3 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

OTOKAR, TÜRK SAVUNMA SANAYİİNDE İNOVASYONLARIN ÖNCÜSÜ

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Otokar; 25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde 16’ncı kez düzenlenen IDEF 2023 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda dünya çapında tanınan askeri araçları ve kule sistemleriyle yerini aldı. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda Otokar, farklı özellik ve kabiliyetlere sahip 11 askeri aracını, kule sistemlerini sergilerken ARMA 8×8 Sürücü Nişancı Eğitim Simülatörünü de kullanıcılarına tanıtıyor. Otokar’ın ARMA 8×8 Alçak İrtifa Hava Savunma Aracı ve ARMA 6×6 HPEM Aracı da fuar boyunca Aselsan standında sergileniyor.

Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Otokar, ürün gamına kattığı yeni nesil zırhlı araçları ile yine fuara damgasını vuracak. Otokar standını ziyaret eden kullanıcılar, geniş ürün yelpazesinin yanı sıra şirketin yeni kara sistemleri çözümlerini de ilk kez görme imkânı bulacak. Bölgenin en büyük organizasyonunda Türkiye’nin ilk ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı Otokar ALPAR, Türkiye’nin ilk yerli motorlu 8×8 aracı ARMA II sergilenirken, ARMA 8×8’in  Mobil Onarım ve Kurtarma Aracı varyantı ile AKREP II R Keşif ve Gözetleme Aracı da ilk kez kullanıcılara gösterilecek.

Ülkemiz için her zaman göreve hazırız

Otokar’ın kara sistemlerinde Türkiye’nin en deneyimli şirketi olduğunu belirten Genel Müdür Serdar Görgüç; “Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil olmak üzere 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede, 33 bine yakın askeri aracımız görev yapıyor. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, AR-GE ve teknoloji kabiliyetimiz ile kullanıcılarımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Günümüz ve gelecek tehditlere karşı etkin çözümlerimizle kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.” dedi.

Otokar’ın Türkiye’de ve dünyada farklı iklim ve coğrafyalarda edindiği deneyimleri araç geliştirme çalışmalarına yansıtmaktan gurur duyduklarını belirten Görgüç şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanında düzenlenen savunma sanayii fuarlarına katılarak ürün, hizmet ve kabiliyetlerimizi sergiliyoruz. IDEF’in yeri ise bizde ayrı. Her yıl kullanıcılarımızı ilklerimizle karşılıyoruz. Bu yıl Türkiye’nin ilk ağır sınıf paletli İnsansız Zırhlı Aracı ALPAR ile yerli motorlu ARMA II 8×8 ile öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Yine ARMA II 8×8 ve AKREP II’nin yeni varyantları fuarın en yenilikçi araçları olacak. Otokar olarak, teknoloji transferi ve yerel üretim kabiliyetimizle de dikkat çeken bir şirket olmanın yanı sıra, ülkemizin kara sistemleri alanında öncü bir rol üstlenerek, ürünlerimiz, mühendislik kabiliyetimiz, üretim imkanlarımız ve deneyimimizle her zaman göreve hazırız.”

Hedefimiz ülke ihracatına olan katkımızı sürdürmek

Cirosunun %7’sini araştırma geliştirme faaliyetlerine ayıran Otokar’ın başarısının temelinde sürekli kendini geliştirme ve yeniliklere öncülük etme anlayışı olduğunun altını çizen Görgüç, “Son 10 yılda 2,1 milyar TL’lik AR-GE harcaması gerçekleştirdik. Üstün tasarım, test ve üretim kabiliyetlerimiz sayesinde, kullanıcılarımızın sürekli değişen gereksinim ve ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilme yeteneğine sahibiz. Sahip olduğumuz tasarım, geliştirme, teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerimizle küresel ölçekte dünya devleriyle yarışıyoruz. 2022 yılında savunma sanayii ciromuz içinde ihracatın payı ise %99 olarak gerçekleşti. Fuar süresince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtacağız. Hedefimiz Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi olarak global pazarlarda ürün, AR-GE, teknoloji transferi kabiliyetlerimizle ülke ihracatına olan katkımızı sürdürmek.” açıklamasını yaptı.

Türkiye savunma sanayisi için bir ilk: ALPAR

İnsansız olarak tasarlanmış ilk ağır kara aracı olan ALPAR, Türkiye savunma sanayisi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Silahlı Kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere, muharebe sahasında insanlı ve insansız unsurlarla beraber görev icra edebilecek şekilde insansız bir platform olarak geliştirilen ALPAR’ın, 15 ton azami yüklü ağırlığı bulunuyor. Otonom ve yapay zeka sistemlerle muharebe sahasında personel riskini azaltmak, sahadaki personel sayısını düşürmek, görev başarısını artırmak, insansız hava araçları ve muharebe sahasındaki diğer unsurlar ile haberleşerek etkinliği artırmak için çözüm olarak geliştirilen ALPAR, otonom ve uzaktan komuta ile görev yapabiliyor. Düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve hızlı değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çeken ALPAR, bünyesinde taşıyabildiği bir mini insansız kara aracı sayesinde görev kabiliyetini de artırıyor. İleri keşif, gözetleme gibi görevler ile ateş destek aracı, lojistik destek aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir tasarıma sahip olan ALPAR’ın çevre algılama ve karar verme algoritmaları yerli imkânlarla geliştirildi. Seri hibrit elektrikli tahrik yapısıyla tamamen sessiz görev yapabilen ALPAR, Otokar tarafından geliştirilen Adaptif Sürüş Destek Sistemleri’ni üzerinde barındırıyor. Otokar, IDEF’te ALPAR aracının keşif ve gözetleme görevleri için geliştirilmiş varyantını Aselsan 25mm NEFER L kule ve Aselsan’nın diğer görev ekipmanları ile sergiliyor.

Türkiye’nin ilk yerli motorlu 8×8 zırhlı aracı: ARMA II

Otokar, günümüzde sıkça rastlanan asimetrik tehditleri de göz önüne alarak geliştirilen ARMA II 8×8, MIZRAK 30 OMTAS Kule ile IDEF23’te yer alıyor. ARMA II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) korumasını, yüksek arazi kabiliyetiyle birlikte optimum şekilde sunuyor. 40 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç muharebe koşullarında daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla koruma özelliklerinin yanı sıra 120 mm kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna imkân veriyor. ARMA II, Türkiye’nin ilk yerli motorlu 8×8 zırhlı aracı olma özelliği taşıyor. Yüksek teknolojiye sahip bir araç olan ARMA II’de 12.7 litre, 6 silindirli, turbo dizel, 720 BG gücünde motor yer alıyor. Üç yıllık çalışma sürecinin ardından tüm testleri başarıyla geçen ARMA II, zırhlı muharebe aracından zırhlı personel taşıyıcıya; komuta kontrol aracından hava savunma  görevlerine kadar pek çok farklı göreve uygun bir platform sunuyor. Büyütülebilen gövde ana yapısının sağladığı ilave hacim ile hem bakım-onarım hem de ambulans gibi çeşitli görevleri de yerine getirebilen sınıfının en üstün aracı olma özelliğini taşıyor.

Keşif ve gözetleme görevi için “AKREP II R”

Otokar, düşük silueti, çevikliği ve arazi kabiliyeti ile kullanıcıların dikkatini çeken AKREP II’nin yeni varyantı AKREP II R’de, IDEF23 süresince incelenebilecek yeni araçlar arasında yer alıyor. İleri keşif ve gözetleme aracı olarak geliştirilen araç, düşük silueti ile muharebe sahasına yakın bölgede keşif ve gözetleme faaliyetlerini kolaylıkla icra edebilecek, aynı zamanda elde ettiği bilgiyi muharebe sahası yönetim sistemi ile üzerindeki uydu haberleşme sistemi sayesinde bir komuta kontrol merkezine gönderebilecek kabiliyete sahip. Keşif ve gözetleme sistemi, gövde içerisine gömülmüş yükselen direk sayesinde, kullanılmadığında tamamen aracın içine gizlenebilecek şekilde entegre edildi. Ayrıca uzaktan komutalı silah sistemi sayesinde yakın muharebe sahasında kendini koruma ve/veya tespit edilen hedefleri imha görevlerini yerine getirebiliyor. 3 personel kapasitesine sahip araca eklenebilecek KBRN koruma donanımı, yardımcı güç grubu ve diğer destek ekipmanları sayesinde, araç personeli muharebe sahasında günlerce görev yapma kabiliyetine sahip oluyor. Fuar süresince AKREP II R 4×4 Keşif ve Gözetleme Aracı Keskin Kule ile sergilenirken, AKREP II’nin 4×4 Zırhlı Keşif Gözetleme ve Silah Platform Aracı  ise 90 mm Kule ile yine Otokar standında yer alacak.

ARMA II’nin mobil Onarım Ve Kurtarıcı Aracı versiyonu ilk kez IDEF’TE

ARMA II 8×8’in Mobil Onarım ve Kurtarıcı Aracı versiyonu, 720 BG gücünde bir motora sahip olup, muharebe sahasında birlikte görev yaptığı hasar görmüş, devrilmiş, batmış paletli ve tekerlekli zırhlı araçların kurtarılması, her türlü bakım, onarım ve çekerek kurtarma faaliyetlerinin icrası, zemin düzeltilmesi ve engellerin kaldırılması faaliyetlerini süratli bir şekilde yerine getirebilliyor.

Otokar’ın mevcut 8×8 araçları ile eşdeğer  koruma seviyesine sahip olan araç, muharebe koşullarında araçları güvenli bir şekilde kurtarma görevi sırasında mürettebatını da en yüksek tehditlerden korumak için tasarlandı. Aracın önüne monteli dozer bıçağı ile; mevzi hazırlama, çukur ve hendek kapama gibi operasyonlar gerçekleştirebiliyor. Uzun ve yüksek kapasiteli bom vinci ile; zırhlı araçların kule ve güç grubunu en zorlu koşullarda kaldırabiliyor ve lojistik araçlarına aktarabiliyor. Araca özel tasarlanmış kaldırma ve çekme donanımı sayesinde, birinci aksı eksik başka bir 8×8 aracı sahada çekerek, taşıyıcı bir treyler üzerine çıkartabilecek kapasiteye sahip. Yüksek kapasiteli ve uzun halatlı ana kurtarma vinci, sahada hasarlı araçları, uzun mesafeden güvenli bölgeye çekebiliyor. Otokar, ARMA II 8×8’in  Mobil Onarım ve Kurtarıcı Aracı versiyonunu ilk defa IDEF 2023 fuarında sergiliyor.

Otokar, standında ARMA ailesinden ARMA 6×6 aracını da Sarp Zafer Kule ile sergiliyor. ARMA araçları bugün sınıfında dünyanın önde gelen zırhlı muharebe araçları arasında yer alıyor. ARMA, dünyadaki benzerlerinden farklı olarak çok kısa bir sürede çok farklı iklim ve arazi deneyimleri elde etti ve yüksek satış adedine ulaştı. Halihazırda 500’den fazla Otokar ARMA aracı dünyanın farklı ülkelerinde değişik görevlerde kullanılıyor. Bugüne kadar bataklıklardan çöllere, yoğun kış şartlarından tropik iklimlerine kadar dünyanın pek çok coğrafyasında farklı kullanıcıların zorlu testlerinden geçen ARMA, modern orduların beka kabiliyeti, koruma seviyesi ve hareket kabiliyeti isterlerine günümüz muharebe koşullarına uygun bir çözüm sunuyor. Yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacim sunan ARMA ailesi düşük silueti ile de dikkat çekiyor.

Yeni nesil zırhlı muharebe aracı: TULPAR

Otokar’ın dünyaca tanınan zırhlı araçları arasında son yıllarda en çok dikkat çeken aracı arasında yer alan TULPAR, iki versiyonuyla IDEF23’te sergileniyor. TULPAR Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı, hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Gelecekte ortaya çıkabilecek gereksinimlere cevap verebilecek şekilde 28.000 kg ile 45.000 kg arasında genişleme potansiyeline sahip çok amaçlı paletli araç olarak tasarlanan TULPAR modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılabilmesini sağlıyor. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile görev yapabilmesi kullanım esnekliğini artırıyor. En sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edilen TULPAR, tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh teknolojisi ve zırh yapısı ile sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz. Araç, 105 mm’ye kadar yüksek ateş ve tahrip gücü gerektiren görevlerde etkin çözüm sunarken üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık arazilere kadar her türlü muharebe ortamında görev yapabiliyor. Otokar, IDEF’te TULPAR paletli zırhlı aracını hem Cockerill 3105 tipi 105 mm silahlı kule hem de Aselsan 35 mm topa haiz KORHAN Kule sistemleriyle sergiliyor.

