Ana içeriğe atla

autorola

Hem ekonomik hem çevreci…

13.02.2018 - 11:45

IONIQ Hybrid modelleriyle 2017 yılında elektrikli ve hibrit otomobil piyasasına giriş yaptıklarını ve başarılı bir satış performansı gerçekleştirdiklerini belirten Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, 2018 yılında bu başarıyı daha da yukarıya taşımak ve hibrit modellerin yaygınlaşmasında rol almak istediklerini dile getirdi.

Performans ve özellikler açısından hibrit ve elektrikli otomobilleri değerlendirir misiniz?
Hibrit (melez) otomobillerin benzinli veya dizel versiyonlar arasındaki en önemli farkı hem benzinli hem de elektrik motorunu bir arada sunmalarıdır. Performans açısından eskiden biraz daha zayıf oldukları bir gerçekti, fakat günümüzdeki yeni nesil pil teknolojisiyle üretilen hibrit otomobiller artık hem performanslı hem de düşük tüketimi beraber sunmaya başladılar. Son 10 yılda, benzinli ve elektrikli hibrit otomobiller düşük hacimle ve yüksek torkla üretilerek satışa sunulmaya başladığından dizel motorlarla rekabet etmeleri de kolaylaştı. Performans olarak değerlendirecek olursak, kullanılan yeni bataryaların gücü ve ivmelemesi bugün birçok yüksek hacimli benzinli veya dizel motordan daha etkilidir.

Hibrit otomobil ile elektrikli otomobilin farkı nedir?
Hibrit modeller hem benzinli hem de elektrikli motoru beraber sunarken elektrikli modellerde ise tamamen elektrik batarya sistemine sahip tahrikli motor bulunur. Burada yakıt yerine sadece elektrik kullanılır.

Peki, hibrit mi yoksa elektrikli otomobil mi? 
Günümüz şartlarında hibrit otomobiller bir adım önde. Çünkü şarj istasyonlarının yaygınlığı ve elektrikli modellerde satışların henüz istenilen seviyelere ulaşmaması doğal olarak hibrit modelleri bir adım öne çıkarıyor. Fakat her ikisinin amacı ekonomi ve çevreye karşı sorumlulukları yerine getirmek. 
Bundan 10 yıl sonra dünyanın birçok ülkesinde elektrikli araçların yaygınlaşmasına tanık olacağız. Türkiye de bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve gelecekte benzinli veya dizel otomobillerin yerine tamamen elektrikli modeller tercih edilecek. Az tüketim gideriyle maksimum menzil, fosil yakıtlı araçların en büyük rakibi olacak.

Hibrit ya da elektrikli otomobillerin avantajları nelerdir?
Elektriğin maliyeti benzin veya dizele göre daha ucuz. Ayrıca alt yapısı sağlam olan ve kendi elektriğini üretmede başarılı ülkelerde bu tip araçların yaygınlaşması için ek indirimler ve özel vergi sistemleri devreye girecek. Bu sebeple elektrikli veya hibrit otomobilleri sadece yakıt ekonomisiyle değerlendirmek yeterli olmaz. Avrupa’nın birçok ülkesinde elektrikli otomobillerden vergi alınmadığı gibi çevreye karşı sorumluluğu yerine getirdiği için özel şerit uygulaması, özel park alanları ve geçiş üstünlüğü gibi ayrıcalıklar konuşulanlar arasında yer alıyor. Bu otomobiller düşük bakım ve tüketim maliyetleri açısından sahibine uzun vadede ciddi anlamda kazanç sağlayacak.

2017 elektrikli ve hibrit otomobil piyasası açısından nasıl geçti, 2018 için öngörüleriniz nelerdir?
2017 yılında Türkiye elektrikli otomotiv pazarında hibrit motorlu araçlar için gayet başarılı bir yıl oldu. Aktif pazarın 77 adeti yüzde 100 elektrikli modeller olurken, 4 bin 451 adeti ise hibrit  modeller oldu. 2016 yılındaki satış rakamı 994 iken 2017 yılındaysa 4 bin 528’e yükseldi ve bir önceki yıla göre yüzde 335’lik bir artış gerçekleşti. 2018 yılında da bu büyüme hızla devam edecek gözüküyor. 
Biz de Hyundai Assan olarak, IONIQ Hybrid modelimizle 2017 yılında bu pazara giriş yaptık ve kısa bir süre içerisinde 166 adet satış başarısı gösterdik. Bu rakamı 2018 yılında daha da yukarı çıkarmak ve hibrit modellerin yaygınlaşmasında önemli bir rol oynamak istiyoruz. Ayrıca tamamen elektrikli IONIQ Electric modelimizi, ülkemizdeki şarj dolum istasyonu yaygınlaştığı zaman pazara sunmak da istiyoruz. 

autorola

Yukarı