Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

HEDEFİMİZ HER ZAMAN BİRİNCİLİK...

17.11.2016 - 10:44

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Oyak Grubu olarak varlık gücü bakımından Türkiye'nin en büyük ikinci grubuyuz. Toplamda 86 şirketimiz var. Otomotiv pazarında, Renault otomobil satışlarıyla birinci, toplam satışlarda ise ikinci sırada. Biz hiçbir sektörde ikinci olmak istemiyoruz. Çünkü birinci olmayı hak ediyoruz. Renault gibi bu kadar güzel bir marka için de hedefimiz her zaman birincilik” diyor.

Eski genel müdür İbrahim Aybar’ın yönetim kurulu başkanı olmasıyla Renault Mais’in genel müdürlüğüne atanan Berk Çağdaş, Hizmetix’in sorularını yanıtladı.

2016 yılında otomotiv sektöründe gösterdiğiniz performansı rakamsal verilerle özetler misiniz? Yılsonu hedeflerinizi açıklar mısınız?
2016 yılı Renault ve Dacia markalarının yenilenmesi ve ürün gamlarının tamamlanması açısından hareketli bir yıl oluyor. Ürün stratejimiz çerçevesinde, yenilenen modellerimizi müşterilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Renault markasının yepyeni D sedan modeli Talisman, ardından C segmentinde yeni tasarımı ile Megane Hatchback modellerinin Türkiye’de lansmanlarını gerçekleştirdik. Clio’nun makyajlanan yeni versiyonunu müşterilerimizin beğenisine sunduk. Diğer taraftan hem Renault markası hem de otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan ve sadece Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen Yeni Megane Sedan ise 12 Ekim itibarıyla görkemli bir biçimde Türkiye pazarında yerini aldı. 
Dacia markası ise Sandero Easy-R ile müşterilerin yoğun talebi olan otomatik vites pazarına iddialı bir giriş yaptı. Marka, bu pazarda 2016 yılının sonunda pazara sunacağımız Duster EDC otomatik vites versiyonu ile daha da güçlenecek.
Daralan pazarda markalarımızın paylarını artırmasında, bu yeni modellerimizin rolü şüphesiz çok büyük. Rakamlarla ifade edecek olursak; Renault, Ocak-Eylül 2016 itibarıyla 69 bin 888 adet satış rakamı ile binek otomobil lideri konumunda. Binek+hafif ticari araç pazarında ise 78 bin 979 adet satış ile pazar payında geçen yıla göre 0,8 puan artış kaydetti. Dacia markası ise 2016 yılının aynı döneminde toplam pazarda elde ettiği 0,2 puan artış ile marka sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Marka, Eylül ayında 6. sırada yer aldı. Renault Grubu olarak ise binek+hafif ticari toplam pazarda payımızı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artırarak yüzde 17,2 pazar payına ulaştık.
Renault Grubu olarak bu yıl pazar payımızdaki artışı sürdürmeyi hedefliyoruz. Yılın ilk 3 çeyreğinin sonunda Renault Grubu olarak hedeflerimize uygun sonuçlar elde ettik.  

2017 yılına yönelik gerçekleştirmeyi planladığınız yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz? Büyüme hedeflerinizi paylaşır mısınız?
Oyak Grubu olarak varlık gücü bakımından Türkiye'nin en büyük ikinci grubuyuz. Sanayi tesisleriyle, çalışan sayısıyla, yaptığı yatırımlarla, yatırım yapabilme gücüyle Koç Holding'den sonra Türkiye'nin ikinci büyük grubuyuz. Toplamda 86 şirketimiz var. Otomotiv pazarında, Renault otomobil satışlarıyla birinci, toplam satışlarda ise ikinci sırada. Biz hiçbir sektörde ikinci olmak istemiyoruz. Çünkü birinci olmayı hak ediyoruz. Renault gibi bu kadar güzel bir marka için de hedefimiz her zaman birincilik.

Otomotiv sektörünün genel değerlendirmesini yapacak olursak nasıl bir tablo karşımıza çıkıyor? 
Türkiye’de 2015 yılını sektör ve ekonomik alanda pozitif bir tablo ile tamamladık, hatta rekor bir yıl gerçekleşti. Otomotiv sektörü iç pazarda 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 26,1 büyüyerek 968 bin 17 adetlik bir performans kaydetti. 1 milyon 359 motorlu taşıt üretimi gerçekleştirildi. İhracat alanında ise tüm dünya pazarlarına toplam 992 bin adetlik ihracat gerçekleştirdik.  
Ocak-Eylül 2016 döneminde otomotiv sektörü öngördüğümüz trendde ilerliyor. Bu yılın ilk 9 ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düşüşle 636 bin 499 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2016 yılı ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 azalarak 489 bin 365’e geriledi. Hafif ticari araç pazarı ise geçen yıla göre yüzde 9,22 azalarak 147 bin 134 oldu.
Türk otomotiv sanayi Türkiye toplam ihracatının yüzde 16,5’ini gerçekleştiriyor. Otomotivin Ocak-Eylül 2016 dönemi ihracatı yüzde 11,2 artışla 17 milyar 81 milyon dolara çıkarken yılsonu hedefi olan 23 milyar dolara ulaşma yolunda önemli bir aşama daha kaydedildi. ihracatın ivme kazanarak adet bazında yüzde 13 artması ile otomotiv sanayinin üretimi de Ocak-Eylül 2016 döneminde yüzde 6 büyüme kaydetti. Otomotiv sanayi üretim kapasitesi 1 milyon 750 bin’e ulaşmış durumda. Ayrıca 2016 yılı ilk yarı sonuçlarına göre hafif ticari araç üretiminde dünyada 8’inci ve Avrupa’da 2’nci sırada yer alıyoruz. Ayrıca otomobil üretiminde de yükseliş trendimiz sürüyor. 
Yılın son çeyreğini yaşarken, pazarın 940 bin civarı bir rakamla kapanacağı öngörümüzü koruyoruz.
 

yurtiçi

Yukarı