Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Aracınız kışa hazır mı?

13.12.2017 - 11:56

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, “Trafik ve sürüş güvenliği bilinci ile hareket ederek yağışlı ve soğuk havalarda, sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesi durumlarında mutlaka kış lastiğine geçiş yapılmalı” açıklamasını yaptı.

Brisa olarak kış lastiği uygulamasının yarattığı farkındalıktan memnun olduklarını belirten Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel,  bununla birlikte uygulamaya tabi olan ya da olmayan tüm araçlarda kış lastiği kullanımının önemini tüm platformlarda vurgulamaya özen gösterdiklerinden bahsetti. Bu sayede Brisa,  sürücüler nezdinde bu bilincin ve buna paralel güvenli bir sürüş için mevsimine uygun lastik kullanımının ve 7 derecenin altında kış lastiği kullanımının artmasını hedefliyor. Güzel ayrıca, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan yük ve yolcu taşıyan araçlara 625 TL para cezası uygulanacağından da bahsetti. 

KIŞ LASTİKLERİ YALNIZCA KAR YAĞDIĞINDA KULLANILAN EKİPMAN OLARAK GÖRÜLMEMELİ!
“Niçin kış lastiği takılmalı?” diye sorduğumuzda Güzel,  “Havaların soğumasıyla birlikte yaz lastikleri yumuşaklığını kaybederek yola tutunmayı zorlaştırır ve trafik kazalarına yol açabilir. Kış koşullarına özel olarak üretilen kış lastikleri ise yüksek silika içeren özel karışımları sayesinde sertleşmez. Ayrıca yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşer. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk gelmektedir. Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.
Dolayısıyla araç sahipleri kış lastiklerini kar yağdığında kullanılması gereken bir ekipman olarak görmemeli. Trafik ve sürüş güvenliği bilinci ile hareket ederek yağışlı ve soğuk havalarda, sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesi durumlarında mutlaka kış lastiğine geçiş yapılmalı” açıklamasını yaptı.
Kış lastiğine geçiş döneminde yaz lastiklerinin ideal ömürlerini ve performanslarını korumaları için uygun koşullarda saklanması gerektiğini de sözlerine ekleyen Güzel, “Bu ihtiyaçtan hareketle Brisa olarak lastiklerini değiştirdiğimiz araçların üzerindeki yaz lastiklerini Brisa Lastik Oteli’nde müşteri bilgilerine göre etiketleyerek, ideal koşullar altında sigortalı olarak saklıyoruz. Yaz lastiğine geçiş döneminde ise uzman ve eğitimli servis personelimizle değişim işlemini gerçekleştiriyoruz” dedi.
Lastik seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi veren Güzel,  “Lastiklerin bütün değişken hava ve yol koşullarıyla mücadele edebilecek bir yapıda olması gerekiyor. Ayrıca sürücülere sürüş tercihleri (konforlu, sportif vb), coğrafi (arazi ve zemin koşulları) ve iklim koşullarını göz önünde tutarak lastik seçimi yapmalarını tavsiye ediyoruz. Tabii en önemlisi de otomotiv üreticilerinin ebat önerileri içinde bir tercih yapmaları. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4’lü set olarak kullanılması gerekir. Son olarak şunu belirtmeliyim ki, zincir kullanımı araçların lastik ve mekanik aksamına zarar vermektedir. Zincir kullanımını sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa süre için tavsiye ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

 

GALATA

Yukarı