Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Güvenli seyahat için kış lastiği olmazsa olmaz

08.11.2017 - 15:20

Güvenli sürüş için tüm araçlarda kış lastiği kullanımının kritik bir rol oynadığı görüşünde olan Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği, “Kış lastiği seçerken; araç üreticisinin önerdiği kış lastiği tipine göre seçim yapmaya dikkat edilmelidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır” diyerek kış lastiğinin önemine değindi.

GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN KIŞ LASTİĞİ ŞART
Kış lastiği zorunluluğunun ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanmakta olduğunu belirten Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği, kış lastiği konusunda şu noktalara dikkat çekti: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1 Nisan 2017 tarihinde yayınladığı “Kış Lastiği Zorunluluğu” ile ilgili tebliğe ilişkin, 25 Eylül 2017 tarihinde bir açıklama yaparak; 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğunu hatırlatmış, yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilmiş taşıtları kapsamadığını belirtmiştir. Bakanlık açıklamasında ayrıca hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmasa da can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlar için kış lastiği önerilmektedir. Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araçlara denetimler kapsamında 625 lira para cezası uygulanacaktır.

YÜKSEK YOL TUTUŞU SAĞLIYOR
Kış lastikleri özel karışımı sayesinde sertleşmeyerek, yola tutunma özelliğini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranı; sırt desenindeki kılcal kanallar, diş yapısı ve diş derinliği yola daha güçlü tutunmasını sağlar ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. Bu özellikleri sayesinde kış lastikleri daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesine sahiptir. Daha güvenli bir sürüş için kış koşullarında kış lastiği kullanılmalıdır.

KAZA ORANINI YÜZDE 46 DÜŞÜRÜYOR
Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği olarak 7 derecenin altında güvenli sürüş için tüm araçlarda kış lastiği kullanımının kritik bir rol oynadığı görüşündeyiz. Kış Lastiği uygulamasının trafik güvenliği açısından önemli olduğu inancıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ilgili diğer birimler ile iş birliği içinde bu yöndeki çabalarımızı tüm gücümüzle sürdüreceğimizi belirtmek isteriz.
Değişen iklim şartlarında birçok Avrupa ülkesi kış lastikleri uygulamasını zorunlu kılmıştır. Avrupa lastik endüstrisi ve ETRma/Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalar, kış lastiği kullanımının kış koşullarında yola tutunma eksikliğinden kaynaklanan kaza sayısını yüzde 46 düşürülebildiğini göstermektedir. Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili tebliğ sadece ticari araçları kapsasa da Bakanımızın da altını çizdiği gibi, LASİD olarak biz de hususi araçlar için 7 derecenin altındaki koşullarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz. Kış lastiği seçerken; araç üreticisinin önerdiği kış lastiği tipi; ölçüsü, yük sınıfı ve hız sınıfına göre seçim yapmaya dikkat edilmelidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır.”

yurtiçi

Yukarı