proje ortaya çıkması adına keşif aşamasından panel kurulumunun tamamlanmasına kadar geçen sürede Odin Safety’nin iş sağlığı ve güvenliği bağlamında üstlendiği rol nedir?

Ülkemizde ve dünyada yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına özellikle de güneş enerjisine yapılan yatırım her geçen yıl ciddi anlamda artmaktadır. Bu durum, temiz enerji olması ve Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelinin olması sebebi ile mutluluk vericidir. Diğer taraftan her bir yeni yatırım ya da yeni proje, beraberinde bazı riskleri değerlendirmemizi ve önlemler almamızı gerektirir. Çatı üzeri güneş enerji santrallerinde çalışma sahası yüksekte çalışma sınıfına girmekte olup, yapılacak işe özgü iş güvenliği önlemlerinin alınmasını gerektirmektedir.

Odin Safety olarak iş sağlığı ve güvenliği anlamında IRATA sertifikalı kurulum ekibimiz ile uluslararası sertifikalara sahip üretimimiz olan yatay yaşam hatları ve dikey yaşam hatları ile çatıda yüksekte çalışma yapan personeli “Hatta Bağlan. Hayata Bağlan.” mottomuzun bilinci ile her aşamada %100 yaşam hatlarına bağlanarak, bağlı kalmalarını sağlayarak güvenle çalışmalarını sağlıyoruz.“Yatırımcı- Güneş Enerji Paneli Kurulum Firması- Odin Safety” tek bir ekip olarak koordineli olarak ilerliyoruz. Panel yerleşim projelerini inceliyoruz. Yatay yaşam hattı projemizi Auto-Cad üzerinde inşaat mühendislerimiz çalışıyor. Güvenli çalışma için önce yatay yaşam hattı kurulumu gerçekleşiyor. Akabinde ise panel kurulum ekibi sahada çalışmaya başlıyor. Yatay yaşam hattı montajı sonrası kullanım eğitimi veriyoruz ve her yıl periyodik olarak kontrolünü sağlıyoruz.

Düşüş durdurma sistemlerinizin AR-GE ve üretim aşamasında önem verdiğiniz hususlar nedir?

Düşüş durdurma sistemleri dediğimizde birçok ürünü içine alıyor. Hepsi de farklı standartlara göre test edilmiş ve uluslararası geçerli yetkili kurumlardan onaylanmış olmalıdır. Türkiye’de bunu yapabilecek yerli bir kuruluş yoktur. Güneş enerji panelleri montajında, bakım ve temizliğinde en çok kullanılan yatay yaşam hattı üzerinden ilerlersek; EN 795 Tip C ve CEN /TS 16415:2013 Tip C standartlarına uygun, yaşam hattı sistem olarak test edilmiş ve sertifikalandırılmış olmalıdır. Bu sertifikaları alabilmeniz için yatay yaşam hattı sisteminizin yapılan statik ve dinamik testleri geçmesi gerekmektedir. Tüm bu testlerden geçmesi için dizayn yaparken malzeme seçimi ve ürünün geometrisini dikkate alıyoruz. Üretimde ise çizimler, toleranslar, markalama, takip edilebilirlik, son kontrol ve stoklama konularına önem veriyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İş güvenliğini kişisel sahiplendiğimiz, tüm yüksekte çalışma gerektiren işlerde hayatlarını bağladıkları yatay ve dikey yaşam hatlarının olduğu, güvenle çalışılan, temiz enerji kaynaklarına yatırımın artarak devam etmesini temenni ediyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir