Ana içeriğe atla

aaa

HAFİF TİCARİ SATIŞINDA 2018’E İYİ BAŞLADIK

11.04.2018 - 16:28

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “2018’in ilk aylarında, 2017’nin aynı dönemine göre pazarda yüzde 11 düşüş oldu. Biz ise satışlarımızı artırdık.” diyor.

Ticari araç pazarının en önemli oyuncularından biri kuşkusuz Mercedes-Benz. Müşterilerine çok farklı seçenekler sunan Mercedes-Benz Türk’ün Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz ile pazarı ve modelleri konuştuk.

Ticari araç satışlarınız açısından 2018 nasıl başladı? 2017’nin aynı dönemine göre kıyaslayabilir misiniz? 
2018’in ilk aylarında, 2017’nin aynı dönemine göre pazarda yaklaşık yüzde 11 düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Mercedes-Benz Türk olarak ise hafif ticari satışlarımızı geçen senenin aynı dönemine göre artırdık. Araçlarımızın düşük işletme maliyetine, yüksek kalite standartlarına, yakıt ekonomisine ve üstün güvenlik donanımlarına sahip olması, müşterilerimizin tercihinin neden Mercedes-Benz’den yana olduğunu açıklıyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen ticari araçlarınızdan Vito modellerinin özelliklerinden bahseder misiniz? 
Vito ürün gamımızda; 9 kişilik aile aracımız Vito Tourer ve Vito Select, hem iş hem aile kullanımı için Mixto ve Kombi, sadece yük taşımacılığı için kullanılan panelvan araçlarımız yer alıyor. En çok tercih edilen Vito Tourer araçlarımızda yük durumunu hesaplayarak savrulmayı önleyen ‘9. nesil Adaptive ESP’ bulunuyor. Vito Tourer araçlarımızda ayrıca aracın patinaj yapmasını engelleyen ‘ASR’, acil durumlarda fren kuvvetini artıran ‘BAS’, tekerleklere eşit fren basıncı uygulayan ‘EBD’, ‘Yokuşta Kalkış Desteği’, yağmurlu havalarda fren disklerini kuru tutan ‘Yağmurda Fren Desteği’, ayağın fren pedalından aniden çekilmesi halinde fren kalibrelerini fren disklerine yaklaştıran ‘Fren Desteği’, rüzgârların etkili olduğu bölgelerde aracın yol çizgisinde kalmasını sağlayan ‘Rüzgâr Savrulma Asistanı’, yorgunluk durumunu tespit eden ve sürücüyü mola vermesi için uyaran ‘Yorgunluk Asistanı’ ve öndeki araçla olan mesafeyi sürekli olarak denetleyen ve bu mesafenin kritik seviyede azalması durumunda sürücüyü sesli ve görsel olarak uyaran ‘Çarpışma Önleme Asistanı’ standart olarak sunuluyor.

Bu araçtaki opsiyonel özellikler neler?
İsteğe bağlı olarak ‘Aktif Park Asistanı’ ve ‘Geri Görüş Kamerası’ sayesinde, araç en dar park alanlarında bile kendini park edebiliyor. Bunların dışında, sürücüyü ikaz eden ‘Kör Nokta Asistanı’ ve ‘Şerit Takip Asistanı’ ile yol, hava ve trafik durumuna göre far ayarını otomatik yapan ‘LED Akıllı Işık Sistemi’, opsiyonel donanımlar arasında yer alıyor.