COBRA II iki ayrı varyantı ile sergileniyor

COBRA II 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 10 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevi başarıyla sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta kontrol aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor.

Otokar, IDEF23’te COBRA II’nin Araç Üzeri İHA İstasyonu bulunan Zırhlı Personel Taşıyıcı versiyonun yanı sıra COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı sergiliyor.

Fuarda görülebilecek COBRA II Zırhlı Personel Taşıyıcı aracında DASAL ürünü olan bir Araç Üzeri İHA İstasyonu bulunuyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde, diğer araç üzeri çözümlerin aksine, İHA 30 km/h hıza kadar seyir halindeki araçtan kalkış/iniş yapabiliyor. İHA tarafından elde edilen görüntüler araçtaki Yer Kontrol İstasyonu’na kablosuz olarak aktarılıyor. Sistemin en önemli özelliği, İHA’da bulunan bataryanın istasyonda halihazırda şarj edilmiş olan başka bir batarya ile 1 dakikadan daha kısa sürede otomatik değiştirilmesi. Bu sayede İHA, kullanıcı güvenliğini riske atmadan daimî uçuş performansı ile kesintisiz görev ve uçuş yetkinliğini araç seyir halinde de sağlıyor.

COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı, mayın ve balistik koruması altında üst seviyede arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil durum ambulansı ile yapılabilecek tüm müdahaleleri yapabiliyor. Balçık, çamur gibi farklı zeminlerde bile yüksek performans göstererek, muharebe sahasının içlerine kadar girip tehlikeli bölgede yaralı kurtarma ve acil müdahale görevlerini yerine getirilebiliyor. Standart COBRA II’ya kıyasla yükseklik ve genişliği ambulans görevine uygun olarak artırılan ve geniş iç hacim sağlanan araçta arka kapı, ambulans kullanımı için özel olarak rampa kapı şeklinde tasarlandı. Araç sürücü, komutan, medikal personel haricinde ‘2 oturan ve 1 yatan’ veya ‘2 yatan’ hasta alabilecek şekilde iki farklı konfigürasyona sahip.

İç güvenlik görevleri için URAL 4×4

Otokar’ın fuardaki diğer bir ürün ise URAL Zırhlı Personel Taşıyıcı. Yenilikçi bakış açısının özgün bir ürünü olan URAL platformu, farklı kullanıcıların değişik konfigürasyonlardaki 4×4 zırhlı veya zırhsız taktik araç ihtiyaçlarının, çok yönlü ve modüler bir çözüm ile karşılanabilmesi amacıyla tasarlandı. Modüler yapısı ve ölçüleri sayesinde, farklı görevlerin gerektirdiği ekipman, silah sistemleri ve konfigürasyona kolaylıkla adapte edilebilen URAL platformunun, kullanıcı isteklerine göre uyarlanmış versiyonları halen yurt içi ve yurt dışında pek çok görevde kullanılıyor. Otokar URAL 4×4, Açık Kule sistemi ile tanıtılıyor.

Kule sistemlerinde yeni kabiliyet

Otokar’ın tanıttığı sistemler arasında bir ilk daha yer aldı. Türkiye’de ilk kez bir 30 mm kule sistemi üzerine tanksavar füze entegrasyonu yapıldı. Otokar’ın MIZRAK 30 kulesine Roketsan OMTAS lançer entegre edilerek, ülkemizde üretilen 30mm topa haiz bir kule sistemine tanksavar füze kabiliyeti ilk kez kazandırıldı. Her türlü zırhlı araç üzerine entegre edilen MIZRAK kulesi artık orta kalibreli top ve tanksavar füze kabiliyeti ile zırhlı piyade muharebe araçları için çok etkin bir çözüm oluşturuyor.

IDEF’teki diğer ARMA varyantları

IDEF Fuarı’nda  ayrıca ARMA aracının iki farklı varyantı  6×6 ve 8×8 platformları üzerinde sergileniyor. Otokar’ın ARMA 8×8 Alçak İrtifa Hava Savunma Aracı ve ARMA 6×6 HPEM Aracı da fuar boyunca Aselsan standında görülebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir