Ana içeriğe atla

arf

FİLO KİRALAMAK YÜZDE 20 TASARRUF SAĞLIYOR

09.03.2018 - 14:29

Şirketlerin operasyonel araç kiralamaya yönelik ilgileri gün geçtikçe artıyor. Kiralamayı tercih eden firmalar zaman, insan kaynağı ve maliyet açısından tasarruf sağlıyor.

İşletmelerdeki en büyük gider kalemlerinin başında şirket araçları geliyor. Kiralamanın finansal ve operasyonel avantajları hakkındaki farkındalığın artmasıyla araçlarını klasik yöntemlerle satın alan firmaların bu alternatifi tercih etmeye başladıkları görülüyor. Yüklü sermaye çıkışını önleyerek aylık sabit taksitlerle maliyetlerini kontrol eden ve sermayesini esas işine yönlendirmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin de kiralamaya ilgileri artıyor. Operasyonel kiralamayı tercih eden firmalar; bakım, hasar, onarım, sigorta, ikinci el değeri, vergi, yedek araç gibi işletim süreçleriyle uğraşmalarına gerek kalmadan zaman, insan kaynağı ve maliyet açısından tasarruf sağlıyor. 
Operasyonel filo kiralama sektörünün önde gelen isimlerinden Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı, “Filo kiralama hizmeti; hasar yönetiminden sigortaya, yedek araç temininden vergi ödemelerine kadar birçok hizmeti kapsıyor. Filo kiralamayı seçenler, satın almaya kıyasla araç başına yüzde 20’ye kadar tasarruf sağlıyor.” diyor.

PORTFÖY ÇEŞİTLENİYOR, RİSK AZALIYOR
2010’da sektörde müşteri başına düşen araç sayısı 11,1 iken, 2017 sonu itibarıyla 5,2 seviyesine indiğini belirten Çıtmacı, “Operasyonel hizmetlerin sunduğu kolaylıkların bilinmeye başlamasıyla müşteri ve araç portföyünün çeşitlendiği, risklerin azaltıldığı bir dönemdeyiz.” şeklinde konuşuyor.  
Günümüzde birçok işletmenin risk transferi (ikinci el riski, faiz riski, sigorta riski gibi) olarak da tanımlanacak şekilde filo kiralamaya yöneldiğini ve sektörün işletmelere yönelik birçok avantaj sunduğunu ifade eden Dr. Barbaros Çıtmacı, “Örneğin biz müşterilerimize 3 farklı ürün paketi ile araç sayısı sınırlaması olmaksızın hizmet sağlıyoruz. 12 aydan 48 aya kadar çok kapsamlı kiralama seçeneklerimiz bulunuyor.” diyor.
Çıtmacı, kiralama hizmeti süresince müşterilere sundukları çok özel avantajlardan da söz ediyor: “Araçların yetkili servislerde orijinal parça kullanılarak bakımı, onarım hizmetleri, zorunlu trafik sigortası ve plaka bazlı kasko poliçesi, lastik değişimi, yedek araç temini, 7/24 yol yardım desteği bunlar arasında sayılabilir. Güçlü teknolojik altyapımız sayesinde ‘online raporlama’ gibi farklılık yaratan hizmetler de söz konusu. Masraf kontrolü ve takip kolaylığı da sağladığımız avantajlar içinde. Müşterilerimize, sözleşme bitim tarihinden 6 ay öncesine kadar yıllık öngördükleri kilometre limitlerini değiştirme fırsatı veriyoruz. Böylece müşterilerimiz kullandıkları kadar ödeme şansına da sahip oluyorlar.”
Sektörün önümüzdeki on yıllık ajandasında otonom araçlar ve mobilite kavramının da yer aldığını belirten Çıtmacı, teknolojik gelişmelerin de yakından izlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

FİRMALAR NELERDEN TASARRUF SAĞLIYOR?
Operasyonel kiralamayı tercih eden firmaların tasarruf sağladığı kalemler şöyle: 
-Bakım
-Hasar
-Onarım
-Sigorta
-İkinci el değeri
-Vergi
-Yedek araç
-Zaman
-İnsan kaynağı

arf

Yukarı