Sprinter modelleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
2007’den beri Arobus ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği neticesinde Türk mühendislerinin ve işçilerinin emeğiyle üretilen Sprinter minibüslerimiz, bugün başta Doğu Avrupa olmak üzere dünyanın 120 ülkesine ihraç ediliyor. Mercedes-Benz Sprinter, sınıfında sunduğu üstün güvenlik özellikleriyle pazarda rakiplerinden ayrılarak öne çıkıyor. Sprinter araçlarımız, ‘9. nesil Adaptive ESP (ESP-Elektronik Dengeleme Programı)’ ile değişken yük ağırlığını dikkate alarak aracın ağırlık noktasını hesaplıyor ve güvenliği büyük ölçüde artırıyor. Mercedes-Benz Sprinter, yönetmeliklere uygun olarak Rüzgâr Savrulma Asistanı, Yağmurda Fren Desteği, Rampa Kalkış Desteği, Çarpışma Önleme Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Adaptif Fren Lambaları, Sıkışma Önleyici Orijinal Elektrikli Kapı donanımlarıyla konfor ve güveni bir arada sunuyor. Araçlarımız, 10+1’den 22+1’e kadar değişen koltuk adedi, uzun ve ekstra uzun araç boyları sayesinde geniş bagaj hacmi sunarak turizm sektöründe de önemli bir fark yaratıyor. Sprinter araçlarımız, Türkiye’de satışa sunulduğu 1996’dan bugüne sınıfında farkını hep belli etti. Şubatta Almanya’da dünya lansmanını gerçekleştirdiğimiz yenilenen üçüncü nesil Sprinter, sunacağı geniş ürün portföyüyle müşterisinin her türlü beklentisini karşılayarak farkını belli etmeye devam edecek.

X-CLASS, SEGMENTİNDE FARK YARATIYOR
X-Class pick-up’ınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? Farklı ve güçlü yönleri neler?

Mercedes-Benz X-Class; üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle müşterilerine zengin malzeme ve renk çeşitliliği sunuyor. Bu sayede aracımız, iç mekânda orta boy pick-up segmentindeki konfor ve değer anlayışını yeni bir seviyeye taşıyor. Ayrıca güçlü süspansiyonu, hava kanallı ön ve arka diskleri sayesinde off-road dışında da kullanıcısına mükemmel bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk pick-up aracı X-Class, segmentinde fark yaratıyor. 

X-Class’ın tasarımından bahsedebilir misiniz?
Aracımız, pazarın değişen ihtiyaçlarına göre tasarlandı. X-Class, çift çıtalı heybetli ön ızgarası, güçlü duruşunu destekleyen uzun motor kaputu ve uzun geniş farlarıyla da oldukça güçlü bir görünüme sahip. Yeni yıldızımız güçlü karakteri, dinamik görünümü ve heyecan uyandıran tasarımıyla dayanıklılık ve tarz arasında ideal bir denge kuruyor. Mercedes-Benz mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen X-Class, aynı zamanda 12 tuşlu direksiyon simidinin ayarlanabilir özelliği sayesinde ergonomik vücut duruşunu da iyileştiriyor ve rahat bir pozisyonda sürüş keyfini mümkün hale getiriyor. Mercedes-Benz X-Class, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, ‘Low Mod’ ve isteğe bağlı olarak sunulan 4MATIC kilitli aks diferansiyeliyle her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor. Premium segmentteki ilk pick-up araç olan Mercedes-Benz X-Class, sunduğu üç farklı donanım seçeneğiyle iş ve yaşam tarzlarının beklentilerini karşılıyor.

BAŞARILARIMIZI 2018’DE ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ
Ticari araçlar açısından 2018 hedefleriniz neler?

2017’de pazara yeni sunduğumuz X-Class dâhil toplamda 9 bin 41 adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik. Düşük ilk satın alma maliyeti, yüksek kalite standartları, yakıt ekonomisi, artırılan güvenlik donanımları, farklı kullanım alanlarına uygun geniş ürün yelpazesiyle segmentinin en iddialı aracı olan Vito, 4 bin 159 adetlik satışla 2017’de tarihinin en yüksek satış adedine ulaştı. Öğrenci ve personel taşımacılığının yanı sıra turizm ve şehir içi yolcu taşımacılığında da önemli bir yere sahip Sprinter araçlarımızda ise 4 bin 644 adetlik satış gerçekleştirdik. Tüm bu başarılarımızı 2018’de artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.

arf

Yukarı